Przełomowe odkrycie. Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z agresywnym rakiem piersi

Osoba z przypiętą różową wstążką w gabinecie
Chinnapong/Getty Images
Jak dowiodły najnowsze badania, statyny mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu najgroźniejszej odmiany nowotworu piersi - potrójnie ujemnego raka sutka TNBC. Doświadczenie było przeprowadzone przez University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston przy współpracy z Baylor College of Medicine, a brała w nim udział Polka - Małgorzata K. Nowakowska.

Statyny są to inhibitory kluczowych enzymów szlaku syntezy cholesterolu. Powszechnie używane są w leczeniu hipercholesterolemii, a więc zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Najnowsze badania wskazują, że podawanie statyn pozytywnie wpływa nie tylko na zapobieganie rozwoju wybranych nowotworów, ale również na ich leczenie.

Leczenie najbardziej złośliwych form nowotworów piersi

Przeprowadzone badanie dotyczyło konkretnej odmiany raka piersi - potrójnie ujemnego raka sutka TNBC, z angielskiego triple-negative breast cancer. Zdecydowano się na nie ze względu na mnogość prac dotyczących wpływu statyn na nowotwory piersi, których wyniki były niespójne. Nieścisłość ta powodowana jest faktem, że raka piersi potraktowano jako jedną chorobę, podczas gdy wyróżnia się wiele podtypów tego nowotworu, między innymi, najzłośliwszy typ, TNBC.

Ze względu na charakterystykę tego nowotworu do tej pory nie było możliwości leczenia pacjentów celowymi terapiami przeciwnowotworowymi. Zatem stosowane są agresywne metody, takie jak chemioterapia czy mastektomia.

Statyny w leczeniu złośliwej formy raka piersi

Jak wskazują liczne badania, statyny wykazują cytotoksyczne i cytostatyczne działanie w stosunku do komórek nowotworowych w badaniach in vitro i in vivo. Właśnie to działanie statyn było powodem podjęcia badań odnośnie leczenia potrójnie ujemnego raka sutka.

Z przeprowadzonych doświadczeń wynika, że podanie statyn chorym pacjentkom przyniosło względną poprawę przeżycia specyficznego na poziomie 58 proc., a 30 proc. dla względnej poprawy przeżycia ogólnego. Badanie trwało około 4 lat i obejmowało ponad 23 tysiące kobiet chorujących na TNBC w stadium I-III, które mają więcej niż 66 lat. 2,281 tysiąca przyjmowało statyny. Przy czym rozpoczęcie terapii rozpoczęło się w mniej niż rok od zdiagnozowania nowotworu.

Przełomowe badania nad rakiem piersi

Statyny mają działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych oraz powodują ich obumieranie, co prowadzi do zahamowania rozwoju nowotworu. W oparciu o tę wiedzę przeprowadzono omawiane badanie, które doprowadziło naukowców do wniosku, iż statyny mogą znacząco podwyższyć przeżywalność pacjentek chorujących na nowotwory piersi oraz podnieść jakość życia.

Najskuteczniejsza okazała się terapia wczesnego stadium TNBC. W trakcie badania podawano duże dawki statyny i zgodnie z wynikami to właśnie wysoka intensywność terapii zwiększa całkowitą przeżywalność osób cierpiących na potrójnie ujemny nowotwór sutka.

Badanie prowadzone było przez University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston przy współpracy z Baylor College of Medicine. Prowadzącym był dr Kavin Nead, a artykuł podsumowujący doświadczenie ukazał się w czasopiśmie Cancer.

Zobacz wideo: Natalia Dawidowska o walce z rakiem piersi

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!