Karelski pies na niedźwiedzie to zwierzę silne i niezależne, potrzebujące dużo przestrzeni. Psy tej rasy wymagają odpowiedniej tresury i kontroli. Gdy otrzymają od swojego właściciela odpowiednią opiekę, odwdzięczą się wiernością i posłuszeństwem.
Psy tej rasy wykorzystywane są do polowań. W Finlandii czy Rosji towarzyszą myśliwym w czasie łowów na większą zwierzynę – przede wszystkim niedźwiedzie, ale także na łosie. W Polsce często są zabierane na polowania na dziki. Mimo że w Polsce karelski pies na niedźwiedzie nie jest tak znany jak na północy Europy, jego hodowla budzi coraz większe zainteresowanie. Czy to pies dla każdego? Co warto wiedzieć o tej rasie, zanim podejmie się decyzję o kupnie psa?
Karelski pies na niedźwiedzie – krótko o historii rasy
Wskazuje się, że początki rasy mogą sięgać wczesnego średniowiecza. Dowodem tej teorii mogą być szczątki psów, podobne do współczesnych karelianów, znajdowane w grobach wikingów na terenie dzisiejszej Danii, a także na wyspie Man. Jednak mimo tak długiej historii sam wzorzec rasy został opracowany w latach 40. ubiegłego wieku.
Psy, które dzisiaj stanowią podstawę rasy, pochodzą z Karelii, czyli krainy historycznej, która w większości znajduje się na terenie dzisiejszej Rosji oraz w niewielkiej części w Finlandii. I to właśnie w tych krajach są najpopularniejsze. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej rasa ta niemal wyginęła i tylko dzięki uporowi hodowców dziś można podziwiać te piękne, majestatyczne zwierzęta.
Do Polski pierwsze osobniki tej rasy zawitały w latach 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu powstało kilka znaczących hodowli. Karelski pies na niedźwiedzie jest w związku z tym coraz popularniejszy. Cena szczeniaka to obecnie ok. 2000 zł. Najczęściej wybierane są przez myśliwych, którzy chętnie polują na większą zwierzynę. Jednak psy budzą także coraz większe zainteresowanie wśród osób, które nie zajmują się polowaniami, ale szukają psa niezależnego i silnego, wyróżniającego się inteligencją i zwinnością.
Karelski pies na niedźwiedzie – jaki ma charakter?
Podobnie jak wiele innych ras myśliwskich, tak i psy karelskie cechują się dużą niezależnością i silnym charakterem. Są to zwierzęta lubiące dominować, co powoduje, że w obecności innych psów, szczególnie obcych, mogą wykazywać agresywne zachowania. Pies ten już od najmłodszych lat wymaga też odpowiedniej tresury, a szczenięta karelskiego psa na niedźwiedzie potrzebują dobrej socjalizacji. Warto też zwrócić uwagę na to, że jest to pies, który wymaga konsekwencji od właściciela, a także dużej przestrzeni do życia. Dlatego nie jest polecany rodzinom mieszkającym w bloku. Nie jest to też zwierzę dla rodzin z małymi dziećmi.
Karelski pies na niedźwiedzie najlepiej będzie się czuł na dużej posesji, gdzie będzie można dla niego wydzielić sporo miejsca. Wydzielając miejsce dla psa karelskiego, warto pamiętać, że psy te skaczą bardzo wysoko, a także uwielbiają kopać. W związku z tym ogrodzenie wybiegu powinno być stworzone tak, aby pies nie mógł wydostać się na zewnątrz.
Duża inteligencja, dobra orientacja w terenie, a także spora zwinność i skoczność powodują, że psy te coraz częściej pojawiają się nie tylko jako towarzysze polowań, ale także jako zawodnicy na torach agility. Jest to sport dla psów. W czasie zawodów zwierzę prowadzone jest przez przewodnika przy pomocy komend ruchowych i głosowych. Jego zadaniem jest jak najszybsze i bezbłędne pokonanie toru przeszkód.
Karelski pies na niedźwiedzie – opis podstawowej pielęgnacji
Psy tej rasy nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Trzeba jednak pamiętać o regularnym wyczesywaniu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na okres, w którym karelski pies na niedźwiedzie linieje. Konieczne jest wtedy szczotkowanie przy pomocy metalowego grzebienia, do czego powinien być przyzwyczajany już szczeniak. To później ułatwi sprawne wyczesywanie dorosłego psa.
Kareliany uznawane są za stosunkowo zdrową rasę. Przeciętnie żyją ok. 12 lat. Mogą się u nich pojawić niekiedy choroby endokrynologiczne np. przysadki mózgowej. Trzeba też pamiętać o tym, że dla prawidłowego funkcjonowania psy tej rasy wymagają dużej dawki codziennego ruchu. Pozwoli im to zachować prawidłową wagę, lecz także zapewni urozmaicenie. Inaczej pies może się nudzić i frustrować, a to przełoży się na to, że będzie niszczył wszystko, co się znajdzie w jego zasięgu.
Jeżeli chodzi o wyżywienie psów karelskich na niedźwiedzie, zaleca się dla nich karmy wysokoenergetyczne. Szczególnie jeśli często biorą udział w polowaniach lub uczestniczą w zawodach agility.
Zobacz także:
- Jak przygotować psa na nowego członka rodziny? "Z porodówki nie przyjdzie do domu krzyczący dwulatek"
- Nauczyła psa mówić! "To może być przełom w weterynarii"
- Czworonogi na kółkach. Jak właściciel może wspierać niepełnosprawnego psa?
Zobacz wideo:
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: PaulSveda/Getty Images