Finanse i Praca

Truckerki. Zawód kierowcy ciężarówki może mieć piękne oblicze

Finanse i Praca

Truckerki. Zawód kierowcy ciężarówki może mieć piękne oblicze

Zawód kierowcy kojarzy się z mężczyznami. Tymczasem coraz więcej kobiet zostaje zawodowymi kierowcami ciężarówek i swoją pracę wykonuje naprawdę bardzo dobrze. W Dzień Dobry TVN gościliśmy truckerki Kamilę Ballue, Aleksandrę Hudy i Aleksandrę Kun. Jakie były ich początki w zawodzie? Czy kierowanie tirem jest bezpieczną pracą dla kobiety? Jakie uprawnienia musi mieć kierowca tira? Czy zarobki wynagradzają kierowcom tirów trudy pracy?

Zanim kierowca tira zacznie dobrze zarabiać, musi uzyskać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, a także przejść badania u psychologa i lekarza. Specjalista sprawdzi funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zapyta o choroby przewlekłe, zbada słuch, wzrok, układ nerwowy. Nieodzowne okaże się rozwiązanie testów psychologicznych. Po tym wstępie możemy sprawdzić zarobki kierowcy tira.

>>> Zobacz także:

Jakie uprawnienia musi mieć kierowca tira?

Żeby usiąść za kierownicą ciągnika siodłowego z naczepą, konieczne będzie uzyskanie prawa jazdy kategorii C+E. Dodatkowo w prawie jazdy powinien znaleźć się wpis dotyczący kwalifikacji uprawniających do przewozu rzeczy. Zdobycie tych uprawnień sporo kosztuje (nawet około 7000 złotych) i wymaga zdania egzaminu państwowego, ale po zakończeniu wszystkich procedur kierowca może zacząć obsługiwać duże samochody ciężarowe z naczepami.

Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Prawdopodobnie wciąż zbyt mało jak na nakład pracy, skoro w internecie jest mnóstwo ogłoszeń o poszukiwaniu kierowcy z kategorią prawa jazdy C. Problem dostrzega nawet polski rząd, który w raporcie „Barometr zawodów”, opracowywanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stwierdza, że kierowcy ciężarówek to najbardziej poszukiwana grupa pracowników. Jakie pieniądze można zarobić? Przeciętne wynagrodzenie kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E w transporcie międzynarodowym wynosi ponad 8000 zł brutto. W Polsce może to być nawet kilka tysięcy mniej. Według raportu firmy TransJobs.eu kierowca ciężarówki w Polsce zarabia przeciętnie 5000 złotych netto. Ich wynagrodzenia szybko rosną. Portal pracuj.pl podaje, że zarobki kierowców tirów uzależnione są od regionu kraju, w którym działa firma, doświadczenia, a także wielkości firmy. Niemal jedna trzecia kierowców zatrudnionych w ruchu krajowym w 2017 roku otrzymywała regularnie wypłacane co miesiąc premie. Pracodawcy kuszą także benefitami, takimi jak prywatna opieka zdrowotna czy dodatkowe ubezpieczenia na życie. To praktycznie standard w branży.


Ile zarabia kierowca międzynarodowy?

W transporcie międzynarodowym zarobki kierowcy tirów są wyższe. Ich mediana to 8600 złotych brutto. Według sondażu niemal jedna trzecia kierowców z tej branży otrzymuje co miesiąc premie oraz liczne dodatki i benefity. Podobne dochody uzyskują kierowcy, którzy zajmują się przewozem materiałów niebezpiecznych. Najwyższe pensje w tej grupie zawodowej to nawet 9000 złotych brutto, przeciętne wynagrodzenie wynosi 7700 złotych brutto oraz benefity i dodatki. Zdecydowana większość kierowców w transporcie międzynarodowym pracuje na umowach o pracę.

Ile zarabia kierowca tira w Niemczech?

Nie tylko polski rynek cierpi na niedobór kierowców ciężarówek. Podobne problemy mają firmy w Niemczech, a także w innych krajach Europy. Powodem tego jest nieadekwatność zarobków do nakładu pracy oraz wysokie koszty uzyskania pozwoleń na wykonywanie zawodu. Według firmy Compensation Partner, zajmującej się doradztwem zawodowym, kierowca tira w Niemczech zarabia przeciętnie 2400 euro . Kierowca, który dopiero zaczyna pracę, może liczyć na 1900 euro miesięcznie, a bardziej doświadczeni kierowcy (szczególnie zajmujący się przewozem materiałów niebezpiecznych) mogą otrzymywać miesięcznie nawet 5000 euro. Takie wynagrodzenia wśród kierowców tirów w Niemczech zdarzają się jednak rzadko. Średnie kwoty są niskie, zwłaszcza w porównaniu z uposażeniem kierowców ciężarówek, którzy nie muszą wyjeżdżać w długie trasy, a zarabiają 3000–3500 euro.

