Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – gdzie szukać pomocy?

Kluczyki zatrzaśnięte wewnątrz zamkniętego auta
fot.LSOphoto/Getty Images

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie często są skutkiem pośpiechu, nagłego telefonu lub po prostu wynikiem roztargnienia. Jest to dość poważny problem, który może nas wiele kosztować. Jak otworzyć samochód bez kluczyków?

Jeśli zatrzaśniesz kluczyki w samochodzie, najprostszym sposobem jest podróż do domu i zabranie zapasowego zestawu. Co jeszcze można zrobić?

Zatrzaśnięte kluczyki a pomoc fachowca

Pierwszym sprawdzonym sposobem na zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie jest wezwanie fachowca. Usługi awaryjnego otwarcia auta są bardzo popularne, dlatego na pewno znajdziesz odpowiednią firmę niedaleko miejsca, w którym się znajdujesz. Koszt takiej usługi zależy od modelu samochodu i miasta. Firmy pracują także w nocy, więc w awaryjnych przypadkach możesz liczyć na ich pomoc, wtedy jednak musisz wziąć pod uwagę wyższe koszty. Najlepiej, jeśli odsuniesz się od samochodu i nie będziesz próbować samodzielnych prób naprawy zamka. Jeśli go uszkodzisz, koszty znacząco wzrosną, bo trzeba będzie dodatkowo wymienić zamek. Całkowity koszt usługi awaryjnego otwierania samochodu przy zatrzaśniętych kluczykach to od 150 do 400 złotych. Na pierwszy rzut oka może się wydawać dosyć duży, jednak ostatecznie, biorąc pod uwagę inne możliwości otwarcia samochodu, okazuje się to najtańszą opcją. Podczas manualnych prób dostania się do wewnątrz auta często uszkadza się karoserię, drzwi lub uszczelki. Ich naprawa jest to dość kosztowna, dlatego w pierwszej kolejności weź pod uwagę wezwanie fachowca.

Firmy, które specjalizują się w awaryjnym otwieraniu samochodów, stosują metody bezinwazyjne. Na pewno samochód ani zamek nie zostaną uszkodzone.

Zatrzaśnięte kluczyki – jak otworzyć samochód?

Jeśli nie możesz wezwać specjalistów, bo np. w samochodzie masz także telefon i pieniądze, pozostaje próba otwarcia auta na własną rękę. Najpierw poszukaj szczeliny pomiędzy drzwiami a karoserią lub szybą a karoserią. To znacznie ułatwi pracę i da szansę na dostanie się do samochodu. Jeśli jest jakakolwiek szczelina, możesz z niej skorzystać. Przyda ci się drut z wygiętą końcówką, aby otworzyć drzwi od środka. Ta metoda sprawdzi się tylko w samochodach, które można otworzyć metodą mechaniczną i nie jest potrzebna do tego elektryka, czyli działający kluczyk. Drut możesz zaczepić także o rygiel drzwi. Metoda ta nie sprawdzi się w samochodach, które mają podwójne ryglowanie zamków i nie można ich otworzyć od środka.

Odpowiednie narzędzia mogą okazać się trudne do zdobycia, ale nie niemożliwe. Jeśli się to jednak nie uda, pożycz dętkę rowerową. Wystarczy napompować ją, a następnie spróbować włożyć w szczelinę do samochodu.

Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności. Każdy nieprzemyślany ruch może mieć swoje konsekwencje i np. uszkodzi karoserię lub zniszczy uszczelki tuż przy drzwiach.

Zbicie szyby sposobem na zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie

Ostateczną metodą na zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie jest wybicie szyby, jednak jej wybór nie może być przypadkowy. Najlepiej omiń boczną szybę kierowcy, bo jazda z odłamkami szkła, które znajdują się na fotelu, może być niebezpieczna. Jeśli już musisz stłuc szybę w samochodzie, wybierz taką od strony pasażera. Lepiej jednak pozostaw w całości trójkątne małe szybki tylne. To jednak trudne elementy do kupienia, bo psują się bardzo rzadko. Nawet jeśli znajdziesz je w sklepie, możesz dużo za nie zapłacić.

Tom Hanks odebrał kluczyki do malucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zachowywać się podczas zatrzaśniętych kluczyków w aucie?

Przede wszystkim, jeśli znajdziesz się w takiej trudnej sytuacji, nie panikuj. Weź pod uwagę wszystkie możliwości, które masz. Nie wybijaj szyby od razu pod presją czasu. Nawet jeśli spieszysz się do pracy, lepiej uspokoić się i wezwać fachowca. Spóźnisz się, jednak będziesz pewien, że specjaliści poradzą sobie z tym zadaniem jak najlepiej.

Czego nie robić przy zatrzaśniętych kluczykach w samochodzie? Nie warto dzwonić po pomoc do ASO. Jest to usługa odpłatna, a serwis może wystawić rachunek z naprawdę wielką kwotą, która cię niemile zaskoczy. Nie słuchaj także porad przypadkowych przechodzących, którzy będą chcieli pomóc w ingerencji w zamek. Najlepiej zostawić go w formie nienaruszonej, bo może to utrudnić pracę nawet najbardziej doświadczonych specjalistów. Nie stosuj także podczas otwierania auta scyzoryka, noża czy spinacza biurowego. Takie narzędzia na pewno nie pomogą otworzyć samochodu, a mogą tylko uszkodzić karoserię czy porysować lakier.

Najprościej jest po prostu zdobyć kluczyki zapasowe. Jeśli czeka cię dodatkowa podróż do domu, zabezpiecz samochód i pozostaw go pod opieką.

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, zastanów się, jak uniknąć takiej sytuacji. Zawsze wysiadając z samochodu, zabieraj ze sobą kluczyki, dokumenty, a przede wszystkim telefon komórkowy. Dzięki niemu szybciej zadzwonisz po pomoc.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości