Moda i Uroda

Domowe sposoby depilacji. Jak depilować i jaki wosk wybrać?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoba przyklejająca plastry do domowej depilacji

Depilowanie ciała jest dziś zabiegiem cieszącym się dużym zainteresowaniem. Możemy wykonać depilację różnymi metodami, ale to depilacja woskiem daje zadowalające rezultaty i z powodzeniem może być wykonywana zarówno w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie. Depilacja woskiem stosowana jest praktycznie na każdy fragment ciała.

Chcąc cieszyć się gładkim ciałem, musimy poddać się zabiegowi depilacji. Wśród metod usuwania niechcianego owłosienia prym wiedzie depilacja woskiem. Jest to metoda bolesna, ale bardzo skuteczna. Wosk stosowany jest do depilacji nóg, pach, bikini, twarzy, brwi. Zabiegowi poddają się kobiety i mężczyźni, dla których brak zarostu to kwestia higieny i estetyki.

Depilacja woskiem - na czym polega?

Depilacja woskiem jest bardzo skuteczną metodą usuwania niechcianego owłosienia. Przynosi rezultaty, które utrzymują się nawet do 5 tygodni. Jest to metoda mechaniczna, polegająca na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Niestety jest też uznana za jeden z bardziej bolesnych sposobów depilacji. Niemniej, stosowany regularnie wosk sprawia, że włoski odrastają coraz słabsze i rzadsze, a przez to sam zabieg staje się coraz bardziej komfortowy. Depilacja woskiem w domu to także jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych przez panie. Wosku możemy używać do depilacji nóg, pach, okolic intymnych, a także wąsika czy brwi. Coraz częściej na zabieg depilacji woskiem decydują się panowie, którzy pragną pozbyć się nadmiernego owłosienia na plecach i klatce piersiowej.

Jaki wosk do domowej depilacji wybrać?

Istnieją dwa rodzaje wosku, który stosowany jest do depilacji ciała: twardy i miękki. Wybrany wosk dyktuje zasady przeprowadzanego zabiegu. Możemy bowiem wykonać depilację paskową lub bezpaskową. Kiedy i który rodzaj depilacji wybrać?

Depilacja woskowa z użyciem plastrów wiąże się z koniecznością zastosowania wosku miękkiego. Jest to najpopularniejszy sposób depilacji, zwany depilacją plastrową. Polega na rozprowadzeniu wosku na wybranym fragmencie ciała, a następnie przyłożeniu paska - flizelinowego lub bawełnianego. Wykonując zabieg, energicznym ruchem odrywa się pasek z woskiem, usuwając tym samym włoski.

Twardy wosk nałożony na skórę zastyga, tworząc woskowy plasterek. Podczas jego zdejmowania należy naciągnąć skórę. To tzw. sposób bezpaskowy depilacji woskiem. Czym jeszcze różnią się obie metody? Wosk twardy proponowany jest osobom, które mają bujne owłosienie, wrażliwą skórę lub dopiero zaczynają depilację woskiem. Wosk twardy nie przywiera do skóry, a jedynie do włosków, dlatego też ból i podrażnienie po zabiegu są nieco mniejsze. Wosk miękki wybierany jest dla osób, które mają słabsze owłosienie. Ten rodzaj depilacji (z plastrami) stosuje się w usuwaniu owłosienia z mniej wrażliwych części ciała, jak nogi, pośladki, ręce, plecy.

Depilacja woskiem - obszary zastosowania

Depilację woskiem można stosować do wszystkich części ciała, nawet delikatnych okolic intymnych. W ofercie gabinetów kosmetycznych znajduje się depilacja nóg woskiem, depilacja pach woskiem, depilacja twarzy i wąsika woskiem. Najbardziej popularnym zabiegiem jest depilacja brwi woskiem, która pomaga nadać im pożądany kształt i wielkość. To jedna z częstszych depilacji wybieranych przez panie. Zarówno kobiety, jak mężczyźni poddają się depilacji strefy intymnej.

Domowa depilacja woskiem miejsc intymnych

Do depilacji miejsc intymnych bardzo często stosowany jest wosk. Zabieg należy jednak przeprowadzać szczególnie uważnie i starannie, ponieważ dość łatwo o podrażnienia w miejscach intymnych. Pamiętać trzeba, że jest to strefa wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Depilację bikini możemy przeprowadzić samodzielnie w domu lub poddać się zabiegowi wykonywanemu przez profesjonalistów z gabinetu kosmetycznego.

Decydując się na zabieg w domu, musimy wybrać odpowiedni wosk do depilacji bikini. O czym musimy pamiętać, dokonując zakupu? Wosk do depilacji w domu może mieć formę plastrów do depilacji. Jest to wosk stosowany na zimno, przeznaczony dla osób o bardzo wrażliwej skórze, jednak nie zawsze usuwa włoski w takim stopniu, jakiego oczekujemy. Plastry z woskiem do depilacji są powszechnie dostępne i tanie. Są one dobrym rozwiązaniem do usuwania owłosienia z nóg, przedramion i pach.

Możemy również zdecydować się na wosk płynny, który należy podgrzać w mikrofalówce albo w garnku. To tzw. depilacja ciepłym woskiem. Taki wosk nakłada się na ciało i czeka aż zastygnie, po czym odrywa energicznym ruchem, by usunąć włoski wraz z woskiem. Na rynku dostępny jest także zestaw do depilacji woskiem, który składa się dodatkowo ze specjalnych szpatułek, podgrzewaczy, plastrów i wszystkiego, co niezbędne do przeprowadzenie zabiegu.

Inną metodą, jest depilacja przy użyciu pasty cukrowej. Pastę można samodzielnie przygotować i przypomina ona wosk stosowany do depilacji bezpaskowej. Metoda pozbywania się włosków jest podobna - niepotrzebne są plastry. To najdelikatniejsza metoda, którą poleca się osobom ze skórą skłonną do podrażnień, delikatną i alergiczną.

Efekty domowej depilacji woskiem

Na jakie efekty depilacji woskiem możemy liczyć? Ten rodzaj zabiegu na niechciany zarost jest bardzo skuteczny:

  • usuwa włoski wraz z cebulkami,
  • uzyskujemy gładką skórę na 4-6 tygodni,
  • odrastające włoski są słabsze,
  • włosy przerzedzają się,
  • każdy kolejny zabieg jest mniej bolesny.

Przeciwwskazania i skutki uboczne domowej depilacji woskiem

Depilacji woskiem nie można przeprowadzać jeśli zauważamy podrażnioną skórę, żylaki, obrzęki, łuszczycę, świeżą opaleniznę czy blizny lub rany. Z depilacji intymnej należy zrezygnować także podczas okresu lub infekcji. Skutkiem ubocznym depilacji może być podrażniona skóra lub zranienia. Najczęściej wynikają one z nieumiejętnego sposobu wykonania depilacji. Zanim przejdzie się do samodzielnego depilowania miejsc intymnych warto nauczyć się dobrze wykonywać zabieg na przedramionach lub nogach.

Zobacz wideo: Palący problem

Palący problem
Palący problem Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images

Pozostałe wiadomości