Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Planuję długie życie

Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Szacuje się, że z jego powodu każdego dnia umierają 33 osoby. Zachorowania można jednak uniknąć wykonując regularnie kolonoskopię. Co jeszcze można zrobić, aby nie zachorować? 

Jakie funkcje pełni jelito grube?

To w jelicie grubym wchłaniane są sole mineralne oraz woda z pożywienia. Niestrawione resztki z jelita cienkiego są tutaj zagęszczane i formowane w stolec. W jelicie żerują także liczne bakterie m.in. Escherichia coli. Dzięki nim organizm utrzymuje prawidłowy skład flory bakteryjnej. Dodatkowo odpowiadają one za produkcję witaminy K, niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów krzepnięcia krwi.

Rak jelita grubego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem raka jelita grubego jest obecność krwi w kale. Trzeba jednak podkreślić, że pojawia się ona, gdy choroba jest już zaawansowana. Pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego może być spadek hemoglobiny (zwłaszcza u osób, które przekroczyły pięćdziesiątkę). Do wczesnych objawów należą także:

  • bóle brzucha;
  • zmiana rytmu wypróżnień;
  • osłabienie ogólne;
  • utrata masy ciała i osłabienie;
  • krwawienie z odbytu (często bywa mylone przez pacjentów z hemoroidami).

Rak jelita grubego – leczenie

Postępowanie i sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i umiejscowienia nowotworu. Czasem niepokojące zmiany usuwane są już podczas kolonoskopii – badania, które pomaga wykryć nowotwór na wczesnym etapie rozwoju.

Jeśli choroba jest już zaawansowana konieczna jest operacja i wycięcie guza wraz z zapasem zdrowych tkanek. Taki zabieg można wykonać z pomocą laparoskopu. Przy bardzo rozległych zmianach poza wycięciem fragmentu jelita usuwa także zwieracze. U takich pacjentów konieczne jest wyłonienie stomii.

Planuję długie życie

mat. prasowe 

Rak jelita grubego – jak go uniknąć?

To, czy zachorujemy na raka jelita grubego - w dużej mierze - zależy od nas samych. Choroby można uniknąć stosując zdrową dietę (ubogą w czerwone mięso i przetworzone produkty, a bogatą w warzywa, owoce oraz produkty z pełnego ziarna). Regularna aktywność fizyczna również zmniejsza ryzyko zachorowania.

Niezwykle ważnym elementem profilaktyki są badania. Raka jelita grubego – we wczesnym stadium rozwoju pomaga wykryć kolonoskopia. Polega ona wprowadzeniu przez odbyt endoskopu zakończonego kamerą. W ten sposób lekarz może dokładnie obejrzeć dolny odcinek układu pokarmowego. Podczas badania może od razu usunąć niepokojącą zmianę oraz pobrać wycinek do badania histopatologicznego.

W ocenie specjalistów kolonoskopię należy wykonywać raz na dziesięć lat. Dotyczy to tych osób, które przekroczyły 50. Taki badanie można wykonać w ramach programu "Planuje długie życie", który jest realizowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Warto dodać, że osoby, które są obciążone genetycznie i miały w rodzinie przypadki zachorowania na raka jelita grubego powinny zbadać się wcześniej i częściej powtarzać kolonoskopię.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii Planuję długie życie www.planujedlugiezycie.pl.

https://tvn.hit.gemius.pl/hitredir/id=oqVAtH84q0GTZqISB4rYC5a1P51F4SLiCbvgnxNtuXv.m7/stparam=tdlmfmksft/fastid=dwovmiogqshaujkbnnekgnrroklm/nc=0/url=https://planujedlugiezycie.pl/

mat. prasowe 

Zobacz także:

Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Planujesz dłuższe życie? Więcej się ruszaj

Wczesne objawy czerniaka. Jakie znamiona powinny budzić nasz niepokój?


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
56
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0