Dziecko

Przedszkolanki zamykały płaczące dzieci w łazience. Jak poradzić sobie z płaczącym maluchem?

Dziecko

Przedszkolanki zamykały płaczące dzieci w łazience. Jak poradzić sobie z płaczącym maluchem?

W jednym z polskich przedszkoli zamykano dzieci w „kąciku płaczu”, czyli łazience, do czasu, aż się uspokoiły. Sprawa wzbudziła liczne kontrowersje i dyskusje na temat praw dzieci. Dziś, przy okazji 25. rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka porozmawiamy z psychologiem dziecięcym Moniką Perkowską.

Mimo że informacje na temat potrzeb emocjonalnych dzieci są coraz bardziej rozpowszechnione, wielu dorosłych ma problem z rozpoznaniem ich potrzeb emocjonalnych.

„Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią jeszcze rozpoznawać swoich emocji i liczą na obecność – taką wrażliwą, delikatną obecność osób dorosłych, które wytłumaczą, z czego ten płacz wynika. Płacz jest dobry. Płacz nam pokazuje, że coś w emocjach nam się dzieje – powiedziała Monika Perkowska.

Jak poradzić sobie z płaczem dziecka?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest rozpoznanie powodu płaczu, a następnie nazwanie emocji towarzyszących dziecku wprost. Dzięki temu ich intensywność znacząco spada. Ważne, żeby zachować spokój, przytulić dziecko, dać mu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ łatwiej będzie mu się uspokoić. Wyrzuty i pytania takie, jak „Po co płaczesz?” mogą wyrządzić więcej szkód, niż pożytku, dlatego lepiej ich zaniechać. 

Zobacz też:

Andrzejki – wróżby i zwyczaje

Smartfony i tablety - czy mogą uszkodzić mózg dziecka?

Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką

Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0