Clint Eastwood kończy 90 lat. Osiągnął wiele, choć droga na szczyt nie była łatwa

Nie trzeba być fanem kinematografii, żeby znać to kultowe nazwisko. Słynny hollywodzki aktor Clint Eastwood kończy 31 maja 90 lat. I wciąż jest w świetnej formie! Z okazji urodzin, przypominamy jego najlepsze role w karierze - a jest ich naprawdę wiele.

Clint Eastwood kończy 90 lat

Amerykański aktor, reżyser, producent, kompozytor. Clint Eastwood obchodzi 31 maja 90 urodziny. Kojarzymy go jako niepokonanego twardziela i nie raz pokazał swoje rogi.

Zapracowałem na każdy okruch chleba, który zjadłem

- powtarza aktor.

Początki jego życia nie były łatwe. Urodził się w 1930 roku w San Francisco, jak syn bezrobotnego robotnika i pracownicy fabryki. Będąc nastolatkiem łapał się wszystkich możliwych zajęć i prac: był hutnikiem, pompiarzem na stacji benzynowej i pianistą w domu publicznym. Zaciągnął się do Armii Stanów Zjednoczonych, jednak to nie było to. Wpadł na pomysł zatrudnienia się w wytwórni Universal - tam rozpoczął swoją karierę.

Najlepsze role Clinta Eastwooda

Każdy, kto jest prawdziwym fanem Clinta kojarzy go przede wszystkim z jego kasowych ról w westernach Sergia Leone. "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej", "Dobry, zły i brzydki". Udział w tej "dolarowej trylogii" przyniósł mu w latach 60. ogromną popularność i otworzył drzwi do najlepszych hollywodzkich produkcji. Legendarną sławę zyskał rolą inspektora Harry’ego Callahana w dramacie "Brudny Harry" z 1971 roku.

Najbardziej jednak spełniał się jako reżyser. Za dramat biograficzny "Bird" zdobył swojego pierwszego Złotego Globa. Prawdziwym hitem stał się stworzony przez Eastwooda western "Bez przebaczenia" z 1992 roku. Aktor dostał za niego dwa Oscary i drugiego Złotego Globa.

Młodsi wielbiciele Clinta znają go zapewne z melodramatu "Co się wydarzyło w Madison Country" i "Rzeki tajemnic" . Jego ostatnie superprodukcje - "Za wszelką cenę" , "Listy z Iwo Jimy" i "Snajper" zapewniły mu zarówno kolejne nominacje, jak i wygrane najważniejszej amerykańskiej nagrody filmowej - Oscara.

Filmów jest wiele, a każdy z nas zapewne ma swój ulubiony. Jedno jest jednak pewne. Clint Eastwood to nazwisko, które już zostało zapisane jako jedno z najbardziej znanych w historii Hollywood .

Na player.pl z Clintem Eastwoodem możesz zobaczyć: " Grand Torino " czy " Przemytnika ".

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Aleksandra Lewandowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości