Refluks żołądka polega na cofaniu się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? Czym jest spowodowany refluks żołądka? I jak się go leczy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił gastroenterolog dr hab. n. med. Michał Lipiński.
Choroba refluksu przełyku to patologiczne zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, z konkretnymi objawami lub powikłaniami. Częstość jej występowania jest porównywalna u mężczyzn i kobiet i wzrasta wraz z wiekiem.
Przyczyny refluksu
Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się między innymi otyłość i ciążę. Jednak za najważniejszą przyczynę refluksu uważa się złe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, czyli swoistej uszczelki, która powinna chronić przed wstecznym zarzucaniem treści z żołądka. Na dysfunkcję zwieracza przełyku mogą mieć wpływ geny, hormony, a także przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne, leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc.
Zobacz także:
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica
Zaburzenia hormonalne a tycie. Co robić, kiedy nie możesz schudnąć?
Objawy refluksu
Refluks to nie tylko zgaga, nadkwasota, odbijanie się, pieczenie w przełyku i zarzucanie. Choroba może się objawiać także przewlekłym kaszlem i chrypką. Wyróżnia się też alarmujące objawy refluksu, które wymagają szybkiego zgłoszenia się do lekarza. Są to:
- zaburzenia połykania,
- utrata masy ciała,
- ból przy przełykaniu,
- krwawienie z przełyku.
Refluks żołądka - diagnostyka
Jeżeli u pacjenta, który ma mniej niż 40 lat, zgłasza tylko typowe objawy choroby refluksowej, np. zgagę, uczucie zarzucania do przełyku i zadziała u niego lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, to bez wykonywania dodatkowych badań można uznać, że osoba ta choruje na refluks.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku pacjenta, który ma więcej niż 40 lat i zgłasza tzw. objawy alarmowe, czyli oprócz refluksu występują np. zaburzenia połykania i utrata masy ciała - w takiej sytuacji należy zweryfikować diagnozę, wykonując gastroskopię.
Refluks żołądka - leczenie
Leczenie refluksu żołądkowego rozpoczyna się od leków, które mają za zadanie znacznie zmniejszyć wydzielanie kwasu żołądkowego - tzw. inhibitorów pompy protonowej. W przypadku niepowodzenia leczenia lekarz może podwoić dawkę leku i/lub dodać medykament z grupy blokerów receptorów histaminowych H2 podawany przed snem.
Gdy farmakologia nie poskutkuje, lekarz może zaordynować leczenie operacyjne.
A co ze zmianą diety? Zdaniem dra Michała Lipińskiego dieta ma niestety ograniczony wpływ na chorobę, ale mimo to warto przestrzegać kilku zasad:
- posiłki należy spożywać najpóźniej 2-3 godziny przed snem,
- trzeba odstawić alkohol i papierosy,
- należy unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, gazowanych napojów i cytrusów,
- posiłki powinny być mniejsze i spożywane częściej.
W tym miejscu warto dodać, że nieleczony refluks może prowadzić do powstania nadżerek, owrzodzeń, a nawet raka dolnej części przełyku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN