Olej z tamanu – naturalny lek dla skóry i włosów. Jak go stosować?

Calophyllum
Fot: Federica Grassi / gettyimages.com
W walce o promienną, zdrowo wyglądającą cerę warto skorzystać z dobrodziejstwa natury. Najlepiej sprawdzą się nierafinowane oleje, w których kryje się bogactwo składników aktywnych. Jeśli zdecydujesz się na olej tamanu, efekty możesz zobaczyć już po kilku zastosowaniach.

Olej tamanu wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i gojące, redukuje blizny i zwalcza wolne rodniki. Regularne stosowanie na trądzik, wypryski, rozstępy czy inne niedoskonałości pomoże trwale poprawić stan skóry. Sprawdź, jak możesz wykorzystać olej tamanu w codziennej pielęgnacji.

Olej z tamanu – charakterystyka

Tamanu – olej o tej egzotycznej nazwie jest pozyskiwany z nasion drzewa tamanu ( Calophyllum Inophyllum ), które występuje w lasach tropikalnych Azji, Afryki i wysp Pacyfiku. Jego owoce przypominają morele, a znajdujące się w środku pestki są suszone i kiedy przybierają brązowy kolor, zaczyna sączyć się z nich olej. To właśnie słynny olej tamanu. Charakteryzuje się gęstą konsystencją, zielonym lub karmelowym kolorem i intensywnym zapachem. W temperaturze pokojowej występuje w stanie płynnym. Może być stosowany jako samodzielny produkt lub składnik kosmetyków dedykowany różnym problemom skórnym.

Olej tamanu – właściwości

Olej słynie ze swoich wyjątkowych właściwości, które zawdzięcza zawartym w nim składnikom. Fitosterole pomagają wzmocnić barierę lipidową skóry i działają regenerująco, a kumaryny łagodzą toczące się na niej stany zapalne. Nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy i oleinowy – zapobiegają utracie wody i normują pracę gruczołów łojowych. Poprawiają także przepuszczalność składników aktywnych do skóry. Olejowi tamanu przypisuje się właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne, a nawet antybiotyczne i przeciwreumatyczne. Zmniejsza opuchliznę, redukuje blizny, przyspiesza gojenie się ran i proces regeneracji skóry. Za takie efekty odpowiadają przede wszystkim zawarte w nim flawonoidy – kwas kalofillowy i kallofilloidyna. Jako że olej z tamanu jest zaliczany do antyoksydantów, ma także zdolność zwalczania wolnych rodników.

Pamiętaj, żeby wybierać wyłącznie olej tamanu nierafinowany, tłoczony na zimno – tylko taki wykazuje działanie opisywane powyżej. Jeszcze lepsze działanie może wykazywać olej pochodzący z ekologicznych, wolnych od zanieczyszczeń upraw.

Olej tamanu na trądzik – jak stosować?

Posiadasz już olej tamanu? Jak stosować ten specyfik, żeby maksymalnie wykorzystać wartościowe składniki? Najlepiej stosować produkt nierozcieńczony bezpośrednio na skórę, wklepując kilka kropli opuszkiem palca. W przypadku cery trądzikowej i tłustej należy aplikować olej punktowo, ponieważ może (ale nie musi) wykazywać właściwości komedogenne. Możesz także wzbogacić posiadany krem lub serum, dodając odrobinę oleju do pojedynczej porcji i wymieszać ją na dłoni. Jeśli stosujesz olej tamanu, trądzik i toczące się stany zapalne zostaną złagodzone, a ilość zaskórników się zmniejszy. Istnieją jeszcze inne sposoby – można rozcieńczyć olej tamanu za pomocą hydrolatu lub połączyć z kwasem hialuronowym o silnym działaniu nawilżającym – powstanie wtedy dobroczynne serum pielęgnujące skórę.

Olej tamanu na włosy, blizny, opryszczkę i nie tylko

Jeśli już kupiłaś olej tamanu, zastosowanie tego produktu możesz rozszerzyć na włosy. Nanieś mniej więcej łyżkę oleju na włosy i skórę głowy, delikatnie masując. Pozostaw na minimum godzinę, po czym zmyj delikatnym szamponem i zastosuj ulubioną odżywkę. Olej tamanu może wspomóc walkę z łupieżem, łuszczycą, swędzeniem skóry głowy czy zapaleniem mieszków włosowych. Jednocześnie nawilży i wygładzi włosy.

Olej tamanu na blizny to także doskonały pomysł. Przeprowadzono nawet badania naukowe, które potwierdziły jego pozytywne działanie w tym obszarze – stosowany dwa razy dziennie ma zdolność zmniejszenia widoczności i wielkości blizn. Podobne efekty możesz uzyskać stosując olej tamanu na świeże rozstępy – warto spróbować tej metody, by zmniejszyć ich widoczność.

Olej tamanu na opryszczkę również może się sprawdzić, głównie ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Na co jeszcze stosować olej tamanu? Możesz wypróbować jego działanie na skórze podrażnionej, zaczerwienionej, po oparzeniu słonecznym czy ukąszeniach owadów. W tych przypadkach zmniejszy obrzęk, złagodzi zaczerwienienie i przyspieszy proces odnowy naskórka. Możesz także dodać kilka kropel oleju tamanu do kremu z filtrem UV – poprawi to jego skuteczność i właściwości antyoksydacyjne.

Zobacz film: Domowe olejki eteryczne. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości