Worek do boksu dla dzieci jest zdecydowanie mniejszy, lżejszy oraz bardziej miękki niż jego odpowiednik przeznaczony dla dorosłych. Z powodzeniem możemy zawiesić go w piwnicy, gdyż z racji swojej niskiej wagi nie wymaga bardzo solidnego mocowania. Natomiast stojące worki bokserskie umożliwiają trening praktycznie w każdym miejscu, nawet na świeżym powietrzu – wystarczy kawałek płaskiej powierzchni.
Worek bokserski – rodzaje
Trening z workiem bokserskim ma wiele zalet. Po pierwsze, pomaga zbudować kondycję fizyczną. Zawodnicy najczęściej wykonują 3-minutowe rundy imitujące prawdziwą walkę. Po drugie, np. dmuchany worek bokserski pomaga się odstresować. Waży on około 10 kilogramów, jest stosunkowo tani, a jego największą zaletą jest to, że możemy postawić go praktycznie w każdym miejscu. Do zestawu dołączona jest pompka, dzięki której w kilka chwil sprzęt jest gotowy do użycia. Chcąc wzmocnić siłę naszych ciosów, powinniśmy zdecydować się na model wolnostojący . Wyposażony jest on w bardzo ciężką podstawę (około 100 kilogramów), która zapewnia powrót worka do pozycji wyjściowej nawet po bardzo mocnym ciosie. Stojący worek bokserski w wersji dla dzieci jest odpowiednio mniejszy oraz lżejszy. Dostosowany jest do wzrostu i siły uderzeń małych pięściarzy. Można przeprowadzić na nim zarówno trening wydolnościowy, jak i siłowy.
Najpopularniejszy model ma kształt walca i sprzedawany jest w wielu różnych rozmiarach. Najmniejsze egzemplarze przeznaczone są dla dzieci, młodzieży oraz niewysokich kobiet. Worek bokserski najczęściej jest skórzany . Klasyczna długość wynosi od 130 do 160 cm. Większe modele przeznaczone są do klubów lub dla zawodników np. kickboxingu, którzy podczas walki wyprowadzają ciosy również nogami. Możemy znaleźć egzemplarze wyposażone w stelaż albo montowane na stojaku , jednak najbardziej popularne są worki wiszące. Aby nasz trening przebiegał bezpiecznie, musimy wyposażyć się w ochraniacze na ręce. Rękawice występują w dwóch wersjach – klasyczne znajdują zastosowanie również podczas walk oraz sparingów lub modele stricte przeznaczone do pracy z workiem, czyli tak zwane przyrządowe. Ich mały rozmiar oraz niska waga sprawiają, że wyprowadzane ciosy są dynamiczne i bardzo precyzyjne.
Worek bokserski typu gruszka poprawia technikę uderzeń podbródkowych oraz sierpowych. Największe modele ważą nawet do 35 kilogramów, dlatego w niektórych przypadkach mogą zastąpić tradycyjny wiszący egzemplarz. Kolejnym rodzajem są worki do MMA. Oczywiście na nich również trenujemy z rękawicami , dodatkowo, ze względu na kształt worka, mamy możliwość szlifowania technik obalania przeciwnika.
Worek bokserski – praktyczne porady
Jeśli nie mamy możliwości zamocowania worka do boksu na suficie, wybierzmy modele ze stojakiem . Są one stosunkowo stabilne, jednak ich największą zaletą jest mobilność. Przed zakupem wiszącej wersji należy zadać sobie dwa pytania – jak i gdzie go zawiesić ? Potrzebny nam będzie solidny sufit lub strop, mocna wiertarka udarowa, hak oraz wiertło do betonu lub drewna. Zasada jest prosta – im cięższy worek, tym głębsze i bardziej solidne musi być jego mocowanie. W przypadku łańcuchów, bardzo pomocne będą szekle, które są dostępne w większości sklepów budowlanych.
Zastanawiając się, jaki worek bokserski kupić , należy zadać sobie pytanie, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Choć model dopasowujemy do naszego wzrostu oraz wagi, to specyfikę treningów determinuje kształt. Dla początkujących warto wybrać najpopularniejszy model w kształcie walca, na którym możemy trenować wszystkie rodzaje ciosów, włącznie z kopnięciami. Domowy trening może być uzupełnieniem zajęć na sali lub okazją do szlifowania nowo poznanych technik.
Jeśli zdecydujemy się na pusty worek bokserski , musimy zadbać o jego wypełnienie . W tym celu możemy posłużyć się kawałkami materiałów (ważne, aby nie wkładać ubrań w całości), suchymi trocinami lub ścinkami papieru. Odradzamy stosowanie piasku, gdyż po kilku treningach zostanie tak mocno ubity, że możemy nabawić się kontuzji palców lub nadgarstka. Choć naturalna skóra jest najlepszym wyborem, stojący worek bokserski dla dzieci wykonany z materiału PVC również zda egzamin. Przy okazji będzie znacznie tańszy. Natomiast dla osób, którym najbardziej zależy na spalaniu kalorii, polecany jest model nadmuchiwany oraz trening interwałowy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN