Polska

Tajemniczy krzywy las obok Gryfina. Zdaniem niektórych, powstał dzięki UFO

Polska

Tajemniczy krzywy las obok Gryfina. Zdaniem niektórych, powstał dzięki UFO

Niedaleko Gryfina można spotkać przyrodniczą osobliwość. To stary, sosnowy las, w którym drzewa wygięte są pod kątem ok. 90 st. Wszystkie pnie kierują się na północ. Widok jest niesamowity. Istnieje kilka teorii, które mają wyjaśnić krzywiznę drzew. Niektóre z nich są niezwykłe.

Krzywy Las to pomnik przyrody o powierzchni ok. 0,3 ha, znajdujący się w powiecie gryfińskim w województwie zachodniopomorskim. Obszar został tak nazwany ze względu na rosnące tam zdeformowane sosny zwyczajne. Jest ich obecnie około sześćdziesięciu i mają ponad 70 lat. Są wygięte pod kątem ok. 90 st., a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m.

Dlaczego są krzywe?

Istnieje na ten temat kilka hipotez. Zdaniem Marcina Dziubaka z Nadleśnictwa Gryfino, najbardziej prawdopodobna jest taka, że drzewa zostały ukształtowane przez ludzi:

Zostały one podcięte do połowy pnia od południowej strony. Robiono to po to, aby je położyć.

- wyjaśnił Marcin Dziubak. 

Według niego, sosnom nadawano taki kształt, by później móc je wykorzystać do wytwarzania sań lub mebli. Inna teoria głosi, że na obszarze krzywego lasu istniała plantacja choinek. Po ich ścięciu pozostały dolne okółki, z których wyrosły majestatyczne drzewa.

Niektórzy mieszkańcy uważają jednak, że krzywy las powstał w bardziej niezwykły sposób.

Niektórzy twierdzą, że wylądowało tu UFO. Ale są też teorie związane z drugą wojną światową, gdyż wiosną'45 były tutaj czołgi, które mogły stratować drzewa

- powiedział rozmówca Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:


Co sądzisz o tym artykule?
90
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0