Skuteczne sposoby na opuchliznę. Co robić?

Opuchlizna pojawia się w różnych sytuacjach, może być rezultatem choroby, ale także zaburzeń mikrokrążenia, niewłaściwej diety, zbyt małej dawki ruchu. Aneta Suchowierska, kosmetyczka i Anna Olech, terapeutka masażu w studiu Dzień Dobry TVN podpowiadały jak domowymi metodami zmniejszyć opuchliznę na twarzy.

Najlepszymi sposobami na opuchliznę twarzy są kompresy, maseczki i masaże. Jeśli opuchlizna powraca i staje się problemem, warto wykonać podstawowe badania, a także ograniczyć ilość soli w diecie.

Jak pozbyć się opuchlizny twarzy domowymi sposobami?

Opuchlizna na twarzy pojawia się z wielu powodów, niektóre mogą być błahe, inne mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Obrzęk może wystąpić na skutek źle przespanej nocy, spożycia większej ilości alkoholu, ale także alergii. Często opuchlizna towarzyszy zabiegom stomatologicznym i chorobom zębów. Inne schorzenia, w których trakcie może dochodzić do tworzenia się obrzęków, to zwykle kłopoty z tarczycą lub nerkami. Dlatego też zawsze warto skonsultować z lekarzem długo utrzymujące się i nawracające problemy z opuchniętą twarzą. Nie można jednak zapominać, że bardzo częstym powodem wszelkiego rodzaju obrzęków jest po prostu niewłaściwa dieta i tak powszechny dziś brak ruchu i siedzący tryb życia.

Domowe sposoby na opuchliznę twarzy to przede wszystkim kompresy i okłady. Tak naprawdę można zrobić je z tego, co zazwyczaj znajduje się pod ręką, np. ogórka, ziemniaka, mleka, rumianku czy herbaty. Te wystarczy zaparzyć, a następnie schłodzone torebeczki położyć w opuchniętych miejscach. W podobny sposób można wykorzystać plastry ogórka lub ziemniaka. Warzywa wystarczy schłodzić w lodówce, a następnie ułożyć na twarzy. Wśród domowych sposobów na opuchliznę oka wymienić można także okłady z użyciem zmrożonej łyżeczki. A co, jeśli problem pojawił się po wyrwaniu zęba lub innym stomatologicznym zabiegu? Tu sprawdzą się zimne kompresy, najlepiej z kostek lodu. Ważne, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do bolącego miejsca, ale najpierw zawinąć go w kawałek folii, a następnie w miękką ściereczkę lub ligninę. Dopiero tak przygotowany okład można zastosować w miejscu obrzęku. Innym domowym sposobem jest płukanka z szałwii. Często stosuje się ją w przypadku bólu zęba, jednak jest to jedynie pomoc doraźna, sposób działający przeciwobrzękowo, nierozwiązujący jednak problemu.

Domowe sposoby na opuchliznę po urazie i ukąszeniu

Sprawdzony, domowy sposób na stłuczenia i opuchliznę to okłady z liści kapusty. Przygotowanie kompresu polega na rozgnieceniu liści w taki sposób, aby puściły sok. Powstałą miazgę należy położyć na wybrane miejsce i obwiązać je bandażem. Okład dobrze jest zmieniać co pół godziny. Inną metodą są kompresy z octu winnego zmieszanego z wodą (w takich samych proporcjach) lub z dostępnego w aptekach preparatu Altacet. W przypadku opuchlizny po ukąszeniu owada dobrze jest przemyć miejsce, gdzie wystąpił obrzęk wodą z mydłem lub roztworem sody oczyszczonej. W złagodzeniu bólu pomogą też okłady z lodu lub specjalne preparaty z apteki – maści, plastry, żele. Skuteczne okazują się także opatrunki z cebuli, roztartej natki pietruszki czy z twarogu. Można wypróbować również kompresy nasączone sokiem z cytryny lub roztworem soli.

Opuchlizna nóg – domowe metody walki z dolegliwością

Częstą dolegliwością, zwłaszcza osób wykonujących pracę w pozycji stojącej lub siedzącej, jest opuchlizna nóg. Można walczyć z nią, mocząc kończyny w wodzie z solą lub octem jabłkowym. Ten można również pić 2 razy dziennie (szklanka wody, łyżka octu), bo sprawi to, że nadmiar wody będzie efektywniej usuwany z organizmu. Dobrym sposobem na opuchliznę jest również noszenie rajstop przeciwżylakowych, które poprawiają przepływ krwi w żyłach nóg. Podstawą jest jednak zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie ilości wypijanej dziennie wody, a także wprowadzenie do diety ziół, takich jak pokrzywa, skrzyp i mniszek lekarski. Zbyt częste ich picie może jednak przynieść również skutki uboczne, dlatego taką kurację lepiej jest uzgodnić z lekarzem. Spokojnie za to można zacząć jadać większe ilości arbuza, pomidorów czy natki pietruszki. Aby zapobiegać tworzeniu się obrzęków, trzeba zadbać o większą dawkę ruchu i ograniczyć ilość spożywanej soli.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości