Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica

Kobieta z chorym dzieckiem u lekarza
Kobieta z dzieckiem
Źródło: Steve Debenport/Getty Images

Choroba refluksowa u niemowląt występuje dość często. Jest to związane przede wszystkim z tym, że układ trawienny maluszka nie jest jeszcze do końca rozwinięty.

Refluks u niemowląt to nic innego, jak cofanie się treści żołądkowej do przełyku lub jamy ustnej. Często jest mylony z normalnym ulewaniem, które dotyczy większości niemowląt. Jak go rozpoznać i co zrobić, by pomóc dziecku?

Więcej:

Refluks u niemowląt – objawy

Większość niemowląt ulewa po jedzeniu. Jest to uznawane za normalne u nawet 50% dzieci do 3. miesiąca życia. Najczęściej ulewanie ustępuje samoistnie, gdy maluch osiąga pierwszy rok życia.

W niektórych przypadkach ulewanie przekształca się w refluks. Zaczynają pojawiać się nadżerki w przełyku, dziecko cierpi na zgagę, jest rozdrażnione i płaczliwe. Mogą występować także trudności w przełykaniu, które są następstwem stanów zapalnych jamy ustnej. Niemowlęta czasami też nie chcą jeść, przez co tracą na wadze. U niektórych z nich diagnozuje się niedokrwistość.

Warto wiedzieć, że istnieją też przypadki refluksu bez ulewania , dlatego ostateczną diagnozę choroby może postawić tylko lekarz.

Jak rozpoznać refluks u niemowląt?

Ulewanie powinno zaniepokoić rodziców, jeśli trwa nadal po 12. miesiącu życia dziecka, jest wyjątkowo obfite, a dodatkowo maluch źle przybiera na wadze. W takich przypadkach trzeba szybko udać się do pediatry, który przeprowadzi diagnostykę w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt wolne przybieranie masy ciała jest dla dzieci w tym wieku bardzo niebezpieczne - opóźnia ich rozwój i często towarzyszy temu wiele niedoborów składników odżywczych, witamin czy mikroelementów.

Zobacz także: Czy można mieć za bliską więź emocjonalną z dzieckiem?

Dość charakterystycznym objawem, po którym można przypuszczać, że mamy do czynienia nie ze zwykłym ulewaniem, a właśnie z refluksem, jest gwałtowne wypluwanie treści pokarmowej, zachodzące pod dużym ciśnieniem i przypominające wymioty. U najmłodszych dzieci dość charakterystycznym symptomem jest również to, że maluszek je bardzo niespokojnie, często przerywa, a potem znów ssie łapczywie.

Kaszel a refluks

Bardzo popularnym zjawiskiem jest kaszel przy refluksie . U niemowląt nie występuje tak często, jak u starszych dzieci. Dodatkowo, maluchy z chorobą refleksową częściej mają chrypkę i cierpią na przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Mogą też mieć nawracające zapalenia płuc.

Jak leczyć refluks u niemowląt?

Leczenie refluksu jest bardzo ważne, ponieważ cofająca się treść żołądkowa zawiera w sobie kwas solny, który nie tylko drażni przełyk, ale również doprowadza do uszkodzenia szkliwa zębów. Przez to zdecydowanie częściej pojawia się próchnica. Refluks daje też uciążliwe objawy nocne, które utrudniają sen. Maluch budzi się niewypoczęty i gorzej się rozwija. Jest to spowodowane tym, że u wielu małych pacjentów występują duszność i kaszel nocny pojawiający się do 3 godzin po zaśnięciu.

Najlepszy lek na refluks u niemowląt to przede wszystkim zmiana sposobu żywienia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny dostawać tzw. mieszanki antyrefluksowe (AR). Zalecane jest także pionizowanie dziecka po każdym jedzeniu. U maluchów z już rozszerzoną dietą należy unikać podawania pokarmów, które zwiększają ryzyko powstania refluksu.

Zobacz także: Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

Jak diagnozuje się chorobę?

Pediatrzy, po usłyszeniu objawów, jakie zgłaszają rodzice małych pacjentów, zazwyczaj zalecają wykonanie morfologii i badania USG jamy brzusznej. Jeśli lekarz zauważy taką konieczność, to może skierować także do gastrologa, a ten ewentualnie przepisze specjalistyczny lek na refluks u niemowlaka , który zmniejszy kwasowość soku żołądkowego.

Rodzice powinni zwracać uwagę także na to, aby nie karmić dziecka w pozycji na plecach. Główka i górna część tułowia dziecka muszą być lekko uniesione. Można też przed karmieniem podać specjalny lek zapobiegający ulewaniu, którego stosowanie może zalecić lekarz. Istotne jest także dbanie o to, by po każdym karmieniu maluszkowi się odbiło. Trzeba też zwracać uwagę na to, by dziecko się nie przejadało i karmić je w spokojnej atmosferze, ponieważ łapczywe jedzenie w stresie może zaostrzyć dolegliwości pokarmowe. Dobrze jest także układać dziecko do snu z główką lekko podniesioną. W tym celu trzeba podłożyć pod nią np. złożony ręcznik.

Zobacz także: Alergie u dzieci

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości