Gwiazdy

Zmarł znany reżyser i zdobywca Oscara. "Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat"

świeczka w ciemności

Towfiqu Photography / Getty Images

Gwiazdy

Zmarł znany reżyser i zdobywca Oscara. "Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat"

świeczka w ciemności

Towfiqu Photography / Getty Images

Nie żyje zdobywca Oscara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem", Jirzi Menzel. O śmierci 82-letniego reżysera i aktora poinformowała jego żona, Olga Menzlowa. W komenatarzach podkreśla się, że odszedł kolejny wybitny twórca światowego i czeskiego kina.

Nie żyje Jirzi Menzel

Reżyser i aktor miał 82 lata.

Jureczku, nasz ukochany, najodważniejszy ze wszystkich odważnych. Wczoraj (sobota – przyp. red.) wieczorem w domu i w naszych ramionach, Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat

– napisała na Facebooku żona reżysera.

Wpisowi towarzyszy emocjonalne nagranie wideo pokazujące Menzla w otoczeniu rodziny. W ostatnich latach Menzel borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Przed trzema laty przeszedł skomplikowaną operację głowy, po której przez kilka tygodni utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej.

Jirzi Mencel - kariera

Jirzi Mencel wyreżyserował około dwudziestu filmów, w wielu pojawiał się jako aktor. Oscara za najlepszy film nieangielskojęzyczny otrzymał w 1967 roku za „Pociągi pod specjalnym nadzorem" według prozy Bohumila Hrabala.

Do książek Hrabala Menzel wracał jeszcze kilkakrotnie realizując np. „Postrzyżyny”, „Obsługiwałem angielskiego króla” lub „Skowronki na uwięzi”, film zrealizowany w 1969 roku, jego premiera miała miejsce dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku. Film został uhonorowany na festiwalu w Berlinie „Złotym Niedźwiedziem”.

Menzel występował jako aktor w filmach realizowanych przez siebie i w innych produkcjach. Grał w „Skowronkach na uwięzi”, ale także w „Małej Apokalipsie” według Konwickiego, którą wyreżyserował Costa-Gavras. Zagrał także w polsko-czeskiej koprodukcji „Operacja Dunaj” w reżyserii Jacka Głomba, komediodramacie o inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 r.

Po raz ostatni na ekranie Menzel pojawił się w „Tłumaczu” Martina Szulika, który w 2018 roku okazał się rewelacją Berlinale.

W pierwszych komentarzach po informacji o śmierci Menzla podkreśla się, że był reżyserem, który nauczył Czechów kochać ich literaturę, oraz że po Vierze Chytilovej i Miloszu Formanie odszedł kolejny wybitny twórca światowego i czeskiego kina.

Nie żyje Chadwick Boseman. Aktor przegrał 4-letnią walkę z nowotworem. Odszedł w swoim domu w Los Angeles w otoczeniu najbliższej rodziny. Przykrą informację podała jego agentka Nicki Fioracante.

>>> Zobacz także:

Joanna Koroniewska szczerze o sobie: "Dla niektórych jestem hiperaktywna i im to przeszkadza. Ja to rozumiem"

Finalista "Top Model" zaręczył się. "Urodzinowa Grażynka dostała najpiękniejszy prezent ever"

Anna Lewandowska obchodzi dziś urodziny! Robert złożył jej piękne życzenia, których może pozazdrościć każda kobieta

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
0
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0