Szkocki kot zwisłouchy wyróżnia się spośród innych ras nietypowym wyglądem uszu, a także spokojnym usposobieniem. Po raz pierwszy w Polsce szkockie zwisłouche pojawiły się w 1997 roku. Zastanawiasz się nad adoptowaniem kociąt z tej rasy? Sprawdź, jakie są charakterystyczne cechy hodowli kotów szkockich zwisłouchych, jak dbać o te zwierzęta oraz na jakie problemy zdrowotne narażona jest ta rasa.
Szkocki zwisłouchy to rasa, która powstała w Szkocji zupełnie przez przypadek. Pierwsze kocięta przyszły na świat jako krzyżówka domowego kota (dachowca) z dzikim kotem, którego pochodzenie do dziś pozostaje kwestią sporną. Kot szkocki zwisłouchy ma spokojny i łagodny charakter, dlatego jeśli szukasz rasy, która akceptuje małe dzieci i obecność innych zwierząt w domu, może okazać się, że to wybór odpowiedni dla Ciebie.
Kot szkocki zwisłouchy – hodowla
Hodowla kotów szkockich zwisłouchych nie jest problematyczna – choć istnieje kilka najczęściej występujących problemów ze zdrowiem, wśród tej rasy większość osobników jest odporna na typowe kocie choroby. Jedyne, o czym należy pamiętać, dotyczy rozmnażania kotów zwisłouchych. Tylko jeden rodzic może posiadać specyficzne, wyróżniające tę rasę, uszy – w innym przypadku w całym miocie dochodzi do poważnych problemów z kośćmi. Większość kociąt od obojga rodziców zwisłouchych od razu umiera, a te, którym udaje się przeżyć, mimo anomalii w budowie szkieletu, rzadko żyją dłużej niż rok. Nie warto ryzykować i narażać zwierząt na niepotrzebnie cierpienie. Ze względu na to, iż wygięty kształt uszu to mutacja, która przekazywana jest jako gen dominujący , wszystkie kocięta z krzyżówki kotów prostouchych i zwisłouchych będą miały wygięte uszy. Dlatego nie trzeba martwić się o zanik tej cechy fizycznej przy krzyżówkach dwóch różnych ras.
>>>Zobacz też: 17 lutego – dzień kota? Jaki jest jego cel?
Jaki charakter ma kot szkocki zwisłouchy?
Szkocki zwisłouchy to kot niezwykle ugodowy i inteligentny. Z reguły koty szkockie zwisłouche nie wymagają zbyt dużej uwagi z otoczenia, są raczej indywidualistami i nie lubią być trzymane na rękach. Mimo swojej dużej niezależności, bardzo przywiązują się do ludzi i mają skłonność do wybierania sobie „ulubionego człowieka” spośród domowników. Ta rasa dobrze radzi sobie z przystosowaniem się do nowych warunków życia i neutralnie odnosi się do obcych ludzi w domu. Szkocki kot zwisłouchy lubi zabawę, przez co o wiele przyjaźniej reaguje na wszelkie zaczepki dzieci. Inteligencja kota przejawia się m.in. w szybkim przyswajaniu zasad domowych i rozróżnianiu, co wolno mu robić, a czego nie. W niektórych sytuacjach zwierzę może jednak wykazywać się upartością , szczególnie jeśli np. upodoba sobie jakieś miejsce do spania, z którego właściciel będzie go stale wyganiał.
>>>Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dla kotów
Szkocki kot zwisłouchy – czym karmić kota?
Szkocki kot zwisłouchy przez pierwsze dwa miesiące powinien być karmiony mlekiem matki. Po tym okresie można rozszerzać dietę kociąt o pokarmy naturalne lub mieszane, czyli produkty naturalne i gotowe ze sklepu. Kupując kota u hodowcy, warto zapytać, czym lepiej karmić kota i w jakich proporcjach. Jeśli zdecydujesz się na całkowite przejście na suchą karmę, dobrze będzie skonsultować się z weterynarzem, który doradzi, jakie składniki będą kotu najbardziej potrzebne w danym momencie jego rozwoju. Zwisłouchy szkocki może przyjmować produkty naturalne, takie jak: gotowany kurczak, surowa wieprzowina, gotowana wątróbka, żółtko, kwaśne mleko czy kasze. Nie zaleca się podawania jednocześnie karmy suchej i mokrej – może to doprowadzić do problemów trawiennych.
Krótkowłose i długowłose koty szkockie zwisłouche – jak dbać o ich sierść?
Szkockie zwisłouche to rasa, która wymaga regularnego czesania sierści. Niezależnie od tego, czy masz kota z krótkim czy długim włosiem, konieczne będzie zainwestowanie w dobrej jakości szczotkę dla zwierząt. Koty z krótką sierścią wystarczy czesać raz w tygodniu. Kot zwisłouchy szkocki z długą sierścią musi być czesany regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, dzięki czemu można uniknąć kołtunów. Jeśli mimo czesania, sierść jednak się poskleja lub skołtuni, trzeba będzie przystrzyc dany fragment sierści. Można zrobić to samodzielnie w domu. Szkocki zwisłouchy kot z natury jest kotem lubiącym czystość, często więc myje swoje futro. Z tego też względu kąpać kota należy nie częściej niż raz w miesiącu. Przy kąpieli warto wspomnieć także o kocich pazurach – konieczne jest ich systematyczne skracanie. Zamiast obcinać je zwykłymi nożyczkami, lepiej kupić w sklepie zoologicznym lub zamówić przez internet specjalny przyrząd do obcinania pazurów. Można zainwestować także w drapak dla kota – w ten sposób ochroni się meble przed drapaniem.
>>>Zobacz też: Najpopularniejsze koty rasowe. Rasy kotów domowych
Na co choruje szkocki zwisłouchy?
Jest to rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem. Jeśli jednak pojawiają się jakieś problemy, dotyczą one zazwyczaj oczu oraz kości. Kot rasy szkocki zwisłouchy cierpi najczęściej na:
- skręt (wywinięcie) powiek,
- nieprawidłowy rozwój szkieletu (achondroplazja),
- skrzywienie kręgosłupa,
- powiększone stawy.
Wszystkie choroby, które mogą pojawić się u kotów tej rasy, mają podłoże genetyczne. Większość z nich jest nieuleczalna lub wymaga przeprowadzania zabiegu chirurgicznego czy operacji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN