Nerwica – objawy oraz leczenie choroby. Jak prawidłowo rozpoznać nerwicę?

Kobieta, która ma zaburzenia
Fot: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS / gettyimages.com

Nerwica jest grupą specyficznych zaburzeń lękowych, które mogą dotykać nawet 8 milionów Polaków. Objawy nerwicy pojawiają się zarówno ze strony psychicznej, jak i somatycznej. Te zaburzenia powodowane są najczęściej przez nierozwiązane i nieuświadomione konflikty zewnętrzne i wewnętrzne. Niezrozumiały lęk przed niektórymi sytuacjami, mdłości, kołatanie serca czy bóle głowy to tylko niektóre symptomy nerwicy.

Najczęściej pojawia się między 25. a 45. rokiem życia. Co to jest nerwica? W zależności od rodzaju, może cechować się lękiem lub natręctwami. Istnieją różne rodzaje nerwic. Osoby chore zdają sobie sprawę z nieadekwatności swoich uczuć względem niektórych sytuacji. Pojawia się również szereg objawów somatycznych, które prędzej czy później powodują, że osoba chora zgłasza się do lekarza. Bardzo często zdarza się, że przeprowadzone badania laboratoryjne i obrazowe nie potwierdzają, że dręczy nas jakieś konkretne schorzenie. Możemy wtedy podejrzewać, że to nerwica. Choroba ta powinna być zdiagnozowana przez specjalistę, a leczenie nerwicy jest długotrwałym i wielopłaszczyznowym procesem.

Nerwica – objawy, skąd się bierze?

Nerwica może namieszać w naszym życiu różnymi objawami, zarówno ze strony duszy, jak i ciała. Osoby żyjące w ciągłym stresie są bardzo narażone na wystąpienie nerwicy, a nawet ataki nerwicy. Stres ten może być związany z poważnymi zmianami życiowymi (przeprowadzka, zmiana pracy, rozstanie z partnerem), sytuacją osobistą (toksyczny związek, partner alkoholik, choroba dziecka lub innej bliskiej osoby, przemoc domowa itp.). Silna nerwica może pojawić się również przez sytuację zawodową (mobbing, stresująca atmosfera w miejscu zatrudnienia, wypalenie zawodowe, przymus osiągania wysokich norm ilościowych lub jakościowych, np. w sprzedaży). Nerwica może mieć swoje źródło również w traumach z dzieciństwa. Nieświadome konflikty wewnętrzne i zewnętrzne między naszymi potrzebami a możliwościami, normami społecznymi i codziennymi obowiązkami, mogą być również przyczyną występowania różnych rodzajów nerwicy . Bardzo często z nerwicą zmagają się osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, innych ludzi (np. uzależnienie emocjonalne), a także te, które mają niską samoocenę. Nerwica u dzieci może pojawiać się w ważnych dla nich momentach, np. gdy dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola.

Objawy nerwicy mogą mieć swoje odzwierciedlenie w kontaktach z innymi ludźmi, w naszym samopoczuciu psychicznym oraz fizycznym. Jak rozpoznać nerwicę ?

Nerwica – objawy ze strony ciała:

- kołatanie serca (tzw. nerwica serca );

- ból głowy , kręgosłupa, żołądka;

- ucisk w klatce piersiowej;

- zawroty głowy;

- zaburzenia widzenia;

- uczucie duszności, trudności z oddychaniem, tzw. „ duszności nerwicowe ”;

- drżenie rąk, napady drgawek;

- uderzenia gorąca;

- zaburzenia czynności seksualnych;

- urojona ciąża;

- brak czucia w kończynach lub ich nadmierna wrażliwość na bodźce.

Objawy nerwicy ze strony psychicznej:

- zaburzenia pamięci;

- trudności w koncentracji;

- natręctwa ruchowe oraz w myśleniu;

- depersonalizacja, derealizacja (poczucie „nierealności” otoczenia);

- lęki i fobie (np. klaustrofobia, agorafobia, lęki przed przedmiotami, zwierzętami itp.);

- stale odczuwalny niepokój, napady lękowe;

- apatia, brak odczuwania przyjemności;

- bezsenność lub zaburzenia snu (zbyt lekki lub zbyt twardy sen, częste budzenie się w nocy, budzenie się zbyt wcześnie);

- obniżony nastrój;

- napięcie i drażliwość.

Jak leczyć nerwicę?

Jak poradzić sobie z nerwicą? Leczenie nerwicy jest zależne głównie od objawów, jakie towarzyszą osobie chorej. Lekarze psychiatrzy najczęściej zalecają leczenie dwutorowe, czyli psychoterapię i farmakoterapię. Do leczenia nerwic stosuje się bardzo często leki przeciwdepresyjne, ponieważ objawy depresji i nerwicy są często do siebie podobne. Jeśli choremu towarzyszą silne lęki, problemy ze snem i nadmierne pobudzenie, stosowane są leki uspokajające, np. benzodiazepiny lub neuroleptyki. Bardzo ważna jest również psychoterapia, aby osoba chora mogła uświadomić sobie, skąd bierze się jej problem i dowiedzieć się, jak pokonać nerwicę . Zaburzenia nerwicowe mogą wynikać z traumy przeżytej w dzieciństwie lub późniejszym życiu lub ze stresu, jaki towarzyszy nam w życiu codziennym, dlatego bardzo ważne jest, aby pod okiem psychologa znaleźć przyczynę nerwicy. Często również okazuje się, że pacjent cierpiący na nerwicę, musi podjąć ważne życiowe kroki, aby wyeliminować bodźce wywołujące nerwicę. Często jest to zmiana partnera, przeprowadzka lub zmiana pracy.

Tak poważne życiowe kroki są często konieczne dla zachowania zdrowia, dlatego pomimo lęku i niechęci przed nimi, należy je podjąć, zwłaszcza gdy radzi nam to terapeuta. Nic bowiem na świecie nie jest ważniejszego od zdrowia i spokoju.

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją wyleczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości