Jak zareagować w sytuacji, gdy wracamy do samochodu i... okazuje się, że go tam nie ma, a podejrzewamy, że auto mogło zostać odholowane przez służby miejskie. Ile kosztuje odholowanie samochodu i jaki mandat grozi nam za parkowanie w niedozwolonym miejscu? Gościem Dzień Dobry TVN był Radosław Kobryś, Podinspektor z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Ukradli, czy odholowali? Jak to sprawdzić?
W sytuacji gdy nie znajdujemy samochodu w miejscu, w którym go zostawiliśmy, najlepiej, zdaniem Radosława Kobrysia, skontaktować się z policją lub strażą miejską. Możemy też uzyskać pomoc pod numer alarmowym 112 jednak podinspektor zaleca, by nie nadużywać tego numeru telefonu i zostawić go tym, którzy bardziej go potrzebują.
Zobacz też: Po jakim czasie przychodzi zdjęcie z fotoradaru? Czy można uniknąć płacenia mandatu? >>>
Wiedzę, o tym co stało się z samochodem będzie miała najbliższa jednostka policji, a nawet jeśli nie, to policjanci mają możliwość szybkiego ustalenia, czy auto zostało odholowane np. przez straż miejską.
Jakie kary grożą nam za parkowanie w miejscu niedozwolonym?
Jak mówił w Dzień Dobry TVN Radosław Kobryś, za zaparkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym grozi nam grzywna. Dodatkowo naliczona zostanie nam opłata związana z administracyjnym usunięciem pojazdu i odholowaniem go na parking strzeżony.
Zobacz też: Przewinienia na drodze i kary pieniężne – taryfikator mandatów drogowych >>>
Kodeks Drogowy mówi, że opłaty nie mogą być wyższe niż.
Jakie są skutki nieodebrania pojazdu
Zgodnie z art. 130a ust. 10 ustawy, nieodebranie pojazdu z parkingu w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia z drogi spowoduje, że Prezydent m.st. Warszawy wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu. Koszty związane z usunięciem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu od wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania zostaną ustalone i nałożone na właściciela, wszystkich współwłaścicieli i użytkowników w decyzji administracyjnej.
Zobacz też: Jazda na suwak – dlaczego warto znać tę metodę jazdy? >>>
Jeśli nie obierzemy samochodu, to miasto może wystąpić do sądu oto, żeby sąd pozwolił na przejęcie pojazdu na rzecz miasta i ... pojazd zostanie odholowany.
Autor: Filip Yak