Dziecko

Sesja noworodkowa w domu - jak zrobić sesję dla niemowląt?

Zdjęcie dziecka podczas sesji zdjęciowej w domu. Dziewczynka z kokardą na głowie.

Fot. Kosamtu / Getty Images

Dziecko

Sesja noworodkowa w domu - jak zrobić sesję dla niemowląt?

Zdjęcie dziecka podczas sesji zdjęciowej w domu. Dziewczynka z kokardą na głowie.

Fot. Kosamtu / Getty Images

Sesja noworodkowa to okazja do uwiecznienia niezwykłego momentu – pierwszych dni i tygodni maluszka. Sesje noworodkowe to jednak nie tylko piękne ujęcia na fotografiach. Fotografia noworodkowa musi być przede wszystkim w pełni bezpieczna dla niemowlęcia.

Sesja noworodkowa wydaje się być prostym zajęciem. Jednak aby tak było, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Nie wystarczą akcesoria i dobre światło. Sesja noworodkowa w domu musi zapewnić odpowiedni komfort maluszkowi – ciepły pokój czy miękka poduszka będą jak najbardziej wskazane. Warto przygotować wcześniej niezbędną listę.

Sesja noworodkowa – jak zrobić ją w domu?

Sesja noworodkowa czy to wykonana w domu, czy przez profesjonalistę z założenia musi zapewnić noworodkowi pełne bezpieczeństwo. Często zapomina się o tym kosztem zdjęć w nienaturalnych pozach. Może takie fotografie są imponujące, ale z pewnością nie dla komfortu niemowlęcia. Nieodpowiedzialnym zachowaniem jest układanie dziecka w sposób, który zagraża jego zdrowiu. Lepiej ustawić go w bardziej naturalnej pozycji, a zadbać bardziej o detale i dodatki.

Podczas sesji noworodkowej przyda się osoba do pomocy – asystent, który będzie w bliskiej odległości asekurował maluszka w różnym ułożeniu. Dzięki takiej pomocy nie musimy się martwić, że jakiś przypadkowy ruch może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem.

Sesje noworodkowe w domu muszą być wykonane w bardzo ciepłym pomieszczeniu. Nierzadko maluszki są fotografowane bez ubranek, a jak wiadomo, w pierwszych dniach i tygodniach niemowlę potrzebuje dużo ciepła, dlatego temperatura w pokoju powinna być o wiele wyższa niż zwykle. Gorący klimat nie powinien przeszkadzać dorosłym – w końcu najważniejsze jest dziecko i to jemu poświęcona jest sesja noworodkowa w domu.

Kolejnym punktem, dzięki któremu fotografia noworodkowa będzie udana to wcześniejsze nakarmienie i zabawa z dzieckiem. Najedzone dziecko będzie budziło się rzadziej, jego sen będzie bardziej spokojny. Niekiedy trzeba dokarmiać maluszka w czasie sesji noworodkowej. Ważna jest też aktywność przed planowanymi zdjęciami. Niemowlę powinno być po zabawie zmęczone i śpiące, dzięki czemu jest większa szansa na długi sen oraz większą ilość zdjęć.

Zobacz film: Gwiazdy na zdjęciach z dzieciństwach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdjęcia noworodków – jak się przygotować?

Zanim rozpoczną się zdjęcia noworodków, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Oto lista rzeczy do przygotowania:

 • Miejsce do robienia zdjęć – najlepiej zaczynać od prostych miejsc, typu łóżeczko, duża poduszka, miękki kocyk. Ustawienie niemowlęcia w misce, koszu czy skrzynce wymaga bardziej profesjonalnej wprawy. Jeśli nie mamy wyczucia, lepiej zrezygnować z takich miejsc, by dziecku nie stała się krzywda.
 • Dobry aparat (najlepiej lustrzanka z możliwością dostosowania parametrów do pomieszczenia).
 • Dobre światło dzienne (odsłonięte okna, lampy).
 • Ubranka – najlepiej kilka sztuk (w razie zabrudzenia przez dziecko). Często fotografuje się niemowlęta bez ubrania, ale równie pięknie wyglądają one otulone drobnym ubrankiem.
 • Akcesoria – najczęściej są to czapeczki, opaski, miękkie kocyki, kwiaty.
 • Ręczniki i pieluchy do wycierania w nagłych wypadkach – nie można się łudzić, że każde dziecko prześpi całą sesję noworodkową. Niemowlę wymaga nie tylko nakarmienia, ale również przebierania. Najgorzej wygląda kwestia robienia zdjęć bez ubranek – warto mieć wtedy pod ręką chusteczki lub pieluchy, gdy maluszek zacznie sikać lub robić kupkę.

Akcesoria do sesji noworodkowej

Sesja z noworodkiem jest okazją do ustawienia maluszka w ciekawych sceneriach. Jeśli są bezpieczne, warto je wykorzystać do urozmaicenia fotografii. Najpopularniejsze akcesoria do sesji noworodkowej to:

 • Wełniane kocyki
 • Owijki, czyli delikatny materiał, którym możemy owinąć niemowlę
 • Foteliki, miseczki, bujaczki, koszyki, wiaderka, walizki, szkatułki, mini łóżeczka, skrzynki, czyli wszystkie naczynia, w których zmieści się niemowlę
 • Specjalne poduszki o różnych kształtach, ułatwiające ułożenie dziecka
 • Kalendarze do oznaczania wieku dziecka
 • Maskotki
 • Dywany
 • Korony, wianki
 • Skrzydełka
 • Papierowe tło do ustawienia np. na statywie

Gadżety do sesji noworodkowej w stylu retro (stare walizki, kosze, wiadra) czy oryginalne czapeczki – dzięki nim fotografie z urokliwym maluszkiem mają swój wyjątkowy klimat.

Jak układać noworodka do sesji?

Najwygodniejsze jest ustawienie maluszka na brzuchu. Wbrew pozorom jest to ciekawa pozycja – można położyć dziecku rączkę pod brodę czy policzek, dzięki czemu buzia jest bardziej wyeksponowana. Nieco trudniejsze jest ułożenie niemowlęcia na boku (mniej stabilna pozycja). Maluszkowi ułożonemu w jednej pozycji warto zrobić kilka zdjęć z różnych stron – z przodu, z boku, z góry.

Pięknie wygląda też sesja noworodkowa z rodzicami. Wtedy nad bezpieczeństwem maluszka czuwa bezpośrednio rodzic. Ważne jest, by ustawiać się do zdjęcia w luźny, prosty sposób, aby trzymanie niemowlęcia było pewne i stabilne (dłonie otulają całą sylwetkę maluszka).

Nigdy nie ryzykujmy ułożenia dziecka w niepewnych pozycjach. Sesja z noworodkiem samodzielnie podpierającym twarz rączkami jest po prostu zmodyfikowana graficznie, takich ustawień nigdy nie powinno się stosować bez pomocy innej osoby. Wspaniała fotografia to nie pozycja ani dodatki, to piękne niemowlę i jego uczucia – mowa ciała i mimika.

Zobacz też:
>>>Nieidealne mamy - o macierzyństwie mówią bez lukru
>>>Pomocy! Kiedy ja się wyśpię? Sposoby na usypianie malucha

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0