Zapiekane warzywa korzenne
Składniki:
- 500 ml śmietanki 36%
- 500 ml mleka 3,2%
- 100 g tymianku
- 2 łyżki soli
- 1 główka czosnku
- 250 g ziemniaków
- 250 g selera korzeniowego
- 250 g korzenia pietruszki
- 250 g pora
- 250 g marchwi
- 250 g buraków
- 200 g tartego parmezanu
W rondelku zagotować śmietankę 36% z mlekiem, tymiankiem, solą i główką czosnku. Gdy śmietana zacznie się gotować zestawić z palnika i odcedzić tak, aby został sam płyn. Warzywa korzenne (ziemniak, seler, pietruszka, marchew, por i burak) dokładnie umyć, a następnie pokroić na cienkie paski za pomocą krajalnicy. Na blaszce do pieczenia rozwinąć pergamin, zacząć układać warstwami warzywa - od tej najjaśniejszej, czyli ziemniaki. Układając jedną warstwę polać ją delikatnie powstałym wcześniej sosem, układać warstwy jedna po drugiej, aż do samego wierzchu. Na koniec dokładnie uderz kilkukrotnie naczyniem o blat tak, aby warzywa dokładnie osiadły w naczyniu. Pomiędzy warstwami można np. dodać tarty parmezan. Warzywa wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C na 1,5 godziny. Po upieczeniu za pomocą wykałaczki sprawdzić czy warzywa są miękkie i suche, jeśli tak to wyjąć zapiekankę i odstawić do ostygnięcia.
Tomasz Urbanek/East News
Twój przepis w "Dzień Dobry TVN" - dołącz do naszej grupy i podziel się przepisem!
Fusili primavera zapiekane z warzywami i sosem Gruyère
Składniki:
- 500 g makaronu fusili
- 200 ml oliwy z oliwek
- 1 zielona cukinia
- 1 żółta cukinia
- 1 bakłażan
- 1/2 kalafiora
- 1 żółta papryka
- 1 zielona papryka
- 1 czerwona papryka
- 4 ząbki czosnku
- 500 g pomidorów malinowych
- 200 g natki pietruszki
- 200 g kolendry
- 200 g bazylii
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka czarnego pieprzu
- 1 łyżka papryki ostrej w proszku
- 200 g sera Gruyère
- 1 cytryna
Kolorowy makaron fusili ugotować w posolonej wodzie przez około 7-8 minut. Odcedzić i przelać zimną wodą, po przelaniu delikatnie skropić oliwą z oliwek. Cukinię, cebulę, bakłażan, kalafior, paprykę kolorową, czosnek i pomidory pokroić w grubszą kostkę. Podsmażyć warzywa na patelni (z wyjątkiem pomidorów) na złoty kolor. Pod koniec smażenia dodać pomidory, posiekane zioła (natka pietruszki, kolendra i bazylia), przyprawy i dokładnie wymieszać. Wymieszać warzywa z makaronem, przełożyć do żaroodpornego naczynia, zetrzeć ser gruyère i wstawić do piekarnika nagrzanego do 185 stopni C na 12 minut. Po wyjęciu skropić lekko oliwą z oliwek i posypać świeżo mielonym pieprzem.
Tomasz Urbanek/East News
Zapiekane figi na kruchym cieście z żurawiną
Składniki:
- 1 kg kruchego ciasta
- 500 g konfitury z żurawiny
- 10 świeżych fig
- 100 ml sosu balsamicznego
- 125 g rukoli
- 200 g koziego sera dojrzewającego
- Kruche ciasto:
- 500 g mąki
- 200 g masła
- 100 g cukru
- 3 jaja
- 2 łyżki soli
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 25 g ziół prowansalskich
Mąkę przesiać przez sitko, dodać posiekane masło, cukier, sól, sodę i zioła prowansalskie. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, na koniec dodać jajka i zagnieść. Po zagnieceniu ciasto powinno mieć zwartą konsystencje, gdy będzie luźnie dodać jeszcze mąki. Gotowe ciasto owinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na 30 minut. Po wyjęciu rozwałkować na grubość 0,5 cm, wyciąć kwadrat i ułożyć na blachę, nakłuć widelcem aby ciasto nie rosło. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 stopni C na 15 minut. Po wyjęciu ciasto powinno być chrupkie. Na ciasto rozłożyć konfiturę z żurawiny i rozsmarować tworząc warstwę o grubości 0,5 cm. Ułożyć na niej figi przecięte na pół i wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C na 6-8 minut, aby się zapiekło. Po wyjęciu polać figi sosem balsamicznym i posypać świeżymi liśćmi rukoli. Na wierzch można pokruszyć np. kozi ser.
Tomasz Urbanek/East News
Chcesz zobaczyć, jak potrawy przyrządza mistrz kuchni Sebastian Olma? Zobacz wideo:
Zobacz również:
Zdrowe frytki istnieją! Sprawdź przepisy na pieczone bataty, cukinię i dynię
Przepis na idealną pomidorową. Lepszej nie jedliście
Tłusty czwartek 2020. Kiedy wypada w tym roku? Zobacz przepis Magdy Gessler na pyszne pączki!
Autor: Paweł Jaskulski