Po jakim czasie przychodzi zdjęcie z fotoradaru? Czy można uniknąć płacenia mandatu?

Fotoradar - zdjęcie poglądowe.
Fot. BrianAJackson / Getty Images
Zdjęcie z fotoradaru to przykra wiadomość o tym, że popełniliśmy wykroczenie. Obecnie jednak najczęściej otrzymujemy wezwanie do zapłaty bez zdjęcia. Sprawdzamy zatem, jak uzyskać zdjęcie z fotoradaru, po jakim czasie ono przychodzi i co zrobić w sytuacji, gdy otrzymaliśmy zdjęcie z fotoradaru w Niemczech?

Content: Nie każde zdjęcie fotoradarowe obliguje nas do uiszczenia opłaty. Możliwe, że sami nie prowadziliśmy pojazdu albo zostało zrobione bardzo niewyraźne zdjęcie z fotoradaru (nocą lub w trakcie opadów śniegu), które uniemożliwia jednoznaczne wskazanie autora wykroczenia drogowego. Innym przykładem może być zdjęcie z fotoradaru dwóch pojazdów. W takich przypadkach warto ubiegać się o sprawiedliwość w sądach. Pamiętajmy jednak, aby jeździć przepisowo i unikać możliwości zostania sfotografowanym przez fotoradar.

Więcej:

Po jakim czasie przychodzi zdjęcie z fotoradaru? Co można zrobić?

Rocznie wykonywanych jest około 2,5 miliona zdjęć fotoradarowych . To ogromna liczba, która świadczy o tym, że przekraczanie prędkości w Polsce wciąż jest istotnym problemem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonywane przez policję lub straż miejską zdjęcia z fotoradarów stanowią dowód wykroczenia drogowego – najczęściej jazdy z nieprzepisową prędkością. Jednocześnie szacuje się, że około 90% zdjęć z fotoradarów nie kończy się koniecznością zapłacenia mandatu karnego . Odsetek ten, jak widzimy, również jest niemały. Zanim jednak zastanowimy się, jak podważyć zdjęcie z fotoradaru, musimy najpierw dokładnie zapoznać się ze sprawą, która nas dotyczy. Ile się czeka na zdjęcie z fotoradaru?

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym (nowelizowaną w 2010 roku) podmiot odpowiedzialny za obsługę fotoradaru ma obowiązek wystawienia mandatu karnego na podstawie zdjęcia z fotoradaru w terminie do 180 dni roboczych . Czas ten jest liczony od momentu ujawnienia wykroczenia, a nie jego popełnienia, dlatego w praktyce może być dłuższy. Istotne jest także to, że nie zawsze policja, straż gminna lub miejska dołącza zdjęcie z fotoradaru do wniosku o zapłacenie mandatu. Jeśli nie otrzymamy zdjęcia razem z wnioskiem, to wówczas to, po jakim czasie zdjęcie z fotoradaru będziemy mogli zobaczyć, zależeć będzie głównie od nas samych – w takiej sytuacji po prostu musimy udać się na posterunek w celu zapoznania się z materiałem dowodowym. Bez względu na to, czy zdecydujemy się zapoznać ze zdjęciem, czy też nie, w samym wniosku znajdziemy instrukcję objaśniającą dalsze możliwe postępowanie. Instrukcja przewiduje, że możemy zdecydować się na któryś z trzech poniższych kroków:

1. Potwierdzając, że to my prowadziliśmy samochód w chwili wykonania zdjęcia, akceptujemy mandat i punkty karne .

2. Po zapoznaniu się ze zdjęciem z fotoradaru wskazujemy kierowcę , który naszym zdaniem prowadził wówczas nasz pojazd.

3. Istnieje także możliwość niewskazywania nikogo – ani siebie (zgodnie z prawem do nieprzedstawiania dowodów niekorzystnych dla siebie), ani kogoś innego (rzadko spotykane, lecz możliwe jest, że samochód prowadziła osoba, której nie znamy). Wówczas sprawa kierowana jest do sądu .

Czy zawsze musimy przyjąć mandat za zdjęcie z fotoradaru? Przegląd sytuacji, w których można się odwołać

Kwestia zdjęcia z fotoradaru (jak nie płacić mandatu i jak można go uniknąć) odbiła się w Internecie szerokim echem w postaci burzliwych dyskusji. Wskazane powyżej trzy rozwiązania, na które możemy się zdecydować, otrzymując wniosek o zapłatę mandatu, z całą pewnością nie wyczerpują tematu. Istnieje bowiem wiele sytuacji niejasnych , wobec których kierowcy wybierają inne rozwiązania. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze przykłady takich sytuacji:

Zdjęcie z fotoradaru w Niemczech – otrzymując wezwanie do zapłaty za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem w Niemczech , zobowiązani jesteśmy do jej uiszczenia. Możemy też wybrać drogę sądową, jednakże dla obywateli polskich wiąże się to z trudem stawienia się na rozprawie. Nie płacąc mandatu, nie będziemy ścigani przez polskie organy, jednak przy najbliższej kontroli w Niemczech będziemy musieli uiścić opłatę na miejscu.

Zobacz film: Jak działa fotoradar? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdjęcie z fotoradaru w nocy – jeżeli mamy do czynienia z niewyraźnym zdjęciem z fotoradaru i podejrzenie, że samochód nie należy do nas (a operatorzy fotoradaru przypisali do wykroczenia złą tablicę rejestracyjną), możemy w przypadku takiego zdjęcia z fotoradaru odwołać się , a wówczas sprawą zajmie się sąd.

Kilka samochodów na zdjęciu z fotoradaru – dwa samochody już wystarczą, aby zakwestionować zdjęcie i przedstawić sprawę sądowi. Na podstawie zdjęcia z fotoradaru z dwoma pojazdami nie można mieć pewności co do tego, który z nich przekroczył prędkość. W takich sytuacjach sądy zwykle unieważniają mandaty.

Zdjęcie z fotoradaru – ważne pytania i odpowiedzi

Ze względu na to, że problematyka zdjęć z fotoradarów wiąże się z wieloma niuansami, poniżej przedstawiamy najważniejsze pytania, na które warto znać odpowiedź!

Czy za zdjęcie z fotoradaru można stracić prawo jazdy? Tak – jeśli przekroczymy prędkość o min. 50 km/h na terenie zabudowanym, to możemy stracić prawo jazdy na 3 mc.

Jak sprawdzić zdjęcie z fotoradaru? Jeśli nie otrzymamy zdjęcia, tylko samo wezwanie, należy stawić się wówczas na policję w celu udostępnienia materiału dowodowego.

Po ilu dniach przychodzi zdjęcie z fotoradaru? Maksymalnie 180 dni roboczych od momentu stwierdzenia sprawcy wykroczenia (czynność ta może zająć kilkanaście dni roboczych). Ostatecznie więc na mandat za zdjęcie z fotoradaru możemy czekać prawie cały rok kalendarzowy .

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości