Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie. Problem ten zaczyna być już widoczny na rynku pracy.
Młodych pracowników jest coraz mniej, a potrzeby mamy cały czas takie same, albo nawet większe. Ta luka zaczyna boleć pracodawców, stąd pomysł, żeby szukać tam, gdzie do tej pory nie szukano, czyli na przykład wśród seniorów i emerytów.
- powiedziała Katarzyna Bieniek, ekspert ds. rynku pracy i ochrony zdrowia z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
>>> Zobacz także:
- "Mam 60 lat i zrobiłam sobie tatuaż!" Seniorzy też pokochali ozdoby na ciele
- Chajzer spotkał się z e-seniorami i opadła mu szczęka
- 85-letnia topmodelka. Nie wierzy w upływ czasu!
- Chajzer i seniorzy, którzy "obczajają snapa"
Zalety pracownika seniora
Jednak jest to dopiero początek zmian. Rzadko bowiem sposób rekrutacji lub samo stanowisko jest przygotowane dla kandydata w wieku 50/60+. Nie pomaga także pokutujący od lat stereotyp pracownika 60+, który nie chce się uczyć, nie angażuje się w pracę i tylko czeka na emeryturę.
Tymczasem nie jest to prawda, ponieważ współcześni seniorzy chętnie się uczą i poznają nowe technologie. Posiadają też miękkie kompetencje, których brakuje młodym pracownikom, chociażby umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem i znajdywanie w tym przyjemności, umiejętność rozwiązywania konfliktów i zarządzania zespołem.
Oferty pracy dla seniorów
W Gdańsku odbyły się targi pracy dla seniorów. Zainteresowanie było duże. Pojawiło się około 4 tys. seniorów, którzy byli zainteresowani podjęciem pracy.
Seniorzy najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach ochroniarskich, handlu, w zawodach związanych z obsługą klienta, czy opieką.
- powiedział nasz gość.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN