Dom

Jak wyczyścić żaluzje i rolety na wiosnę?

Dom

Aktualizacja:

Żaluzje są ozdobą naszych okien, zapewniają prywatność. Pełnią tez funkcję ochronną przed nadmiarem światła. Niestety szybko zbiera się na nich kurz. Jak je czyścić? O sposobach na czyszczenie żaluzji oraz różnego rodzaju rolet opowiedziała autorka poradników Małgorzata Świgoń.

  • Dlaczego warto odkurzyć żaluzje?
  • Sposoby czyszczenia żaluzji
  • Jak czyścić rolety rzymskie?
  • Jak czyścić rolety z tkanin?
  • Jak czyścić rolety plisy?

Wiosna tuż tuż. Najwyższy czas na zrobienie generalnych porządków domowych. Kiedyś w większości mieszkań w oknach wisiały firanki o zasłony. Obecnie bardziej popularnym rozwiązaniem są żaluzje oraz rolety. Do wyboru mamy kilka rodzajów rolet: rolety rzymskie, rolety z tkanin bądź plisy. Poznaj skuteczne sposoby na ich wyczyszczenie.

Dlaczego warto odkurzyć odkurzyć żaluzje?

Ekspertka Małgorzata Świgoń zaznaczyła, że przed czyszczeniem warto żaluzje odkurzyć. Dzięki temu kurz nie będzie się rozmazywał. Istnieje kilka sposobów na odkurzenie żaluzji. Kurz można ściągać odkurzaczem z końcówką typu szczotka ( żaluzje muszą być przy tym zamknięte). Można go ściągnąć za pomocą szczotki z włosiem, za pomocą ściereczki z mikrofibry, za pomocą mokrych chusteczek lub za pomocą specjalnej szczotki do czyszczeni żaluzji.

Rolety z tkanin- jak czyścić?

Rolety różnią się od żaluzji tym, że jak są rozwinięte, to odbija się na nich światło i każda nawet najmniejsza plama będzie widoczna. Nie używamy też mokrych chusteczek, a jedynie środków do prania tapicerki na sucho.

Rolety z tkanin nie nadają się do prania na mokro. Nie można też używać chemii, ponieważ zostaną plamy. Tkaniny, z których są uszyte rolety umożliwiają czyszczenie wilgotną szmatką lub też gumką do ścierania. Wilgotną roletę przecieramy suchą, czystą szmatką i pozostawiamy rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha. Rolet nie można prasować, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu.

Rolety rzymskie - jak czyścić?

Jak zaznaczyła Małgorzata Świgoń rolet rzymskich nie czyścimy na sucho, po prostu pierzemy w pralce. Należy wybrać program do delikatnych tkanin i bez wirowania. Prasuje się je potem steamerem albo wiesza się na mokro.

Plisy - jak czyścić?

Rolety plisowane wykonane są z tkaniny, która jest trwale splisowana termicznie. Choć wyglądają na delikatne, są wytrzymałe i łatwe do uprania. Ekspertka radzi by namoczyć je na 15 min w dużej ilości letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania. W następnej kolejności należy spłukać plisy prysznicem.

Zobacz także:

Łatwy sposób na czyszczenie łazienki.

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Jak skutecznie usunąć plamy z dywanu?

Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?

Ekologiczne sprzątanie - zamiast chemii ocet!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Caiaimage

Pozostałe wiadomości