Zarobki kierowców tirów a warunki pracy

Biorąc pod uwagę tryb życia, na jaki muszą godzić się kierowcy tirów, ich zarobki nie są wcale wysokie. Jakiego rodzaju to wyrzeczenia? Całe życie zawodowe w kabinie samochodu i samotność. Rzadko kto z członków rodziny decyduje się stale towarzyszyć kierowcy tira i przemierzać setki kilometrów autostrad. Rozłąka z rodziną to kolejny powód, który niezdecydowanych wcale nie musi przekonywać do tej pracy. Co jeszcze może okazać się niezbędne? Cierpliwość. Spędzanie wielu godzin za kółkiem potrafi nadwerężyć układ nerwowy największych twardzieli. Kierowcy tirów przewożą z reguły bardzo drogie ładunki, więc muszą brać na siebie sporą odpowiedzialność za nie swoje mienie.

Co sądzisz o tym artykule?
214
126
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
27
25.08.2020
Tirtok
Bujdy na poduszkach. Najniższa krajowa, to standard, reszta nie pewna i tak naprawdę zależy od widzi mi się Bossa. Praca po 15 h ma dobę nie przespane noce, kontakt z rodziną przez messenger, brak zaplecza socjalnego na podstawowe potrzeby, permanentny brak miejsc parkingowych. Za to jako grupa zawodowa możemy być kontrolowani przez chyba wszystkie,, służby''. Zapraszam więc serdecznie wszystkich narzekających lekarzy, nauczycieli, policjantów, ta praca podobno nie wymaga żadnych kompetencji a ile można zarobić.
18.09.2019
Bgl
Piszą głupoty a realia kierowcy i rzeczy jakie musi poświęcić kierowca ni jak się mają do tych zarobków
17.09.2019
Adi
Jesli 8000 zl zarabia kierowca to bardzo chętnie zmienię pracę. Diety są dodatkiem do wynagrodzenia wi€c przytuli się okrąglą sumkę. Ponaddto z artykułu wychodzi że kierowcy w Polsce zarabiają wiecej niz nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. A tak na zakonczenie to ten kto takich glupot tutaj nawypisywał to niech napisze dane firmy to zmienię prac€ę. Pozdrawiam.
17.09.2019
Niero
Z tymi zarobkami to bujda na resorach. 2400 do ręki a reszta (około 4tys) pod stołem. 90% firm w Polsce tak robi więc jak kierowcy mają nie narzekać?
17.09.2019
Ddddd
Ale propaganda jak już robicie artykuł to zróbcie go rzetelnie gdzie tyle brutto się zarabia? poproszę o namiary. Wszędzie jest najniższa krajowa a reszta pod stołem
12.05.2019
bolo
Pracuję jako kierowca chetnie podejmę prace za te 8000 moze byc nawet brutto bo diety i ryczalt za spanie w kabinie to nie pęsja
11.05.2019
Bob
Prawda jest taka, że większość kierowców zarabia najniższą krajową i to tylko na papierze. Reszta to diety, przy czym jest to wersja oficjalna, gdyż owe diety też często są dietami tylko z nazwy. W rzeczywistosci często wynagrodzenie kierowcy obliczane jest wg stawki za km lub jako % od frachtu (oba sposoby ustalania wynagrodzenia są niezgodne z prawem). I to jest cała "tajemnica" dlaczego na rynku brakuje kierowców.
11.05.2019
Kierowca
Jak by było tak cudownie w tym zawodzie, to niebrakowalo by tyly kierowców.
10.05.2019
lozyp
Dlaczego wszyscy piszą że kierowca tira zarabia od5000 do 8000 tys brutto.To nie jest prawda,kierowcy mama zazwyczaj najnizsze uposazenie miesieczne do Max 3000 zl brutto.To a rests to diety,premie I tym podobne dodatki Ktore nie mama wplywu na pozniejsza emeryture I take kierowca po przekroczeniu wieku emerytalnego zostaje z najnizsza emerytura I nikokogo to z rzadzacych nie obchodzi.Oze tym media by die trochę,Wszystkiego zainteresowaly.
10.05.2019
Kiero
14 lat pracy jako kierowca, z czego prawie 11,to trasy międzynarodowe, i co?
Stracony czas, dzieci urosły, zdrowie już nie to, także żadne pieniądze nie są tego warte.
Na dzień dzisiejszy, to robota jako kierowca, gdzie codziennie jestem w domu, i nie chcę nic innego.
Życie w kabinie za takie pieniądze, nie jest tego warte, a bajeczki o zarobkach rzędu 8 - smiu, czy 9 - ciu tysięcy, można włożyć sobie między książki.
10.05.2019
Kierowca
Bajki i jeszcze raz bajki w temacie wynagrodzenia
10.05.2019
YOKO
Mam męża kierowcę i te zarobki o których piszecie to bajki, pracodawcy dostają podwyżki od frachtu a kierowca dostaje tyle samo co dostawał 2-3 lata temu. Nie dbają o nich?
10.05.2019
kierowca
Jestem ciekaw, gdzie są takie zarobki.. 8000 zł miesięcznie, to jest możliwe, ale 2150 zł - najniższa krajowa, reszta wypłacana w postaci diet..., które nie wchodzą w skład składek na ubezpieczenia społeczne.. ponadto inne benefity w postaci prywatnej opieki zdrowotnej, bądź premie? Rzadko spotykane i nie jest to standard branży.. z pewnością nie. Jeżeli chodzi o zarobki kierowcy w Niemczech, 3000- 3500 Eur brutto - owszem, przy pracy ciągłej - 4 tygodnie i co drugi tydzień możliwość powrotu na ok. 66 godzin, przy czym netto wychodzi 2300-2400 Eur, tak więc zarobki podobne jak u Polskiego przedsiębiorcy. Kwota 5000 Eur wymieniona wyżej - to chyba żart.. jeszcze nikogo nie spotkałem, kto zarabiał takie pieniążki. O warunkach pracy kierowcy nie wspomnę..
10.05.2019
Kierowca
Kwoty o których mowa są nierealne I wyssane z palca, proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
10.05.2019
nowy11
Nikt nie mowi ze w l sie jezdzi od km i frachtu .lol kraina miodem i mlekiem plynaca
10.05.2019
Wojtek9319
Zawodowy kierowca prowadzi zestaw z telefonem w dłoni, ludzie litości...
10.05.2019
kWiAtEk_07
Ok podane moze sie zgadzaj ale nie nazywajcie ich brutto bo to najczesciej jest najnizasza krajowa a reszra kasy jest pochowana w dietach itd
10.05.2019
Kierowca
8 brutto to 5 netto na zachodzie!
A w Polsce to nie 5 netto tylko 5 brutto czyli 3 z ogonkiem netto! Proszę was myślcie co piszecie!
10.05.2019
Kierowca miedzynsrodowy
Podane zarobki zawierają diety i wszystkie dodatki. Na umowie kierowca ma około 2500zł brutto i od tej kwoty płacone są wszystkie składki.
10.05.2019
Majkkk
5000 zł na kraju tak? Dajcie namiar idę odrazu...
09.05.2019
Kierowca
Serio poddajecie że kiero zarabia 8000 tylko że większość jest pod stołem tak w Polsce firmy dbają o kierowców
09.05.2019
Kierowca
TIR to konwencja do przewozu towarów samochodami ciężarowymi. A kierowca to może być ciężarówki . A nie konwencji proszę się doszkolić
09.05.2019
Gangster
Wiat skąd te sumy wyśniły sobie je dziewczyny. Śmiechu warte
09.05.2019
Trucker
TIR to konwencja podpisana w Genewie o transporcie towarów. Samochody ciężarowe na umowie TIR przejeżdżają granice państw poza Unią bez odpraw celnych.
09.05.2019
Tracker milioner
Jak ktoś pisze netto to mamy na myśli, ze z takiego wynagrodzenia doprowadzamy jest podatek, ZUS , itd,

A ja byłem w banku i wyliczyli mi zdolność na 30tyś przy zarobkach ponad 7tyś, więc coś nie hallo z tym netto brutto. Prawda jest taka że może I jakieś pieniądze się otrzymuje wyższe , ale to są pieniądze nie ozusowane , co z tym sie wiąże w razie choroby nie mamy prawie nic tyle co na umowie czyli najniższa krajowa. A gdzie emerytura ja sie pytam, 1000zł??? Niemiec ma 2400E brutto plus diety, Polak 2000 zł brutto plus diety.
09.05.2019
Adam1082
Co za bzdury o tych zarobkach! W Polsce kierowca dostanie co najwyżej 3,5tyś brutto podstawy,a reszta wynagrodzenia to diety,które nie są opodatkowane. Zazwyczaj wynagrodzenie składa się z najniższej krajowej plus diety.Nie piszcie takich bzdur bo to jest tylko zakrzywianie rzeczywistości jeśli chodzi o Polski transport i płace kierowców.
09.05.2019
aneta_lm
8000zl na zagranicy tak ale w niewolniczych systemacj 3/1, 4/1, a to już nie jest życie według mnie, na kraju mam 4500zl pon-pt, i to już jest wystarczające poświęcenie że 5 dni dymasz a 2 dni dla rodziny, w życiu bym nie poszedł za tą szalona stawkę 8000 i nie masz w ogóle życia.
Rozwiń wszystkie komentarzy