Kosodrzewina – krzew do ogrodu. Jak należy go uprawiać?

Kosodrzewina
Fot: eurotravel / gettyimages.com
Kosodrzewina cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie oraz w donicy na balkonie. Zobacz, jak uprawiać kosodrzewinę i jakie odmiany najlepiej wybrać.

Content: Jak wygląda kosodrzewina ? Sosna górska, zwana sosną kosodrzewiną jest bardzo charakterystyczna dla krajobrazu górskiego, głównie Europy Środkowej. Oddziela piętro gór od piętra hal. Krzew ten jest gęsty, ma grube gałęzie, które rosną nisko przy ziemi. Należy pamiętać, że kosodrzewina jest pod ochroną.

Cechy kosodrzewiny

Kosodrzewina osiąga zazwyczaj około dwóch metrów wysokości. Niemniej wygląd sosny górskiej i konkretne cechy zależą od odmiany. Zazwyczaj kosodrzewina ma igły wyrastające po dwie z każdego pęczka, rosnące bardzo gęsto. Jest ciemnozielona, bardzo elegancka, dlatego pięknie prezentuje się w ogrodach, np. na skalniakach, w rabatkach z innymi iglakami, a także w parkach. Pielęgnacja kosodrzewiny nie powinna nikomu sprawić trudności, to bardzo łatwy w uprawie krzew.

Kosodrzewina w ogrodzie

Sadzonki kosodrzewiny będą się bardzo dobrze prezentować w naszym ogrodzie, zwłaszcza, jeśli posadzimy ją z innymi iglakami. Jeśli wybierzemy odpowiednią odmianę, można wykorzystać również kosodrzewinę na żywopłot .

Kosodrzewina - sadzenie

Kosodrzewina ma bardzo małe wymagania, jeśli chodzi o utrzymanie i dobór gleby. Dobrze znosi nawet tereny piaszczyste, intensywne podmuchy wiatru, dlatego często sadzi się ją na wydmach. Istotną rolę odgrywa kosodrzewina także w górach – powstrzymuje zsuwanie się ziemi czy śniegu (lawiny). Dla kosodrzewiny najlepsze są stanowiska słoneczne, niemniej jednak sosna górska dobrze znosi także mrozy. Nie poddaje się przesuszeniom i zanieczyszczeniom powietrza. Odnajdzie się nawet w bardzo skrajnych warunkach oraz na glebie torfowej, próchniczej, piaszczystej, żyznej. Drewno kosodrzewiny z racji miękkości i łatwości w obróbce ma szerokie zastosowanie.

Kosodrzewina - rozmnażanie

Kosodrzewina rozmnaża się w łatwy sposób – wystarczą do tego nasiona, które szybko obradzają. Podobnie jest w przypadku przycinania kosodrzewiny. Ograniczenie jej wysokości jest bardzo proste. Co roku, na wiosnę sosna górska wypuszcza nowe pędy, które trzeba zwyczajnie ułamać. Pozostałości pędu rozrosną się na boki. Przycinanie należy powtarzać co roku.

Gatunki i odmiany kosodrzewiny

Sosna górska - kosodrzewina ma trzy główne podgatunki: kosodrzewina mughus (kosodrzewina mugo, kosodrzewina pinus mugo ), sosna kosodrzewina pumilio , rostrata.

· Kosodrzewina mugo rośnie blisko ziemi. Jej gałęzie pokładają się. Często występuje w przestrzeni publicznej, np. w parkach. Dojrzałe egzemplarze mają mało gałęzi.

· Kosodrzewina pumilio rośnie wolno. Jest bardzo rozgałęziona. Ma niskie, rozpostarte gałęzie. Osiąga wysokość jednego metra i szerokość trzech metrów.

· Kosodrzewina rostrata osiąga kształt wysokiego, rozrośniętego drzewa z prostymi gałęziami.

Aktualnie są bardzo modne i chętnie kupowane małe, niskie, zwarte kosodrzewiny. Tego typu iglaki sprawdzą się w przypadku skalniaków i niewielkich ogródków. Często można kupić również kosodrzewinę zaszczepioną na pniu . W ten sposób wyhodowana kosodrzewina na balkon sprawdzi się jako kosodrzewina w donicy . Wśród kosodrzewin niskich , tzw. kosodrzewin karłowatych znaleźć można takie gatunki, jak:

· kosodrzewina mops - to jedna z popularniejszych kosodrzewin miniaturowych ; jest zwarta, gęsta, o kształcie okrągłym,

· kosodrzewina gnom - rośnie bardzo wolno; na początku kształt jest zwarty, kulisty, następnie staje się bardziej stożkowata; jest bardzo gęsta, ma długie igły,

· kosodrzewina humpy - rośnie bardzo wolno; ma zwarty, kulisty kształt; ma gęsty układ gałęzi,

· kosodrzewina winter gold ; jak sama nazwa wskazuje, zimą zmienia swoją barwę na złoty odcień; dopiero na wiosnę ta kosodrzewina znów staje się zielona; rośnie bardzo wolno.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości