Jakie właściwości ma woda demineralizowana i gdzie jest wykorzystywana?

dziewczyna pije wodę demineralizowaną w lesie
Mensent Photography/Getty Images
Źródło: Moment RF
Woda demineralizowana nazywana jest również wodą destylowaną oraz dejonizowaną. Charakteryzuje się tym, że w procesie destylacji zostaje pozbawiona soli mineralnych oraz większości pozostałych substancji mogących ją zanieczyścić. Picie wody demineralizowanej wciąż budzi wiele kontrowersji. Dlatego warto sprawdzić, jakie są parametry wody demineralizowanej, jakie ma zastosowanie i czy jest bezpieczna dla zdrowia.

Woda demineralizowana wykorzystywana jest głównie do badań laboratoryjnych. Choć pozbawiona jest wielu szkodliwych składników chemicznych, nie musi to oznaczać, że jest w pełni bezpieczna do spożycia. Jednakże wiele osób uważa, że dobrze ją pić. Warto bliżej poznać wodę demineralizowaną i przekonać się, co w sobie kryje.

Co to jest woda demineralizowana?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między wodą destylowaną a demineralizowaną. Tak naprawdę żadna, ponieważ są to pojęcia synonimiczne. Ten rodzaj wody nazywany jest także wodą dejonizowaną. Charakteryzuje się tym, że nie posiada obcych jonów, soli oraz zanieczyszczających substancji, które zostały wytrącone w wyniku destylacji. Zawiera natomiast rozpuszczone gazy, takie jak azot, tlen oraz dwutlenek węgla.

Aby dowiedzieć się, jak zrobić wodę demineralizowaną, warto sprawdzić, na czym polega demineralizacja. Proces działa poprzez wymianę zanieczyszczeń kationowych na jony wodorowe, a zanieczyszczeń anionowych na jony hydroksylowe. Demineralizacja przeprowadzana jest jedynie w sytuacji, gdy zaistnieje konkretna potrzeba wytworzenia wody dejonizowanej. Dotyczy to najczęściej badań laboratoryjnych, do których jej użycie jest niezbędne.

Chcąc poznać szczegóły dotyczące właściwości chemicznych i fizycznych, warto sięgnąć do karty charakterystyki wody demineralizowanej. Znajdują się tam również informacje na temat składu, identyfikacji zagrożeń, środków pierwszej pomocy, dane dotyczące stabilności i reaktywności, porady o postępowaniu z odpadami oraz informacje toksykologiczne i ekologiczne. Najważniejsze jednak są parametry dotyczące barwy, zapachu, temperatury (topnienia, wrzenia, zapłonu), palności, gęstości oraz przewodnictwa elektrycznego. W karcie znaleźć można także informacje o tym, ile wynosi pH wody demineralizowanej oraz czy woda demineralizowana zamarza.

Zastosowanie wody demineralizowanej

Chcąc dowiedzieć się, do czego służy woda demineralizowana, warto sprawdzić, gdzie znajduje zastosowanie. Można je odnaleźć w wielu dziedzinach przemysłu, a także w gospodarstwach domowych. Woda destylowana najczęściej wykorzystywana jest w farmacji (do produkcji leków) oraz w kosmetologii (do produkcji kosmetyków). Często jest stosowana także do wytwarzania elektrolitów znajdujących się w akumulatorach oraz do produkcji odbitek fotograficznych. Jeśli chodzi o przedmioty codziennego użytku, wodę dejonizowaną wykorzystuje się do otrzymywania bombek choinkowych, luster kryształowych oraz innych produktów ze szkła. Jakie jeszcze ma zastosowanie woda demineralizowana? Akwarium, różnego rodzaju instalacje wodne, żelazka parowe oraz nawilżacze powietrza to kolejne domowe sprzęty, w których używa się wody destylowanej.

Ten rodzaj wody ma nie tylko zastosowanie jako składnik wielu produktów wykorzystywanych w przemyśle oraz w przedmiotach codziennego użytku. Można ją stosować również do czyszczenia. Mycie wodą demineralizowaną jest bardzo skuteczne, ponieważ ze względu na brak soli mineralnych jest bardzo miękka. Posiada również korzystną przewodność i kwaśny odczyn, dzięki czemu bardzo dokładnie zmywa brud z każdej płaskiej powierzchni, nie pozostawiając żadnych zacieków ani smug. Dodatkowym atutem są jej specyficzne właściwości, dzięki którym myta powierzchnia dłużej zachowuje czystość i jest odporniejsza na zabrudzenia. Dlatego wodę demineralizowaną często wykorzystuje się w bezdotykowych myjniach samochodowych oraz do czyszczenia budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Czy można pić wodę demineralizowaną?

Picie wody demineralizowanej w małych ilościach nie jest szkodliwe. Zaleca się jednak, aby to było okazjonalne, traktowane jako alternatywa dla słabo przebadanej lub silnie zanieczyszczonej wody. Woda destylowana najlepsze zastosowanie będzie miała podczas gotowania oraz przyrządzania wywarów warzywnych. Tak naprawdę naukowcy nigdy jednoznacznie nie potwierdzili, czy woda demineralizowana nadaje się do picia. Jeśli spożywana jest w niewielkich dawkach, nieprzekraczających dwóch szklanek dziennie, nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak ją ograniczać.

Choć woda demineralizowana do picia nie wypłukuje minerałów z organizmu, to również ich nie uzupełnia. Dużo bezpieczniejsze jest spożywanie wody butelkowanej. Zastanawiając się, czy można pić wodę demineralizowaną, warto także wiedzieć, że nie tylko jest uboga w ważne składniki mineralne, ale może też negatywnie działać na zęby, powodując ich przebarwienie oraz próchnicę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jaką wodę najlepiej pić?

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości