Gorące tematy

Zmiana czasu 2019. Jak się dzisiaj wyspaliście? Sprawdził to Filip Chajzer!

Gorące tematy

W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2019 zmieniamy czas z letniego na zimowy. Tej nocy przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Zmiana czasu odbywa się zawsze w ostatni weekend października. Filip Chajzer postanowiła sprawdzić jak dodatkowa godzina snu wpływa na nasze samopoczucie!

Zmiana czasu z letniego na zimowy i na odwrót, z zimowego na letni, często przysparza wiele problemów. Jeżeli zapomnimy o zmianie czasu, możemy przyjść do pracy o godzinę wcześniej, lub co gorsze, spóźnić się o godzinę. Kiedy przestawia się czas i dlaczego? Zmiany czasu zostały wprowadzone po to, aby można było maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne podczas pracy. Jakie oszczędności zapewnia zmiana czasu? Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi – zapraszamy do lektury artykułu. Po tegorocznej decyzji Europarlamentu rezygnujemy ze zmiany czasu. Ostatnia przewidziana jest na rok 2021.

 • Ostatnia zmiana czasu w 2021
 • Zmiana czasu: letni i zimowy. Jak to się zaczęło?
 • Po co zmieniać czas?
 • Czas letni i zimowy – różnice
 • Kiedy zmiana czasu letniego na zimowy?
 • Zmiana czasu a utrudnienia
 • Zmiana czasu – ciekawostki
 • Kto nie zmienia czasu?

Ostatnia zmiana czasu w 2021

W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie, 26 marca 2019 posłowie Europarlamentu zdecydowali, że rezygnujemy z corocznej procedury zmiany czasu. Ostatnia zmiana czasu odbędzie się w 2021. Kraje, które będą chciały zachować czas letni, ostatniej zmiany dokonają w marcu 2021, natomiast te, które zdecydują się na czas zimowy - w październiku 2021.

Zmiana czasu: letni i zimowy. Jak to się zaczęło?

Pierwsze postulaty dotyczące zmiany czasu o godzinę do przodu i do tyłu pojawiły się w XVIII wieku. Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, zauważył, że w okresie letnim wstaje się kilka godzin po wschodzie słońca, nie korzystając ze światła naturalnego. Tym samym wieczorami zużywa się za dużo świec, które są konieczne do wykonywania pracy. Pomysł na zmianę czasu jednak nie został wtedy entuzjastycznie powitany. Przyjął się dopiero 1 kwietnia 1916 roku, kiedy to w Niemczech przesunięto zegary o 1 godzinę do przodu (zmiana na czas letni), a 1 października dokonano cofnięcia o 1 godzinę (zmiana na czas zimowy).

Wprowadzenie zmiany czasu zostało podyktowane oszczędnościami. Dzięki zmianie czas włączamy domowe oświetlenie znacznie później, niż gdyby nie następowała. Szacuje się, że oszczędności energii sięgają do 4 proc. Niektóre teorie mówią również o tym, że zmiana czasu wpływa na bezpieczeństwo: im większa aktywność ludzi na ulicach, tym mniejsze ryzyko wystąpienia np. ataków wandalizmu. Wielu sceptyków podaje te teorie w wątpliwość, twierdząc, że zmiana czasu daje tylko minimalne oszczędności, a dodatkowo niekorzystnie wpływa zdrowie.

W 2019 roku zmienimy czas na zimowy w ostatnią niedzielę października, czyli 27 października - z godziny 3 na 2, co oznacza, że będziemy spali dłużej.

Więcej:

Czas letni i zimowy – różnice

Czas zimowy jest czasem lokalnym obowiązującym w środkowoeuropejskiej strefie czasowej. Inaczej mówiąc, jest to czas właściwy. Z kolei czas letni, to czas, który został sztucznie wprowadzony m.in. dla zaoszczędzenia energii. Zmiana czasu na zimowy jest zatem powrotem do czasu odpowiedniego w danym kraju w danej strefie czasowej. Zmiana czasu zimowa i zmiana czasu letnia odbywa się zawsze w obrębie jednej godziny przesuwanej do przodu lub do tyłu.

Kiedy zmiana czasu letniego na zimowy?

Wiele osób zadaje pytania, kiedy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy i na odwrót. W Polsce z czasu zimowego na czas letni przechodzi się zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wtedy zegarki z godziny 2 na 3 w nocy. Kiedy z kolei ma miejsce zmiana czasu na zimowy? Powrót do obowiązującego czasu odbywa się w ostatnią niedzielę października, cofa się zegarki o jedną godzinę: z 3 na 2 w nocy.

Zmiana czasu a utrudnienia

Jeszcze kilkanaście lat temu zmiana czasu na czas zimowy przysparzała wielu problemów. Należało bowiem pamiętać o własnoręcznym przestawieniu zegarków i budzików. W innym przypadku można było spóźnić się do pracy lub do szkoły o godzinę, nie przyjść na czas na umówione spotkanie itd. Dzisiaj zmiana czasu nie sprawia technicznych problemów: większość urządzeń domowych i telefonów jest tak zaprogramowana, że godzina przestawia się w sposób automatyczny. Problemy pojawiają się jednak gdzie indziej. Naukowcy wciąż badają, jaki wpływ na nasze zdrowie ma zmiana czasu. Okazuje się, że zmiana czasu z letniego na zimowy zmniejsza liczbę zawałów, ale już przejście z czasu zimowego na letni powoduje zwiększenie problemów z krążeniem o 5 proc. w ciągu pierwszego tygodnia od zmiany. Problemy zawsze pojawiają się także w środkach komunikacji. Pociągi, w zależności od zmiany czasu, spóźniają się o godzinę lub muszą zaplanować godzinne postoje. Między innymi z wyżej wymienionych powodów UE rozważa możliwość ujednolicenia czasu na całym swoim terytorium.

Zmiana czasu – ciekawostki

Kiedy zmiana czasu następuje w kraju, w którym jest tylko jedna strefa czasowa, nie ma większych problemów. Wszyscy na obszarze kraju zmieniają godziny w tym samym czasie. Kłopot pojawia się, kiedy stref czasowych w danym państwie jest więcej. W Stanach Zjednoczonych w latach 50. i 60. XX wieku zawsze był z tym niemały problem, ponieważ zmiany czasu ustalano indywidualnie w każdym ze stanów. Podróżujący znajdowali się często w sytuacji, w której w musieli kilkakrotnie przestawiać swoje zegarki.

Kto nie zmienia czasu?

Zmiana czasu stosowana jest aż w 70 krajach. Czasu nie zmienia Rosja, Białoruś, Islandia, a także wiele krajów azjatyckich, np. Japonia, Chiny, Indie. Obowiązuje tam wyłącznie czas zimowy. Zmiany czasu stosowane są na Antarktydzie. Dlaczego? Spowodowane jest względami praktycznymi. Stacjonuje tam bowiem wiele stacji badawczych z różnych krajów. Aby nie wprowadzać komplikacji, np. związanych z dostawami pożywienia, w konkretnych stacjach panuje dokładnie ten sam czas, co w kraju macierzystym.

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości