Kuchnia orientalna staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Najczęściej sięgamy po potrawy pochodzące z różnych regionów Chin. Jednak dania innych krajów azjatyckich także zasługują na uwagę. Wśród nich warto wymienić tradycyjne potrawy wietnamskie. Jedną z najchętniej przygotowywanych jest kurczak po sajgońsku, którego w bardzo łatwy sposób można samodzielnie przyrządzić w domu.
Kuchnia wietnamska jest zbliżona smakiem do chińskiej, dlatego tak wiele osób skłania się ku niej, poznając nowe smaki, a także chcąc urozmaicić swój jadłospis. Sprawdź, czym zaskoczy Cię kurczak po sajgońsku i jakie jeszcze smaki kryją się pod hasłem „kuchnia sajgońska”.
Kuchnia sajgońska – czym Cię zaskoczy?
Czym może zaskoczyć kurczak przygotowany na sposób sajgoński? Sajgon to dawna nazwa Ho Chi Minh, które jest jednym z najważniejszych miast Wietnamu. To tutaj koncentrują się smaki południa tego kraju. Do przygotowywania potraw wykorzystuje się dużo warzyw, a także aromatycznych przypraw. Dania tego regionu są dość pikantne , jednak można przygotować je również w wersji „dla Europejczyków”, czyli nieco łagodniejszej. W porównaniu do pozostałych regionów Wietnamu tutejsza kuchnia jest też nieco słodsza – np. kurczak po sajgońsku podawany jest z pysznym pikantno-słodkim sosem o lekko karmelowym posmaku. Obok potrawek mięsnych bardzo popularnym daniem kuchni wietnamskiej są również sajgonki (możesz je również przygotować z mięsem drobiowym), a także różnego rodzaju ryby i owoce morza przygotowywane z dodatkiem lokalnych ziół, przypraw, warzyw i owoców.
Kurczak po sajgońsku – niezbędne składniki
Jeszcze kilka lat temu samodzielne przygotowanie dania, jakim jest kurczak po sajgońsku, nie było łatwe z uwagi na trudności z zakupem niektórych składników. Obecnie ze względu na coraz większą popularność dań orientalnych większość produktów potrzebnych do przygotowania tego dania bez problemu kupimy w marketach, dyskontach, a niekiedy nawet w mniejszych sklepach osiedlowych.
Przed sporządzeniem listy zakupów warto zastanowić się, czy bardziej interesuje nas klasyczny kurczak po sajgońsku na ostro czy też łagodniejsza wersja tego dania. Jeżeli wolimy łagodniejsze danie, musimy zmniejszyć proporcję użytej papryki chili oraz imbiru albo całkowicie z nich zrezygnować.
Do przygotowania potrawy dla 3–4 osób potrzebować będziemy :
· jednej podwójnej piersi z kurczaka (możemy też wykorzystać mięso z podudzi),
· 3 ząbków czosnku,
· łodygi trawy cytrynowej,
· sosu sojowego,
· odrobiny sosu rybnego,
· 3 łyżek cukru,
· 1 małej papryki chili,
· świeżej kolendry do dekoracji dania,
· soli i pieprzu do smaku,
· oleju do smażenia.
Dla dodania wyrazistości daniu można dodać wspomniany wcześniej świeży imbir (niewielki kawałek starty na drobnych oczkach), a także curry lub mieszankę przypraw do dań orientalnych. Jeżeli lubimy bardzo ostre dania, możemy dodać jeszcze czerwoną cebulę pokrojoną w drobną kostkę, paprykę ostrą w proszku oraz odrobinę kardamonu, który oprócz ostrości doda potrawie ciekawego posmaku.
Z czym powinien być podany kurczak po sajgońsku na ostro? Przepis wskazuje na ryż. Jednak jeśli chcemy poeksperymentować w kuchni, kurczak przygotowany w ten sposób możemy również podać z drobnym makaronem lub z kaszą bulgur.
Kurczak po sajgońsku – przepis
W pierwszej kolejności musimy przygotować marynatę do kurczaka. Czosnek i trawę cytrynową drobno siekamy i wrzucamy do miski. Dodajemy część cukru oraz pieprz do smaku, a także sosy. Do tak przygotowanej mieszanki wrzucamy kurczaka pokrojonego w średniej wielkości kostkę i odstawiamy do lodówki na co najmniej 20–30 minut.
Pod koniec czasu marynowania się mięsa możemy zacząć przygotowywać pozostałe składniki dania. Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy przez kilka minut kurczaka. W międzyczasie w garnku rozgrzewamy resztę cukru na niewielkim ogniu i przygotowujemy pikantny karmel. Gdy cukier się rozpuści, dorzucamy do niego pokrojoną w cienkie paski paprykę chili i opcjonalnie imbir. Kiedy składniki karmelu połączą się, możemy już do niego wrzucić podsmażonego kurczaka. Całość jeszcze chwilę dusimy, aby składniki się wymieszały i powstał sos o dość gęstej konsystencji.
Równocześnie możemy ugotować ryż, z którym będzie podana potrawa. Po wyłożeniu dania na talerz dekorujemy je natką kolendry, a także drobno posiekaną czerwoną papryką. Pyszny kurczak po sajgońsku gotowy!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN