Musująca kula do kąpieli – jak ją zrobić samodzielnie? Przepis, składniki

kobeza/Getty Images
kobeza/Getty Images

Musujące kule do kąpieli domowej roboty pod względem jakości bez problemu mogą dorównać tym sklepowym. Pełna kontrola nad użytymi składnikami, zapachem, a nawet kształtem – to tylko niektóre zalety kosmetyków pielęgnacyjnych robionych własnoręcznie. Sprawdź, jak zrobić kule musujące do kąpieli.

Kule musujące sprzedawane w sklepach często kosztują nawet kilkanaście złotych za jedną sztukę. W luksusowych sklepach ich ceny potrafią naprawdę zaskoczyć. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, nie rezygnując przy tym z właściwości tych kosmetyków pielęgnacyjnych, spróbuj przygotować je samodzielnie w domu. Musujące kule do kąpieli domowej roboty są też świetnym prezentem na urodziny lub pod choinkę, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają wieczorami relaksować się w wannie. Do ich przygotowania wystarczy kilka składników, które zazwyczaj ma się pod ręką.

Jak zrobić kule musujące do kąpieli? Podstawowy przepis

Liczba kul, jaka powstanie z poniższego przepisu, zależy od wielkości i kształtu użytych foremek. Z foremek o średnicy ok. 5 cm powinno wyjść około 12 kul musujących. Podstawowy przepis można wzbogacić o dodatkowe składniki, które pozytywnie wpłyną na kondycję i wygląd skóry. Warto pamiętać, że stosując kule musujące, nie powinno się wchodzić do wanny po to, żeby później się w niej dokładnie wyszorować. Dodatki w postaci olejków i glinek mają na celu nawilżyć i zregenerować skórę, pozostawiając na niej delikatną warstwę, która potrzebuje co najmniej kilku godzin, żeby się dokładnie wchłonąć i zacząć działać. Dlatego też mycie się po kąpieli z kulami musującymi nie ma sensu.

Składniki na kule musujące do kąpieli:

  • 250 g sody oczyszczonej,
  • 125 g kwasku cytrynowego,
  • 30–50 g dowolnego tłuszczu (oliwa z oliwek, oliwka dla dzieci, olej kokosowy),
  • 1½ łyżeczki dowolnego zapachu.

Przygotowanie kul musujących krok po kroku:

  1. W szklanej misce wymieszaj sodę i kwasek cytrynowy.
  2. Dodaj oliwę lub inny dowolny tłuszcz (na początku wystarczy 30 g), całość ponownie wymieszaj aż do połączenia się składników. Konsystencja masy powinna przypominać mokry piasek, w dotyku nie powinna być jednak bardzo wilgotna.
  3. Jeśli masa jest za sucha, dodaj jeszcze odrobinę tłuszczu, ponownie wymieszaj i sprawdź konsystencję.
  4. Przygotowaną masę nałóż do foremek, dokładnie dociśnij i odstaw na kilka godzin do wyschnięcia. Jako formy do kul musujących można wykorzystać foremki do lodu, silikonowe formy do babeczek czy dowolne inne nieduże pudełka o ciekawym kształcie.
  5. Gotowe kule wrzuć przy najbliższej kąpieli do wanny lub zapakuj w dekoracyjne opakowanie i podaruj komuś bliskiemu.

Musujące kule do kąpieli – jakich dodatków warto użyć?

Połączenie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego z innymi dodatkami może mieć korzystny wpływ na skórę całego ciała. W końcu musujące kule do kąpieli mają nie tylko ładnie wyglądać, syczeć i efektownie rozpuszczać się w wodzie, ale również wyróżniać się szeregiem właściwości. Niezwykle ważny jest też ich zapach, o którym można samodzielnie zdecydować. Przygotowując masę na kule musujące, można dodać do niej ulubiony olejek eteryczny. Na tym etapie warto rozważyć także użycie barwnika spożywczego, dzięki któremu nadamy kuli wybrany kolor. Czasem za kolor mogą być odpowiedzialne jedynie dodatki.

Do podstawowego przepisu można dodać takie składniki jak:

  • skrobia ziemniaczana, dzięki której kula dłużej będzie unosić się na powierzchni wody;
  • mleko w proszku, którego celem jest zmiękczenie i wygładzenie skóry (świetnie sprawdzi się także w przypadku kul musujących przeznaczonych do rąk i stóp);
  • dowolny rodzaj glinek o zbawiennym wpływie na skórę całego ciała. Rodzaj warto dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Biała glinka świetnie sprawdzi się u osób, które potrzebują odżywienia i wygładzenia skóry, zamknięcia porów i rewitalizacji. Glinka zielona charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, uspokaja skórę, pomaga złagodzić stany zapalne i przyspieszyć leczenie trądziku czy wrzodów. Podobne korzyści płyną również z zastosowania glinki czerwonej – jej łagodzące i oczyszczające właściwości doceni każdy.

Musująca kula do kąpieli z niespodzianką – wariant dla najmłodszych

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kulki musujące do kąpieli dla dzieci z niespodzianką w środku. Niespodzianką jest oczywiście jakaś drobna zabawka, ale radość dziecka z syczącej, znikającej w wodzie kuli i jednocześnie z magicznie pojawiającym się drobiazgiem jest wprost nie do opisania. Takie produkty są dostępne w wielu sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby również tego rodzaju kule musujące przygotować samodzielnie w domu. Gotową masę na kulę musującą wystarczy podzielić na dwie części. Pierwszą z nich należy wyłożyć do foremki, z wierzchu ułożyć zabawki i przykryć pozostałą częścią masy. Kule warto dobrze docisnąć przed odstawieniem ich do wyschnięcia.

Zobacz wideo: Domowe SPA, zrób to dla siebie

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie