Dom

Sprawdzone pomysły na funkcjonalny i piękny salon. Projekt salonu bez tajemnic

Projektowanie salonu

Fot: pbombaert / gettyimages.com

Dom

Sprawdzone pomysły na funkcjonalny i piękny salon. Projekt salonu bez tajemnic

Projektowanie salonu

Fot: pbombaert / gettyimages.com

Salon to domowe centrum wypoczynku i wizytówka naszego mieszkania. Ładne wnętrza urządzone z pomysłem cechuje świadomy dobór każdego elementu - warto więc poświęcić chwilę, aby wybrać idealny dla siebie projekt salonu.

Projektowanie salonu warto zacząć od podziału funkcjonalnego pomieszczenia. Następnie w zależności od potrzeb dobierajmy meble - pamiętając o zasadzie “mniej znaczy więcej”. Nadmiar elementów przeładuje przestrzeń i zaburzy nawet najlepsze projekty wnętrz. Salon to miejsce spotkań całej rodziny - pamiętajmy więc, aby dobrać kolorystykę, która będzie odpowiadała wszystkim domownikom.

Projekty salonu z kuchnią - podział funkcjonalny

Projekt kuchni z salonem będzie dobrym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy mają do wykonania projekt salonu w bloku . Połączenie dwóch pomieszczeń pozwoli zyskać cenną przestrzeń i doda małej powierzchni lekkości.

Jeśli dysponujemy większym metrażem, możemy zdecydować się na projekt salonu z jadalnią . Jadalnia może pełnić w tym przypadku rolę bufora oddzielającego od siebie kuchnię i salon. Różne funkcje poszczególnych przestrzeni warto dodatkowo zaakcentować. Jeśli zdecydujemy się na projekt salonu z aneksem kuchennym, możemy dobrać do obu pomieszczeń inny rodzaj podłogi - zaznaczy to podział funkcjonalny przestrzeni. W mniejszym mieszkaniu sprawdzi się wyspa, która oddzieli kuchnię i salon. Projekt wnętrza podzieli w ten sposób mieszkanie na strefy, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Projekt salonu z kominkiem

Projekt salonu w domu jednorodzinnym możemy poszerzyć o aranżację z kominkiem. Projekt małego salonu również może zostać wzbogacony o kominek, pod warunkiem, że jego lokalizacja zostanie dobrze przemyślana.

Do dyspozycji mamy różne pomysły na projekty salonów z kominkiem. W domu o dużym metrażu możemy urządzić specjalnie do tego celu wydzielony kącik kominkowy. Wokół centralnego paleniska możemy wtedy zorganizować strefę relaksu z wygodnymi fotelami i stolikiem kawowym. Jeśli chcemy natomiast rozszerzyć projekty salonów w mieszkaniu o kominek, powinien on być dobrze widoczny z każdego miejsca pomieszczenia i stanowić centralny punkt dekoracyjny, do którego dobierzemy resztę dodatków.

Warto również pamiętać o praktycznych zasadach usytuowania kominka. Nie ustawiajmy więc w jego pobliżu łatwych do stopienia lub uszkodzenia mebli i umieśćmy go w zacisznym miejscu, z dala od głównych przejść.

Projekty salonów - nowoczesne czy klasyczne meble?

Świadomie dobrane i dopasowane do naszego stylu życia meble to jeden z elementów definiujących ładne wnętrza. Salony są w dużej mierze określone przez meble, dlatego warto dłużej zastanowić się nad ich wyborem.

Jak najmniejsza ilość mebli to rozwiązanie proponowane przez nowoczesne projektowanie wnętrz . Projekty salonów nowoczesnych utrzymane są więc w duchu minimalizmu, z dominującym jednym lub dwoma elementami. Must have pokoju dziennego będzie więc

na pewno wygodna kanapa, do tego stolik kawowy oraz modułowy regał, i mamy gotowy przepis na projekt nowoczesnego salonu.

Zarówno projekt salonu w domu jednorodzinnym, jak i projekty małych salonów możemy dostosować do klasycznej elegancji. Stawiając na klasykę, możemy zdecydować się na drewniane meble bez ekstrawagancji. Klasycznym i ponadczasowym rozwiązaniem będzie także podłoga wykonana z litego drewna. Sprawdzi się ono również, jeśli chcemy połączyć projekt jadalni z salonem.

Projekt oświetlenia salonu. Nie tylko centralny żyrandol

Dobrze dobrane oświetlenie to klucz do sukcesu, gdy chcemy urządzić funkcjonalny i ładny salon. Warto zacząć od centralnego żyrandola, wokół którego wkomponujemy pozostałe elementy. Nie mniej ważne będą jednak lampy dekoracyjne, które stworzą przytulny klimat i oświetlenie punktowe, pozwalające ożywić projekt salonu. Pokoju dziennego nie należy jednak przeładowywać nadmiarem lamp - zbyt wiele punktów świetlnych w polu widzenia nie wygląda estetycznie.

Projekt salonu w domu. Kolory i dodatki

Przy wyborze kolorów do pokoju dziennego warto pamiętać, że jest to miejsce spotkań całej rodziny i jego barwa powinna odpowiadać wszystkim domownikom. Bezpiecznie będzie zdecydować się na ciepłą paletę kolorów, która działa kojąco. Dobrym pomysłem będzie również biały kolor ścian, do którego można potem dobrać dodatki z różnymi kolorystycznymi akcentami. Jeśli chcemy uniknąć nudy, możemy zdecydować się na pomalowanie jednej ściany nasyconym kolorem, który ożywi nasz salon. Projekt wnętrza zyska przez to oryginalność i indywidualny charakter.

Zobacz film: Jak urządzić salon? Nowoczesne aranżacje, które zmienią pokój dzienny w idealne miejsce do pracy i wypoczynku. Źródło: Dzień Dobry TVN.Co sądzisz o tym artykule?
89
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0