Profilaktyka zdrowia

Odzyskali wzrok dzięki nowatorskiej metodzie leczenia. "Gdy wracaliśmy ze szpitala, odczytał napis. Mało się nie popłakałam"

Dzień Dobry TVN

Profilaktyka zdrowia

Odzyskali wzrok dzięki nowatorskiej metodzie leczenia. "Gdy wracaliśmy ze szpitala, odczytał napis. Mało się nie popłakałam"

Dzień Dobry TVN

Pani Elżbieta i pan Józef od lat mają bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Najprostsze codzienne czynności stają się dla nich praktycznie niewykonalne. Na szczęście lekarze znaleźli sposób, aby przywrócić im wzrok. Na czym polega zabieg wszczepienia keratoprotezy? 

Jak odzyskać wzrok?

Pani Elżbieta Piela z Rzeszowa cierpi na wrodzony brak tęczówki. To niezwykle rzadkie schorzenie. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nimi ok. 300 osób. - Nie mogę przejść przez przejście dla pieszych, bo nie widzę sygnalizacji. Numery telefonów wybieram na wyczucie - mówiła w rozmowie z naszym reporterem pani Elżbieta. Równie poważne problemy ze wzrokiem ma pan Józef Głuszyk z Krakowa. Mężczyzna od dziesięciu lat nie widzi na lewe oko. - Nie ma gorszej rzeczy niż niedowidzenie. Człowiek nie może się sam ubrać, umyć. Wszystko okazuje się wtedy bardzo trudne - mówił.

Mimo licznych zabiegów i przeszczepów, zarówno u pani Elżbiety, jaki i u pana Józefa, wzrok dalej się pogarszał. Lekarze uznali, że pomóc może im jedynie zabieg wszczepienia keratoprotezy. Bohaterka reportażu była pierwszym pacjentem z wrodzonym brakiem tęczówki, u którego w Polsce wykonano taki zabieg.

- To pacjenci, u których nie ma tęczówki, a tym samem żadnej bariery między tylnym a przednim odcinkiem oka. Podobnych implantacji na świecie wykonano bardzo niewiele. Zabieg polega na tym, że w oku umieszcza się mały cylinderek, który umożliwia widzenie - mówił dr n. med. Dariusz Dobrowolski z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. 

Powrót do normalności

Na szczęście zarówno w przypadku pani Elżbiety, jak i pana Józefa zabieg zakończył się sukcesem. - Tata jest bardzo dzielnym człowiekiem. Gdy wracaliśmy ze szpitala, gdy siedzieliśmy na dworcu odczytał napis. Mało się nie popłakałam. Później odczytał cyfry na kalendarzu. Coś wielkiego - mówiła pani Małgorzata Bochenek, córka pana Józefa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

Bohaterka "To tylko kilka dni" mierzy się z artrogrypozą. Barbara Kurdej-Szatan: "Sylwia jest wzorem do naśladowania"

Reporter: D.Kowalczyk, S.Witas, J.Tylka-Suleja
Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0