Ogród

Ostrokrzew w ogrodzie. Zobacz, jak uprawiać roślinę i poznaj popularne odmiany

Ogród

Wicki58/Getty Images

Ostrokrzew w Polsce znany jest głównie jako krzew. Tę popularną roślinę z chęcią wykorzystuje się przy tworzeniu stroików lub wieńców bożonarodzeniowych. Podpowiemy, jak pielęgnować ostrokrzew oraz na co zwrócić uwagę przy jego uprawie.

Ostrokrzewy w formie krzewu nie osiągają zazwyczaj więcej niż dwa metry wysokości. Liście są ciemnozielone, nie opadają na zimę, charakteryzują się dużym błyskiem i ostrymi brzegami.

Jak wygląda ostrokrzew?

Ostrokrzew to krzew należący do rodziny ostrokrzewowatych. Pochodzi ze stref subtropikalnych. W Europie i Afryce rośnie dziko jako drzewo, osiągając wysokość nawet kilkunastu metrów. Najchętniej wykorzystywany jest w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych jako ozdoba bożonarodzeniowa, na przykład wieniec lub stroik. W Polsce najbardziej znany jest ostrokrzew kolczasty. Rośnie głównie jako krzew. Nie jest w stanie się rozrosnąć, gdyż nasze zimy są dla niego zbyt ciężkie (często kończy się obmarznięciem krzewu).

Niemniej jednak, nawet jeśli zimą ostrokrzew przemarznie, jest w stanie odrosnąć z korzenia. W rejonach zachodnich Polski, gdzie klimat jest łagodniejszy, a temperatury wyższe, ostrokrzew występuje w formie drzew. Najbardziej znanym ostrokrzewem w Polsce jest drzewo mające ponad sto lat oraz aż jedenaście metrów wysokości. Rośnie w Kamieniu Pomorskim, w województwie zachodniopomorskim.

Oprócz liści, ostrokrzew ma równie charakterystyczne owoce – okrągłe, o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Ostrokrzew kwitnie w maju w postaci małych, białych kwiatków. Warto dodać, że błyszczące liście to świetna ochrona przed wieloma atakującymi go szkodnikami.

Uprawa ostrokrzewu

Ostrokrzew lubi glebę żyzną, przepuszczalną oraz stanowisko słoneczne, ale z lekkim cieniem. Cień jest konieczny z uwagi na to, że ostrokrzew źle znosi poparzenia słoneczne. Ostrokrzew jest często formowany w żywopłoty, jednak równie dobrze wygląda w wersji samodzielnej lub z innymi roślinami w rabatkach.

Ostrokrzew jednak sprawdzi się równie dobrze w przestrzeni miejskiej (w ogrodach, w parkach), jest on bowiem bardzo odporny na suche powietrze oraz wszelkie zanieczyszczenia. Jak zostało już wspomniane, mimo że ostrokrzew to roślina bożonarodzeniowa, nie znosi on mrozów. Przy temperaturze poniżej minus piętnaście stopni pewne jest, że ostrokrzew zamarznie. Dlatego tak ważne jest osłanianie krzewu na zimę, choćby włókniną.

Rozmnażanie ostrokrzewu

Ponieważ ostrokrzew należy do roślin posiadających zarówno osobniki żeńskie, jak i męskie, aby można było go rozmnożyć, konieczne jest posadzenie minimum jednego krzewu męskiego obok krzewów żeńskich. Ostrokrzewy żeńskie kwitną w maju i w czerwcu na biało. Jesienią zaczynają pojawiać się charakterystyczne dla tej rośliny kuliste owoce.

Jak ciąć ostrokrzew?

Ostrokrzewy bardzo dobrze znoszą cięcia. Najczęściej powinno się to robić wiosną. Jednak, jak było już wspomniane, w warunkach polskich ostrokrzew nie rośnie zbyt szybko, nie trzeba go więc podcinać często. Sadzonki ostrokrzewu dobrze sprawdzą się także posadzone do donicy, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nim na tarasie lub na balkonie.

Ostrokrzew – odmiany i gatunki

Spotkać można około czterystu odmian ostrokrzewu. Mimo że w Polsce popularność ostrokrzewów rośnie, to częściej spotkać je można za Zachodzie Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak powstaje coraz więcej gatunków, które wykazują odporność na mróz, dzięki czemu popularność ostrokrzewów w Polsce znacznie wzrasta.

Ostrokrzew sprawdzi się jako pojedynczy egzemplarz posadzony w naszym ogrodzie, jako stożki lub jako ostrokrzew żywopłot. Można także sadzić ostrokrzew na pniu.

Najpopularniejsze gatunki ostrokrzewu to:

 • ostrokrzew paragwajski,
 • ostrokrzew kolczasty,
 • ostrokrzew japoński,
 • ostrokrzew okółkowy,
 • ostrokrzew amerykański,
 • ostrokrzew karbowanolistny,
 • ostrokrzew bukszpanowy,
 • ostrokrzew chiński.

Do najpopularniejszych odmian ostrokrzewu zaliczyć można:

 • ostrokrzew Meservy,
 • ostrokrzew Blue princess,
 • ostrokrzew Golden king,
 • ostrokrzew Golden girl.

Warto zdecydować się na uprawę ostrokrzewu w ogródku i cieszyć się wykonanymi z niego ozdobami bożonarodzeniowymi.

Zobacz wideo: Tniemy żywopłot

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości