Oznaki agresji. Czy przemoc w związku można przewidzieć?

Badania pokazują, że nawet 1 na 100 osób może okazać się psychopatą. Warto wiedzieć jak rozpoznać, czy ktoś o osobowości dysocjacyjnej znajduje się w naszym otoczeniu. W dzisiejszym odcinku Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się w jaki sposób haftowanie przyczynia się do walki z problemem przemocy, a psycholog Monika Dreger opowiedziała o tym, jakie zachowania mogą być zapowiedzią agresji w związku.

Wyhaftowana pomoc

Już kilka tysięcy osób z całej Polski zaangażowało się w akcję „Haftuj przeciw przemocy”. Inicjatorką projektu jest artystka Małgorzata Gwiazdonik-Muller. Inicjatywa ma na celu stworzenie wielkiego sztandaru, którego liczba elementów będzie równa liczbie ofiar przemocy. Akcja jest przejawem solidarności oraz ma zwracać uwagę na problem nie tylko przemocy fizycznej, ale i psychicznej, która jakkolwiek mało widoczna, pozostawia długotrwałe i trudne do wyleczenia rany.

W trakcie haftowania patrzy się na haft, nie patrzy się prosto w oczy i słowa same wypływają z ust – wyznała Małgorzata Gwiazdonik-Muller.

Uśpiona czujność

Pierwsze oznaki przemocy bywają niezwykle trudne do zauważenia. Agresor stopniowo przesuwa granice, przez co ofiara postrzega istniejący stan jako coraz bardziej naturalny. W efekcie może nawet całkowicie utracić pewność siebie oraz poczucie własnej sprawczości.

Przemoc ma to do siebie, że narasta – zauważyła Monika Dreger.

Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę są słowa – obelgi lub obraźliwe wypowiedzi na temat byłych partnerek mogą świadczyć o tendencji do agresywnego zachowania. Tego typu symptomy bywają niekiedy ignorowane i puszczane mimo uszu. Szczególnie podatne są na to osoby, które były świadkiem agresji w dzieciństwie.

Związki przemocowe stanowią większe zagrożenie dla osób, które wychodzą z domów przemocowych, czyli takich, w których mamy inną tolerancję na przemoc, gdzie ta przemoc towarzyszy nam codziennie i w związku z tym trudniej jest nam zauważyć pierwsze oznaki. Te osoby częściej wchodzą w związek przemocowy i częściej powielają schemat, w którym dorastały - wyjaśniła Monika Dreger.

Zachowania, które mogą stanowić przejaw agresji :

  • nadmierna kontrola, osaczanie;
  • nieuzasadniona zazdrość;
  • agresja słowna wobec innych, wyzwiska;
  • oczekiwanie nieograniczonej uwagi;
  • ograniczanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, przez co ofiara nie ma do kogo zwrócić się o pomoc;
  • obniżanie samooceny – częsta krytyka, deprecjonowanie, obrażanie.

Zobacz też:

Nie tylko fizyczna i psychiczna. Jak się bronić przed przemocą ekonomiczną?

Agresja u dzieci – skąd wynika i jak jej zaradzić?

Osoba apodyktyczna – czy da się z nią żyć? Jakimi cechami odznacza się despota?

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości