Samochód to blaszana klatka! Kierowcy w czasie upałów mają znacznie obniżoną koncentrację

Po suszy w kwietniu, deszczach w maju, nadeszły czerwcowe upały. Mówi się, że tak może wyglądać całe lato. Upały są niebezpieczne dla naszego zdrowia, dają się także we znaki kierowcom. Na dachu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy jak wysoka temperatura wpływa na reakcję kierowców oraz nasze bezpieczeństwo. Naszymi gośćmi byli: Klaudia Podkalicka, która jest kierowcą rajdowym oraz ratownik medyczny Ariel Szczotok.

Uff jak gorąco…

Upały dotykają niestety każdej strefy naszego życia - codziennego funkcjonowania i przede wszystkim naszego zdrowia.

Za ekstremalną sinusoidę pogodową odpowiada globalne ocieplenie. Nie tylko w Polsce, ale na świecie. W Indiach mieszkańcy muszą zmagać się z takimi temperaturami jak 51 stopni Celsjusza.

Meteorolodzy przewidują, że wysokie wartości, które zobaczymy dziś na naszych termometrach, to dopiero początek fali upałów w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zobacz też:

Upały niebezpieczne dla zdrowia

Wysokie temperatury, czyli te powyżej 30 st. Celsjusza są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. W Europie zapisuje się już przypadki wystąpienia chorób tropikalnych. Temperatura powietrza wynosząca 41 stopni Celsjusza stanowi zagrożenie dla życia, natomiast 39 st. C wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia udaru.

Przypomnijmy, że fala upałów z 2003 roku w Europie Zachodniej zabiła przeszło 70 tys. ludzi.

Gdy żar leje się z nieba, a trzeba gdzieś jechać...

Jak zaznaczyła Karolina Podkalicka, samochód w upały może stać się śmiertelną pułapką dla dzieci i zwierząt.

Auto to blaszana klatka. Temperatura w środku może podnieść się do nawet 60 stopni. To tak, jakbyśmy zamknęli dziecko lub zwierzaka w piekarniku.

Karolina dodała również, że w czasie upałów kierowcy mają znacznie obniżoną koncentrację. Zwiększa się nerwowość, agresja, rośnie ryzyko zachowań niekontrolowanych.

Jak dodał ratownik medyczny, osoba zamknięta w gorącym samochodzie w pierwszej fazie odczuwa uczucie gorąca. Chwilę później zaczynają się zaburzenia rytmu serca, świadomości, gwałtownie wzrasta ciśnienie i organizm się poddaje. Ciało przestaje się pocić i zaczyna się... gotować.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!