Przepis na tort chałwowy z wiśniami

Tort chałwowy
highviews / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Chałwa jest to wyrób o specyficznej teksturze i smaku. Z tego powodu ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Jednak mało kto może przejść obojętnie obok tortu chałwowego, który kusi zapachem i smakiem chałwy i jednocześnie delikatną i kremową konsystencją.

Torty słyną ze słodkiego i przyjemnego smaku, jednak czy dodanie do tortu chałwy to dobry pomysł? Jeśli lubisz chałwę, sprawdź przepis chałwowy. Wypróbuj go też, jeśli do tej pory nie byłeś przekonany do chałwy ze względu na jej konsystencję.

Chałwa ‒ mieszanka karmelu i nasion

Chałwa to produkt, który wywodzi się z Iranu, skąd trafił na rynek Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Po upowszechnieniu się w Indiach chałwa bardzo szybko przywędrowała do Europy, gdzie zapotrzebowanie na ten wyrób z roku na rok stawało się coraz większe.

Chałwa to produkt prosty, a zarazem stanowiący interesującą mieszankę składników odżywczych. Do przygotowania chałwy potrzebny jest karmel i nasiona oleiste. Najczęściej spotyka się wersję sezamową, która podbiła rynek produktów spożywczych.

Czy chałwa jest zdrowa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony nasiona oleiste to obfita dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, omega-6 i omega-9, w związku z czym wyrób powinien być uznany za zdrowy. Z drugiej jednak strony połączenie karmelu (cukru) i tłuszczów dostarcza do organizmu ogromne dawki kalorii. Nawet mała porcja chałwy (100 g) dostarcza do organizmu blisko 500 kcal.

Tort chałwowy

Wykorzystanie chałwy do przygotowania tortu to z pewnością interesujący i niebanalny pomysł, gdyż nieczęsto można spotkać ciasto o tak wyszukanym smaku. Pomimo ogromnej kaloryczności mało kto przeszedłby obojętnie obok tortu chałwowego, gdyż sam widok wyważonego połączenia karmelu, sezamu, biszkoptów i owoców może sprawić, że ślina napływa do ust...

Warto jednak pamiętać, by do tortu chałwowego użyć dodatków, które łagodzą i przełamują słodki smak chałwy. Masa oparta na samej chałwie mogłaby okazać się o wiele za słodka, przez co cały tort byłby niesmaczny. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się owoce. Szczególnie interesującą propozycją są wiśnie, które dodadzą masie koloru, a do całego ciasta wprowadzą kwaśny posmak, dzięki czemu na pewno nie będzie przesłodzone ani mdłe. Takim tortem z pewnością zaskoczymy naszych gości.

Tort chałwowy z wiśniami ‒ jak zrobić?

Aby przyrządzić tort chałwowy, będziemy potrzebować następujących produktów:

Składniki na biszkopt (x2):

· 4 jaja,

· 200 g cukru,

· 3 łyżki mąki tortowej,

· 2 łyżki kakao,

· 1 łyżka mąki ziemniaczanej,

· 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Masa do przełożenia

· 500 g chałwy (najlepiej waniliowej),

· 2 kostki masła,

· 1 szklanka wiśni lub 2 słoiczki konfitury wiśniowej.

Dekoracja

· pół tabliczki czekolady (startej bądź rozpuszczonej do polania).

Tort chałwowy ‒ przepis (krok po kroku)

1. Jajka ubijamy mikserem wraz z cukrem do uzyskania gęstej i puszystej piany (warto ubijać je ok. 10 minut na jak najwyższych obrotach miksera).

2. Do miski przesiewamy mąkę tortową i ziemniaczaną, po czym dodajemy kakao i proszek do pieczenia.

3. Po wymieszaniu suchych składników dodajemy je stopniowo do piany z jajek i wszystko delikatnie mieszamy.

4. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza.

5. Wylewamy masę na biszkopt do tortownicy i umieszczamy w piekarniku na ok. 25-30 minut.

6. Do przygotowania tego tortu potrzebować będziemy czterech blatów biszkoptowych (z jednego biszkoptu uzyskamy dwa blaty), dlatego cały proces powtarzamy. Bardziej wprawieni cukiernicy mogą upiec jeden biszkopt z podwójnej porcji, a następnie przekroić go na cztery blaty.

7. Przechodzimy do przygotowania masy chałwowej, którą sporządzimy ze zmiksowanego masła i pokruszonej chałwy.

8. Miksujemy masło, a następnie dodajemy stopniowo chałwę i mieszamy mikserem aż do uzyskania jednolitej masy.

9. Na pierwszy blat biszkoptowy nakładamy ¼ masy chałwowej.

10. Na masę nakładamy wcześniej wydrylowane wiśnie bądź konfiturę, a następnie kolejny blat biszkoptu.

11. Powtarzamy proces aż do wykorzystania wszystkich blatów biszkoptowych.

12. Wierzch oraz boki tortu lekko smarujemy pozostałą masą chałwową, a następnie dekorujemy startą lub płynną (koniecznie przestudzoną!) czekoladą.

Zobacz film: Tort bezowy.

Zobacz film: tort bezowy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości