Pielęgnacja roślin – jak dbać o kwiaty w domu?

Mała dziewczyna podlewa kwiatka w domu
Fot. Sally Anscombe / Getty Images

Co zrobić, aby wprowadzić świeży powiew w aranżacji mieszkania? Rozwiązaniem są kwiaty! Dowiedz się, na czym polega prawidłowa pielęgnacja roślin doniczkowych i dlaczego róża oraz anturium to doskonałe kwiaty do domu.

Rośliny w domu to idealny sposób na oczyszczenie i nawilżenie powietrza. Kwiaty produkują tlen, mają zatem pozytywny wpływ na domowników i atmosferę w domu, który jakby odżywa pod wpływem takich dekoracji. O kwiaty należy odpowiednio dbać, zatem dobrze wiedzieć, jakimi zasadami kierować się w pielęgnacji kwiatów domowych.

Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja: od czego zależy?

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych jest uzależniona od tego, jakie gatunki roślin wybierzemy do domu, oraz od warunków, jakie w nim panują, czyli nasłonecznienia, wilgotności i temperatury. Przed wyborem konkretnego gatunku powinniśmy zatem zastanowić się, jakie ma wymagania i czy warunki w naszym domu je spełnią. Kwiaty nie w każdym miejscu będą prawidłowo rosnąć. Jeśli okna naszego mieszkania wychodzą na północ, najkorzystniej wybrać gatunki roślin, które dobrze tolerują cień, czyli najlepiej takie o ozdobnych liściach, np. bluszcz lub skrzydłokwiat. Duże nasłonecznienie mogłoby doprowadzić do poparzenia liści. W dobrze nasłonecznionym domu na parapecie można za to bez przeszkód ustawiać sukulenty, które najlepiej czują się w suchych i gorących pomieszczeniach i nie boją się nawet przesuszenia. Sukulenty to zdecydowanie dobre kwiaty dla osób, którym zdarza się zapominać o regularnym podlewaniu roślin.

Prawidłowa pielęgnacja kwiatów doniczkowych domowych

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych w domu polega przede wszystkim na sadzeniu, podlewaniu i nawożeniu. Do sadzenia roślin warto wybrać mieszankę gleby przeznaczoną dla wybranego gatunku, np. storczyków czy paprotek, albo glebę uniwersalną zmieszaną z piaskiem i ziemią ogrodową. Przed sadzeniem rośliny do doniczki warto pamiętać o drenażu np. z drobnych kamieni, co uchroni korzenie przed gniciem, oraz o otworach w dnie donicy. Podlewanie roślin doniczkowych jest bardzo indywidualne. Niektóre kwiaty latem podlewamy nawet codziennie, innym nie straszny brak wody nawet przez półtora tygodnia. Uzależnione jest to również od tego, w jakim miejscu stoją – w miejscu nasłonecznionym podlewamy częściej, z kolei stojące w cieniu zdecydowanie rzadziej. Poza podlewaniem rośliny nawozimy, pamiętajmy jednak o umiarze – lepiej kwiatów nie przekarmiać nawozem, bo zamiast się rozwijać, uschną lub zgniją. Azotem i potasem nawozimy rośliny liściaste, z kolei azotem i fosforem – rośliny kwitnące. Rośliny kwitnące nawozi się też częściej od innych, ponieważ potrzebują dużo energii do kwitnienia. Pamiętajmy również o przesadzaniu roślin raz na 2-4 lata, zawsze do nieco większej donicy.

Róża doniczkowa – pielęgnacja

Róże doniczkowe są chętnie hodowane przez wielbicieli tych królowych wśród kwiatów, którzy nie mogą sobie pozwolić na krzewy różane w ogrodzie czy na działce. Kiedy zakwitną, róże doniczkowe są jednymi z najpiękniejszych kwiatów, są zatem cenną ozdobą mieszkania.

Róże dobrze się czują w miejscach dobrze oświetlonych, widnych, ale osłoniętych przed dużym nasłonecznieniem. Będą wzrastać w mieszkaniach, których okna wychodzą na stronę wschodnią, południową lub zachodnią. Jeśli mamy balkon, latem warto róże doniczkowe wystawić na zewnątrz i wnieść z powrotem do mieszkania przed pierwszymi przymrozkami. Najlepszym podłożem dla róż jest gleba próchnicza wymieszana z ziemią gliniastą lub piaskiem. Róże podlewamy umiarkowanie – latem częściej, kilka razy w tygodniu, zimą rzadziej, np. raz w tygodniu. Pamiętajmy przy tym, że różom bardziej szkodzi przesuszenie niż zalanie. Nawozy przeznaczone dla róż stosujemy dość często, co 2-3 tygodnie od marca do sierpnia.

Zobacz film:Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kwiat anturium – pielęgnacja

Anturium to bardzo ozdobna roślina z przykuwającymi uwagę oryginalnymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi. Zachwyca egzotyką i z tego względu jest bardzo popularną ozdobą mieszkań. Anturium nadaje się również na bardzo efektowny prezent dla bliskiej osoby.

Pielęgnacja kwiatu anturium wymaga od nas trochę zachodu, ale piękno tej rośliny zdecydowanie nam ten wysiłek rekompensuje. Dla anturium w naszym mieszkaniu należy wybrać miejsce jasne, ale z rozproszonym światłem. Nie lubi miejsc mocno nasłonecznionych, gdzie może dojść do poparzenia jego liści. Ważna jest również duża wilgotność powietrza, nie niższa niż 50 procent, i optymalna temperatura 20-28 stopni – anturium jest w końcu rośliną egzotyczną. Kwiat anturium potrzebuje próchniczej gleby, lekkiej i przepuszczalnej, z powodzeniem można użyć ziemię do storczyków. Pamiętajmy o warstwie drenażu. Anturium podlewamy, za każdym razem sprawdzając stan nawodnienia gleby palcem – zazwyczaj latem podlewamy intensywniej np. co 4-5 dni, a zimą nawet rzadziej niż raz na tydzień. Nawozimy oszczędnie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących rozcieńczonymi mocniej niż dla innych roślin.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości