Nauka z przymrużeniem oka, czyli jak zainteresować młodzież historią

Szkoły w całej Polsce są zamknięte, lekcje odbywają się zdalnie. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami. W domu brakuje często odpowiednich warunków, co utrudnia koncentrację i obniża efektywność nauki. Z pomocą przychodzi wiele platform, które ułatwiają przyswajanie i poszerzanie wiedzy. Jedną z nich jest kanał „Satyrycznie historycznie”. Jego autorka opowiedziała, jak udaje się jej zainteresować uczniów historią.

Od szczegółu do ogółu

Skuteczna nauka wymaga odpowiedniego podejścia. Są pewne triki, które mogą się okazać pomocne.

W przypadku historii, dobrym punktem wyjścia do poważnych tematów są ciekawostki. Na ich podstawie łatwiej budować obraz danego zagadnienia - uważa dr Joanna Jasitczak, historyczka i twórczyni kanału „Satyrycznie historycznie”.

Omijamy wątek polskiej ludyczności, on jest mało rozwijany. Wszystkie podania, legendy, może nie są stricte historyczne, to nie są fakty historyczne, ale one mówią bardzo dużo o kulturze danego kraju. Kultura to też jest nauka o nas, o tym, jak nasz kraj wygląda

– zauważyła dr Jasitczak. Zwróciła przy tym uwagę, że o ile ciekawostki mogą zainspirować do dalszego pogłębiania wiedzy, to nie udźwigną całej podstawy programowej.

Zawsze może być to dobry punkt wyjścia, ale w pewnym momencie jednak trzeba ten ból, jakim jest wzięcie do ręki podręcznika, pokonać i przeczytać ten rozdział

– podkreśliła nasza rozmówczyni.

Typowe lekcje historii

Szkolne lekcje historii poświęcają wiele uwagi wojnom. Zdaniem twórczyni kanału „Satyrycznie historycznie”, nie jest to najlepsza droga.

Nie powinniśmy się skupiać na wojnach, bo historia to jest ogół zjawisk, to jest życie ludzi takich, jak my, tylko że w innych epokach. Jak mówimy o wojnach, to utrwalamy taki stereotyp, że aby zostać bohaterem, to trzeba iść na wojnę. Bohater tak naprawdę wstrzymuje wojny, a nie je wszczyna

– wyjaśniła dr Jasitczak w Dzień Dobry TVN.

Według niej, powinno się kłaść nacisk nie na wojny, a na postacie, które je kończą. W przeciwnym razie możemy negatywnie wpłynąć na kształtowanie się obrazu świata u uczniów. Zamiast tego, lepiej położyć nacisk na historię społeczną.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Crazy Nauka: „Gdy ludzie wierzą w fałszywe rzeczy związane z nauką, to tracą zaufanie do samej nauki”

Polskie szkolnictwo podczas pandemii. Nauczycielka: „Nadal mamy te same problemy”

CKE opublikowała próbne arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów. Na pierwszy ogień - język polski

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana