Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka?

O tym, jak istotne jest mycie zębów wiedzą już dzieci w przedszkolu. Od najmłodszych lat rodzice wpajają swoim pociechom, że zaprzyjaźnienie się ze szczoteczką i pastą to klucz do pięknego i zdrowego uśmiechu. Jakie skutki może wywołać niemycie zębów?

Niemycie zębów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka?

Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to nie tylko kwestia dbania o higienę osobistą, ale także dbania o zdrowie ogólne. Odpowiednia pielęgnacja zabawni nam zdrowy, śnieżnobiały uśmiech i zmniejszy ilość potencjalnych i niekoniecznie przyjemnych wizyt u dentysty. Choć nie wszyscy mogą zdawać sobie z tego sprawę, niemycie zębów przyczynia się nie tylko do próchnicy, ale również do wielu innych, poważnych chorób. Rozwijające się w jamie ustnej bakterie często są przyczyną choroby dziąseł. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health doszli także do wniosku, że brak regularnego szczotkowania zębów może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka.

Pierwszym i podstawowym skutkiem niemycia zębów jest duża ilość bakterii w jamie ustnej. Bakterie te zaczną atakować zęby i powstanie próchnica, która będzie się rozwijać bardzo szybko z racji na dalszy brak oczyszczania zębów oraz ich ochrony przed działaniem tych bakterii. Rozległa próchnica spowoduje, że zęby zaczną się łamać/kruszyć. Taka sytuacja ma już tragiczne skutki. Ostre krawędzie złamanych zębów bez przerwy ranią i podrażniają błonę śluzową, co prowadzi do powstawania ran. Takie długotrwałe drażnienie błony może przyczynić się do powstania nowotworu w tym miejscu

- powiedziała lek. dent. Anna Kuśnierczak.

Jak przyznała dentystka, innym mechanizmem jest powstawanie torbieli przy korzeniach chorych zębów. W żuchwie taka torbiel może zacząć „atakować” nerw zębodołowy dolny odpowiedzialny za czucie np. w wardze. Należy podkreślić także, że górne zęby, są blisko zatok szczękowych i takie torbiele mogą zająć zatokę. Istnieje również ryzyko, że torbiel przekształci się w nowotwór.

Wieloletnie obserwacje wykazały, że ryzyko zachorowania na raka żołądka zwiększa się o 52 proc., a gardła o 43 proc. Stan zapalny może stanowić bowiem sprzyjające do rozwoju nowotworu warunki. Bardziej zagrożone są również osoby, które straciły więcej niż jeden ząb.

Pielęgnacja zębów

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo myć zęby. Jak się okazuje, nie wystarczy tylko pasta i szczoteczka. Etap pielęgnacji jamy ustnej składa się z kilku kroków. Pierwszy z nich polega na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi. Następnie możemy przejść do dokładnego wyszczotkowania zębów. Ostatni krok to płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do ust.

Wybieraj delikatne pasty do zębów i nie zapomnij o nitkowaniu! Myjąc zęby, poświęć temu wystarczająco dużo czasu - 2 min to często za mało. Nie omijaj żadnej powierzchni zębów. Myj zęby min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku (albo chociaż przepłucz usta wodą)

- powiedziała lek. dent. Anna Kuśnierczak.

Równie ważna jest także szczoteczka, której używamy. Dentyści zalecają wymieniać ją średnio co 2-3 miesiące, a przynajmniej raz w tygodniu dezynfekować, polewając włosie wrzącą wodą.

Prawidłowe mycie zębów nie jest trudne! Mamy bardzo szeroką gamę produktów obecnie na rynku do prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne. Wszystkie myją doskonale, ale przy odpowiedniej technice dedykowanej do każdej z nich. Jeśli masz problem z doborem szczoteczki i techniki, udaj się do higienistki stomatologicznej na instruktaż. One znają się na tym najlepiej i edukują pacjentów w tym zakresie. Jeśli wybierasz szczoteczkę manualną, pamiętaj o tym, że włosie powinno być miękkie. Szczoteczki soniczne i elektryczne wybieraj tylko sprawdzonych producentów i polecane przez specjalistów

- dodała dentystka.

Zobacz także:

Szymon Grzybacz i jego wielki debiut. Singiel "Malinowy" nagrany został z orkiestrą, z którą śpiewał sam Andrea Bocelli

Paweł Małaszyński na romantycznym zdjęciu z żoną. "Możemy wreszcie puścić wodze fantazji"

Alżbeta Lenska pożegnała przyjaciela: "Byłeś z nami i znałeś każdą chwilę naszego życia"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!