Złocień krzewiasty – jak go uprawiać? Zimowanie

Złocień krzewiasty - zbliżenie na kwiaty.
Fot. Mantonature / Getty Images
Złocień krzewiasty to wieloletni krzew, który ze względu na ogromną wrażliwość na mróz w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Może rosnąć zarówno w pojemnikach na balkonach i tarasach, jak i na ogrodowych rabatach.

Naturalnie występuje jedynie na Wyspach Kanaryjskich, gdzie kwitnie przez cały rok. Z uwagi na niewielkie wymagania uprawne złocień krzewiasty polecany jest nawet początkującym ogrodnikom. Podpowiadamy, jak uprawiać złocień krzewiasty i jak pomóc mu przetrwać okres zimowy

Złocień krzewiasty – najważniejsze informacje

Nazywany także srebrzeniem krzewiastym złocień krzewiasty to piękna roślina ozdobna. Złocień krzewiasty ma wąskie, powcinane, ciemnozielone liście, które bardzo intensywnie pachną. Inna jego nazwa to margerytka na pniu. Ciekawie wygląda prowadzony w formie drzewka, choć znajdziemy go przede wszystkim na balkonach, tarasach i rabatach.

Złocień krzewiasty kwitnie w miesiącach letnich, długo i obficie , aż do pierwszych przymrozków. Jego kwiaty są białe z żółtym środkiem, przypominają nieco stokrotkę. Średnica kwiatów wynosi do 5 cm. W zależności od odmiany złocienia krzewiastego możemy wybierać wśród roślin o kwiatach pełnych lub półpełnych o barwie od białej i żółtej po różową i czerwoną. Złocień jest podkrzewem, co oznacza, że starsze części pędów drewnieją. Niezwykle efektownie prezentuje się prowadzony w formie małego drzewka lub sadzony w większych skupiskach.

Jak sadzić i pielęgnować złocień krzewiasty?

Złocień krzewiasty najlepiej rośnie na żyznym, próchnicznym i średnio wilgotnym podłożu w dobrze nasłonecznionych miejscach. Źle znosi mrozy i niskie temperatury , dlatego w naszym klimacie występuje jako roślina jednoroczna. Chociaż złocień krzewiasty należy często nawozić i podlewać, to jego uprawa jest dość prosta. Z tego względu złocień krzewiasty polecany jest nawet początkującym ogrodnikom, nikt nie powinien mieć problemów z jego pielęgnacją. Wysokość rośliny uzależniona jest od pory roku, maksymalnie złocień krzewiasty może mieć około metra wysokości, tworząc prostą, zakończoną kwiatostanem łodygę. W zaciemnionym miejscu pędy rośliny stają się zbyt wyciągnięte, a pozbawiony słońca złocień kwitnie o wiele słabiej. W okresie kwitnienia roślina wymaga nawożenia oraz podlewania w trakcie upałów . Dotyczy to zwłaszcza tych kwiatów, które uprawiane są w pojemnikach. Do ich nawożenia można użyć nawozu przeznaczonego do pelargonii lub petunii. Zawiera on dużo żelaza, dzięki czemu złocień krzewiasty nie blednie, a jednocześnie jest to odpowiedni nawóz do roślin, które kwitną długo i obficie.

Złocień krzewiasty najlepiej jest nawozić przy każdym podlewaniu, dając ⅕ zalecanej na opakowaniu dawki. Podłoże wokół rośliny dobrze jest wyściółkować. Jeśli zależy nam na utrzymaniu obfitego kwitnienia, pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych główek kwiatowych.

Złocień krzewiasty rozmnaża się przez wysiew nasion lub z sadzonek wierzchołkowych pobieranych pod koniec lata. Uprawiając go na rabatach w czasie upałów, należy go często podlewać, gdyż jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur, co ogranicza jego kwitnienie w trakcie wyjątkowo gorącego lata. Nie służą mu również lata deszczowe i zimne.

Zobacz film: Jak zrobić mini ogródek? Źródło: Dzień Dobry TVN

Złocień krzewiasty – zimowanie

Przy uprawie złocienia krzewiastego wiele problemów przysparza jego zimowanie. Złocień krzewiasty w miesiącach zimowych powinien być uprawiany w pojemnikach i przechowywany w jasnym miejscu w którym panuje umiarkowana temperatura. Musi mieć również bardzo przepuszczalne podłoże. Konieczny jest rozluźniacz do kupnej ziemi do kwiatów. Przy przesadzaniu drzewka trzeba pamiętać o tym, by dać na spód nieco kamieni, które będą warstwą drenażową, a jednocześnie obciążnikiem. Mając drzewko, przycinamy zbyt bujny pęd po to, by zachować kształt koronki. Jeśli nie zależy nam na równomierności kwitnienia, możemy zdecydować się na tzw. dwa rzuty kwitnienia. Wówczas nie usuwamy przekwitłych kwiatów na bieżąco, tylko czekamy aż przekwitnie większość z nich i dopiero wtedy ścinamy całość. Uważamy jednak na to, by wykonane cięcie nie było zbyt silne.

Prócz niskich temperatur złocieniowi krzewiastemu może zagrażać również mszyca lub mączlik, choć są to rzadkie przypadki. Z chorób może pojawić się mączniak prawdziwy, który widoczny jest w postaci białego, mączystego nalotu na liściach rośliny. Wówczas stosuje się środek chemiczny. Gdzie kupić złocień krzewiasty i jaka jest jego cena? Złocień krzewiasty dostępny jest w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Jego cena zależna jest od odmiany, miejsca zakupu i wielkości rośliny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości