Ubrania dla ciężarnych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ciąża a farbowanie włosów
Getty Images/scionxy
Źródło: iStockphoto

Ubrania dla kobiet w ciąży zostały tak zaprojektowane, by panie spodziewające się dziecka czuły się w nich komfortowo. Przekonanie, że odzież dla ciężarnych musi być luźna i przypominająca namiot, jest błędne. Ubrania ciążowe często są bowiem niezwykle kobiece i seksowne.

Sukienki typu babydoll, tuniki podkreślające brzuszek, a nawet jeansy z wszytym wysokim stanem z elastycznego materiału – wybór ubrań dla ciężarnych jest ogromny. Wciąż pojawiają się nowe sklepy z odzieżą dla pań spodziewających się dziecka. Sekcje dla ciężarnych mają też popularne „sieciówki”. Zobacz, jakie ubrania ciężarna może nosić latem, a jakie w okresie zimowym.

Ubrania dla ciężarnych na lato – jakie fasony wybierać?

Ubrania w ciąży muszą zapewniać komfort kobiecie i bezpieczeństwo jej maluszkowi. Nie trzeba jednak nosić obszernych niczym worek sukienek, tunik czy spodni. Odzież ciążowa może też być modna. Odpowiednio dobrany strój sprawia, że kobieta czuje się atrakcyjna i wyjątkowa. Sukienki na lato dla ciężarnych to m.in. modele odcinane pod biustem i rozkloszowane, potocznie zwane „babydoll”. Ich zaletą jest to, że można je nosić także po urodzeniu maluszka. Sprawdzi się też sukienka typu bombka, również odcinana pod biustem, obszerna w dolnej części, ale zwężająca się ku dołowi. Oba fasony doskonale podkreślają najszczuplejszy fragment ciała, czyli ten tuż nad brzuchem. Sukienki na lato dla ciężarnych to także te zakładane kopertowo. Ich zaletą jest możliwość regulacji obwodu. Modele o długości maxi skutecznie ukryją opuchnięte kostki.

Moda na zakrywanie brzuszka już dawno minęła. Ciąża to wielki powód do dumy, dlatego wiele kobiet chce go wyeksponować. Śmiało można sięgać po obcisłe fasony, pod warunkiem, że nie są zbyt dopasowane i wykonano je z materiału, który jest bardzo rozciągliwy. Sprawdzą się też ołówkowe spódnice, a konkretnie modele ze specjalnym pasem podtrzymującym brzuch.

W czasie ciąży, zwłaszcza w jej końcowym okresie, ramiona mogą być nieco bardziej krągłe. Z tego powodu zamiast ubrań na ramiączka, lepiej wybrać stroje z lekkim rękawkiem, który je nieco zatuszuje. Należy też unikać fasonów z falbankami i odzieży z satyny, gdyż optycznie dodają kilogramów.

Odzież dla ciężarnych na chłodną porę roku

W sezonie zimowym wiele kobiet nosi spodnie. Niestety standardowe fasony raczej się nie sprawdzą, bo mogą uciskać okolice talii. W stanie błogosławionym, zwłaszcza gdy brzuszek jest już widoczny, powinno się wybierać modele z wszytym elastycznym pasem. Oprócz jeansów mogą to być jegginsy, joggery, a nawet dresy. Ważne, aby spodnie były wykonane z oddychających materiałów wysokiej jakości. Świetnym wyborem będą także ogrodniczki. W tym przypadku elastyczny materiał zwykle wszyty jest po bokach, więc spodnie „rosną” wraz z brzuszkiem i można je dopasować do aktualnego rozmiaru.

Chociaż zakup luźnego swetra czy ciepłej tuniki nie stanowi problemu, to z okryciem wierzchnim jest już nieco trudniej. Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży nie chce kupować bardzo obszernych kurtek czy płaszczy, które będą nosić tylko przez jeden sezon. Po urodzeniu dziecka taki rozmiar stanie się za duży, a za rok o tej samej porze ich sylwetka może wyglądać zupełnie inaczej. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są kurtki i płaszcze z poszerzaną wstawką z przodu lub zamkami po bokach albo z tyłu. Dzięki nim można regulować obwód w zależności od potrzeb. Trafnym wyborem będą również modele z poszerzaną wstawką z miejscem na nosidełko dla dziecka oraz na podszewce na baranku.

Oprócz ubrań dla ciężarnych w czasie zimy należy też pamiętać o odpowiednim obuwiu. Warto wybrać buty na płaskim obcasie, koniecznie z podeszwą antypoślizgową. Będzie można w nich iść pewnym krokiem, bez obawy o bezpieczeństwo swoje i maluszka.

Jak ładnie wyglądać w ciąży?

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie powodują, że włosy są grube i lśniące, a cera pełna blasku. Wystarczy subtelny makijaż, by prezentować się zjawiskowo. Piękny wygląd jest także zasługą odpoczynku, dlatego, aby ładnie wyglądać w ciąży, należy zadbać o wystarczającą ilość snu (zwłaszcza że po urodzeniu dziecka może go zabraknąć).

Niestety, ciąża wiąże się też z obrzękami, które są wynikiem nagromadzenia w organizmie wody. Aby ich uniknąć, należy zadbać o właściwą dietę i ograniczenie soli. Zalecane jest również wypijanie w ciągu dnia dużej ilości wody i częste leżenie z nogami uniesionymi do góry.

Na koniec warto pamiętać, że ciąża to nie choroba. Nie jest prawdą, że w czasie jej trwania kobiety nie mogą korzystać z usług kosmetyczki (o ile oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań). Sposobem na to, jak ładnie wyglądać w ciąży, mogą być więc zabiegi nawilżające na twarz lub te zapobiegające powstawaniu rozstępów, a także peelingi cukrowe i rytuały odżywcze.

Pielęgnacja ciała w ciąży. Jakie zabiegi będą odpowiednie, a czego unikać? O tym w dzień Dobry TVN mówiła kosmetyczka Aneta Suchowierska:

x-news

Zobacz też:

Seks w czasie ciąży – czy jest bezpieczny? Ekspert: "Panowie boją się, że wywołają poród"

Zabiegi pozwalające wrócić do wyglądu sprzed ciąży. Lekarka: "Po nich znowu można czuć się seksownie"

Macierzyństwo a strach o dziecko. Jak lęki rodziców wpływają na rozwój malucha?

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości