Nawóz do kwiatów - sprawdź, jaki wybrać!

podsypywanie rośliny nawozem w granulkach
Witthaya Prasongsin / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Aby Twoje rośliny prawidłowo się rozwijały, muszą być odpowiednio odżywione. Na rynku znajduje się mnóstwo produktów, nic więc dziwnego, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego nawozu.

Warto przed dokonaniem zakupu przemyśleć sprawę i pamiętać o podstawowej zasadzie lekarskiej, która sprawdzi się także w przypadku roślin - przede wszystkim nie szkodzić!

Nawóz do kwiatów doniczkowych

Wyhodowanie pięknych kwiatów doniczkowych wcale nie jest takie proste, wymaga przecież od nas, żebyśmy stworzyli warunki zbliżone do naturalnych i to przy znacznie ograniczonych możliwościach. Nic więc dziwnego, że konieczne jest stosowanie właściwej pielęgnacji i stworzenie odpowiednich warunków do wzrostu.

Jednym z podstawowych zabiegów, który zapewni odpowiednie warunki kwiatom, jest ich prawidłowe odżywienie za pomocą nawozu. Nawozy do kwiatów doniczkowych występują w dwóch postaciach: płynne (koncentraty lub proszki do sporządzenia koncetratu) oraz stałe (np. tabletki i pałeczki).

Nawozy płynne zwykle należy rozcieńczyć z wodą. Posiadają one w swym składzie zestawy mikro- i makroelementów, które występują w dość dużym stężeniu. Stosując taki nawóz, należy dokładnie podążać za zaleceniami producenta. Nieprawidłowe stosowanie koncentratu może doprowadzić do przesytu nawozem, uszkodzić korzenie, a nawet spalić liście kwiatu. Jeśli nie wiesz, jakie wymagania pokarmowe ma twoja roślina, możesz wybrać płynny nawóz dla roślin zielonych, który odpowiada za wyrazistą zieleń liści (zawiera azot oraz magnez idealny m.in. dla cissusów, zielistek oraz bluszczy). Możesz także wybrać nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących - zapewnia długie i wybujałe kwitnienie (ma w sobie potas i fosfor, jest przeznaczony m.in. dla fiołków i skrzydłokwiatów). Przy wyborze odpowiedniego nawozu należy jednak zawsze pamiętać, że niektóre grupy roślin mają bardzo specyficzne wymagania i lepiej wtedy wybrać nawóz, który został stworzony w odpowiedzi na ich potrzeby - takie specjalne wymagania mają np. paprocie, storczyki i kaktusy.

Nawozy płynne można aplikować także bezpośrednio na liście, wykorzystując w tym celu spryskiwacz - nie należy stosować ich na liściach, które są pokryte włoskami!

Na rynku dostępne są także nawozy wolno działające, które zwykle sprzedaje się w postaci granulek. To dość wygodne rozwiązanie, bo minimalizuje ryzyko tzw. “przewożenia” rośliny. Składniki stopniowo uwalniają się z granulki, dzięki czemu nie musisz przejmować się nawożeniem przez cały sezon. Można wybrać także pałeczki nawozowe, które również uwalniają się do ziemi stopniowo, choć działają krócej - około 2 miesiący. Czasami pałeczki zawierają w sobie także środki owadobójcze i grzybobójcze.

Naturalny nawóz do kwiatów

Możesz kupić naturalny nawóz do kwiatów, a nawet przygotować domowy nawóz do kwiatów , wbrew pozorom wachlarz możliwości jest naprawde duży.

Jako nawóz możesz wykorzystać choćby skórkę z banana lub po prostu przejrzały owoc w całości. Zawierają one w sobie przede wszystkim bardzo potrzebny kwitnącym roślinom potas. Skórkę z bananów wystarczy pokroić w kostkę, wsadzić do słoika, zalać gorącą wodą i pozostawić na 24 godziny. Tak powstałym roztworem możesz podlać swoje rośliny. Można także ususzyć skórkę od banana, zmielić i umieścić w ziemi.

Czasami stosuje się także fusy z kawy jako nawóz do kwiatów. Fusy wzbogacają ziemię w najcenniejsze składniki pokarmowe, ale także poprawiają jej strukturę i zwiększają poziom pojemności wodnej. Fusy możesz wykorzystać jako ściółkę, element podłoża lub przygotować odżywczy preparat do podlewania. Warto też wiedzieć, że fusy stanowią idealny dodatek do kompostu.

Herbata jako nawóz do kwiatów sprawdza się równie dobrze, ale ma nieco inne zastosowanie. Jeśli rozsypiesz fusy na powierzchni ziemi w doniczce, to pomogą one w pozbyciu się denerwujących muszek, które tak chętnie latają wokół kwiatów.

Drożdze jako nawóz do kwiatów to także dobry pomysł, a przy tym znacznie tańszy, niż zakupienie nawozu w sklepie. Najlepiej będzie wykorzystać drożdże piekarskie, które stymulują rozwój całego systemu korzeni, a sama roślina bujniej i szybciej wzrasta. Drożdże dodatkowo chronią rośliny przed niebezpiecznymi i pasożytniczymi grzybami. Przygotowanie takiego nawozu również jest banalnie proste. Wystarczy, że posypiesz drożdże cukrem, a całość zalejesz ciepłą wodą - w ten sposób uzyskasz gotowy preparat, którym już teraz możesz zacząć podlewać swoje rośliny w domu i w ogrodzie.

Jako nawóz dobrze sprawdzi się także popiół drzewny, który ma odczyn zasadowy, bogaty w składniki mineralne. Posiada również dość duże stężenie wapnia, potasu, fosforu i magnezu. Należy jednak pamiętać, że stosując taki nawóz należy zrezygnować z wapnowania gleby. Popiół drzewny możesz dodać do kompostu lub rozsypać go po prostu pod roślinami, szczególnie zadowolone będą liliowce, truskawki i winogrona.

Zobacz film: Dywany kwiatów.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!