Hobby

Stolarstwo nową pasją Polaków. Jan Mela także zaczął tworzyć w drewnie

Hobby

Stolarstwo nową pasją Polaków. Jan Mela także zaczął tworzyć w drewnie

Szukasz pomysłu na przebranżowienie się? A może zwyczajnie brak ci pasji? Stolarstwem interesuje się coraz więcej osób. Kursy przyciągnął tłumy, w tym Jaśka Melę. Jak sobie radzi? Zobacz materiał i dowiedz się też, jak samemu zrobić deskę do krojenia. 

Kursy kwalifikacji zawodowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dorosłych Polaków, którzy chcieliby zmienić pracę. Większość z nich jest darmowa, co dodatkowo mobilizuje chętnych.

- Jest tak, że momentami część osób musi zaczekać rok, albo wybrać inny, mniej oblegany kurs - mówi Tomasz Plebański z Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Krakowie.

Jan Mela i nauka w zakładzie stolarskim

Pandemia uniemożliwiła działanie wielu branżom, przez co część Polaków straciła pracę. Niektórzy z nich postanowili działać od razu i znaleźć sobie nowe zajęcie. W przypadku bohaterów naszego reportażu padłu na stolarstwo. Udział w kursie biorą nie tylko pokrzywdzeni przez pandemię, ale też wszyscy ci, którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego. Od niedawna stolarki uczy się również Jan Mela.

- Od zawsze interesowałem się stolarstwem. Ja bardzo lubię taką fachową pracę. Zresztą bardzo przydatne jest to, żeby móc się nawet trochę oderwać od tej tzw. "pracy intelektualnej" i rzeczywiście zrobić coś konkretnie. Nie ma większej radości, niż to kiedy się wychodzi po zajęciach takim brudnym, w wiórach, pachnącym drewnem - zachwyca się.

Jarosław Piórkowski na kurs stolarstwa trafił przez COVID-19. Wcześniej zajmował się projektowaniem i budową stoisk wystawowych, ale z nastaniem pandemii branża eventowa zamarła. 

- Interesuję się też pracą w drewnie, więc połączyłem przyjemne z pożytecznym i jestem - dodaje.

Deska do krojenia - zrób to w domu

Nie trzeba ukończyć kursu stolarskiego, żeby móc tworzyć z drewna. Dariusz Wardziak, członek ekipy remontowej Doroty Szelągowskiej, przekonuje, że w domowym zaciszu każdy z nas może być stolarzem. Najpierw trzeba jednak zaopatrzyć się się w odpowiednie sprzęty. Te najbardziej podstawowe to: wiertarko-wkrętarka, szlifierka i wyrzynarka.

W materiale wideo zobaczycie, jak zrobić deskę do krojenia: 

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Izabela Kaczyńska
Co sądzisz o tym artykule?
89
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0