Gluten to bardzo popularna w ostatnim czasie mieszanina białek – gluteniny i gliadyny. Występuje w ziarnach niektórych zbóż, a co za tym idzie, w wielu produktach spożywczych takich jak pieczywo, płatki. Do zanieczyszczenia glutenem może dojść już na etapie produkcji, dlatego nie ma pewności, że produkt stworzony z surowców niezawierających glutenu faktycznie go nie zawiera. Aby tę pewność mieć, należy czytać etykiety produktów, a najlepiej wybierać produkty z symbolem przekreślonego kłosa. W Polsce jedyną organizacją uprawnioną do udzielania licencji na używanie europejskiego symbolu przekreślonego kłosa jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Na gluten w swojej diecie szczególnie powinny zwracać uwagę osoby chore na celiakię oraz cierpiące na nietolerancję tego związku. W obu przypadkach zalecana jest dieta bezglutenowa, która na początku może stanowić nie lada wyzwanie. Zastąpienie wszystkich produktów glutenowych bezglutenowymi zamiennikami jest dość czasochłonne i wymaga wprawy. Co istotne, gluten może przenieść się na pokarm za pomocą noża, deski do krojenia czy patelni, dlatego ważne, żeby posiłki bezglutenowe i glutenowe przygotowywać osobno. Jednak większość dań można przyrządzić w bezglutenowy sposób. Jednym z nich jest bezglutenowa tortilla . Co jest podstawą, która zapewni nam przygotowanie pysznej tortilli bezglutenowej? Ciasto - przepis na nie jest banalnie prosty.
Tortilla bezglutenowa
Tortilla, zwykle wytwarzana z mąki pszennej bogatej w gluten, może być przyrządzona również w inny sposób. Aby tak się stało, wystarczy wymienić mąkę na jej bezglutenowy odpowiednik. W tym celu możemy skorzystać z mąki kukurydzianej albo ryżowej.
Tortilla bezglutenowa – przepis z mąki ryżowej
Składniki na 12 sztuk:
· 500 g mąki ryżowej,
· 1 szklanka mleka,
· 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
· 1/2 łyżeczki słodkiej papryki,
· 1/2 łyżeczki soli,
· 5 łyżek oleju kokosowego.
Przygotowanie:
Do miksera wsypujemy mąkę wraz z przyprawami. Po wymieszaniu sypkich składników, dodajemy do nich mleko i miksujemy. Gdy uzyskamy jednolitą konsystencję, możemy przystąpić do smażenia. Ciasto smażymy w podobny sposób, co naleśniki, mieszając je przed nałożeniem na patelnię. Jeśli nie dysponujemy mikserem, ciasto na placki do tortilli bezglutenowej możemy przygotować również ręcznie.
Tortilla kukurydziana bezglutenowa – przepis
Składniki na 4 porcje:
· szklanka mąki kukurydzianej (masa harina),
· 1 i ¼ szklanki wody,
· szczypta soli.
Przygotowanie:
Składniki mieszamy ze sobą i ugniatamy przez około 5 minut. Powstałą masę odstawiamy pod przykryciem na około 20 minut, miskę zakrywamy folią lub wilgotną ściereczką. Po tym czasie dzielimy masę na cztery równe części, z których formujemy kulki. Na stolnicy lekko rozgniatamy je ręką i wałkujemy aż do uzyskania płaskiego placka. Nasze tortille kukurydziane bezglutenowe smażymy przez około 1 minutę z jednej i drugiej strony, i gotowe.
Przepis na tortille bezglutenowe
Kiedy mamy już przygotowane placki, możemy wziąć się za komponowanie składników tak, aby była to bezglutenowa tortilla od początku do końca. Przy wyborze składników nie jesteśmy tak ograniczeni, bowiem warzywa nie zawierają glutenu, dlatego możemy używać ich do woli. Mięso samo w sobie również go nie zawiera, jednak można go znaleźć na przykład w panierce, dlatego należy z nimi uważać. Jeśli nadal nie masz pewności, jak zrobić tortillę bezglutenową , poniżej przedstawiamy przepis.
Bezglutenowa tortilla – przepis
Składniki na cztery porcje:
· 4 placki z powyższych przepisów, według preferencji może być to zarówno ciasto kukurydziane, jak i ryżowe,
· ser,
· 500 g piersi z kurczaka,
· ½ kapusty pekińskiej,
· cebula,
· 2 pomidory,
· przyprawy do kurczaka (jednorodne, bezglutenowe),
· przyprawy do warzyw: sól, pieprz i zioła prowansalskie.
Przygotowanie:
Pierś z kurczaka kroimy na małe kawałki i przyprawiamy. Przyprawionego wedle uznania kurczaka smażymy na patelni z odrobiną oleju. Kapustę kroimy w paski, a cebulę i pomidora w kostkę, warzywa mieszamy ze sobą i doprawiamy przyprawami do warzyw. Całość układamy w tortilli i zawijamy.
Do tortilli sos można przygotować samemu lub kupić gotowy. Należy jednak pamiętać o tym, by zwracać uwagę na oznaczenia kupowanych produktów tak, aby znajdował się na nich symbol przekreślonego kłosa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN