Sport i fitness

Marek Majak – najsilniejsza ręka w Polsce. Czy Filip Chajzer dał mu radę? Na czym polega armwrestling?

Sport i fitness

Marek Majak – najsilniejsza ręka w Polsce. Czy Filip Chajzer dał mu radę? Na czym polega armwrestling?

Marek Majak to utytułowany polski armwrestler. W niedawno rozgrywanym Pucharze Polski zdobył aż trzy medale - dwa złote i jeden srebrny. Marka zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział nam o swoich sukcesach i wyjaśnił, na czym polega armwrestling.

Pierwszą dyscypliną sportu, którą trenował Marek Majak była piłka nożna. Potem przerzucił się na siłownię. Pod koniec 2009 roku spotkał na swojej drodze instruktora, Marcina Skalskiego, który - widząc w nim potencjał - zaczął namawiać go do trenowania armwrestlingu. Na początku Marek ociągał się z podjęciem decyzji, ale po obejrzeniu kilku filmików o tej dyscyplinie sportu postanowił spróbować. W klubie Armfight Piaseczno poznał Marcina Lachowicza, który wdrożył go w trening.

>>> Zobacz także:

Sukcesy Marka Majaka

Początki były trudne, ale Marek nie zamierzał się poddawać. Jego wytrwałość w końcu się opłaciła. Zaczął osiągać sukcesy na arenie krajowej i zagranicznej. Do tych największych należą:

  • 5 miejsce, prawa ręka, Mistrzostwa Europy 2012, kat. +110 kg
  • 2 miejsce, lewa ręka, Puchar Polski 2013, kat. +95 kg
  • 2 miejsce, lewa ręka, Mistrzostwa Polski 2015, kat.+110 kg
  • 3 miejsce, prawa ręka, Mistrzostwa Polski 2016, kat. +110 kg
  • 1 miejsce, lewa ręka, Mistrzostwa Polski 2017, kat. +110 kg
  • 2 miejsce, prawa ręka, Mistrzostwa Polski 2017, kat. +110 kg
  • 7 miejsce, prawa ręka, Mistrzostwa Europy 2017, kat. +110 kg
  • 2 miejsce, lewa ręka, Puchar Polski 2018, kat. +110 kg
  • 1 miejsce, prawa ręka, Puchar Polski 2018, kat. +110 kg

W Pucharze Polski, który odbywał się w tym roku Marek Majak zdobył aż trzy medale - złoto na lewą i prawą rękę oraz srebro w kategorii OPEN lewej ręki.

Dzięki sukcesom sportowiec jest także powoływany do kadry Polski w armwrestlingu.

Armwrestling - na czym polega?

Armwrestling, to dyscyplina sportu, w której zawodnicy siłują się na rękę. Zwycięża ten, kto dociśnie rękę (dłoń) przeciwnika do poduszki stołu. W armwrestlingu obowiązują kategorie wagowe. Osobno rywalizują kobiety i mężczyźni. Stosuje się również podział na kategorie wiekowe. Zawody w armwrestlingu rozgrywane są na obie ręce, lub raz na prawą, raz na lewą rękę.

Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
03.02.2020
m4tik
Szkoda ze nikt nie potrafi wypromować w Polsce tego sportu... Niby mamy ligę, zawody (nawet rangi światowej!) a np. w moim mieście które jest stolicą województwa pewnie nie znalazł by nawet stołu do Armwrestlingu na żadnej siłowni a co dopiero klubu. Człowiek wszedł w ten sport, spodobało mu się ale po chwili okazuje się że niema nawet z kim posparować jeśli nie ma się znajomych chętnych do treningu siłowania na rękę. Niby jest Pan Mazurenko, który to wszystko prowadzi i promuję, ale dużo z tego nie wynika dla Polaków. Pomijając już "sprzęt" treningowy stricte do Armwrestling'u który u niego w sklepie kosztuje niebotyczne sumy, a nikt inny w Polsce takich rzeczy nie robi. Nawet za sam stream na żywo z zawodów Zloty Tur Vendetta TOP 8 które odbywają się w Polsce trzeba zapłacić 35$, i szczerze jak bym się tym nie interesował to nawet bym nie wiedział ze w Polsce takie zawody światowej klasy istnieją! Nigdzie o tym się nie mówi niestety, po prostu robi się przykro że tak ciekawy sport w większości miejsc w kraju właściwie nie istnieje. Ja do najbliższego klubu mam 60-70km, pomijając już sam fakt ze wygląda on jak małe poddasze patrząc po zdjęciach, nie żeby mi to przeszkadzało bo liczą się ludzie ale chce pokazać obraz tego sportu w okolicy. Mieszkam w Rzeszowie, nadal czekam z niecierpliwością aż wpiszę w google "Armwrestling Rzeszów", "siłowanie na rękę Rzeszów" i że zobaczę jakieś wyniki. Najlepszy trening w AW to siłowanie się z drugą osobą, najlepiej silniejszą która nas pokieruje, narazie zostaje mi to co mam, Pozdrawiam wszystkich.