Dania kuchni orientalnej opierają się na warzywach, chudym mięsie, rybach, owocach morza. Charakterystyczne dla kuchni Orientu jest mieszanie smaków, na przykład ostrego ze słodkim. Kuchnia orientalna to też różnorodne przyprawy o mocnych aromatach. Kuchnia orientalna jest bardzo różnorodna – zaliczamy do niej dania z krajów azjatyckich takich jak Chiny, Japonia, Wietnam czy Tajlandia. W Polsce powstaje coraz więcej restauracji serwujących dania Orientu – co nie dziwi, bo przyciągają one niezwykłym, oryginalnym smakiem i wykorzystaniem egzotycznych produktów.
Kuchnie Orientu – charakterystyka
Co to jest kuchnia orientalna ? Orientalna kuchnia odnosi się do dużego obszaru geograficznego w Azji. Mówiąc o kuchni orientalnej zazwyczaj mamy na myśli tradycyjną kuchnię krajów Dalekiego Wschodu. Do kuchni orientalnej możemy zaliczyć więc dania z Indonezji, Japonii, Korei, Wietnamu, Tajlandii i Chin.
Każdy kraj ma również swoje kuchnie regionalne, które mogą się znacznie od siebie różnić. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku ogromnych państw, takich jak Chiny. Chińskie jedzenie kojarzy się głównie z daniami z kurczakiem, ryżem, warzywami, grzybami, oryginalnymi sosami i egzotycznymi składnikami. Jednak danie, które jest popularne na północy tego kraju może być zupełnie nieznane na południu.
Kuchnia japońska to także kuchnia orientalna . W japońskiej tradycji kulinarnej przeważają dania z ryb i innych owoców morza. Potrawy japońskiej kuchni mają bardzo wyrazisty smak i są przyrządzane w charakterystyczny sposób – w odróżnieniu od innych kuchni Orientu Japończycy wolą przygotowywać dania na parze lub jeść je na surowo. Najsłynniejszym daniem kuchni japońskiej jest z pewnością sushi. Japończycy uwielbiają też różnego rodzaju zupy.
Z kolei kuchnia z Azji Południowo-Wschodniej charakteryzuje się wykorzystaniem różnego rodzaju makaronów i klusek z warzywami. Dania z Tajlandii czy Wietnamu wyróżniają się pikantnym smakiem i zastosowaniem dużej ilości przypraw. Najsłynniejszym daniem wietnamskim są z pewnością sajgonki – czyli farsz z mięsa, warzyw lub ryb zawijany w papier ryżowy. Tajlandia kojarzy się głównie z potrawami przyrządzanymi z mlekiem kokosowym, miętą i limonką.
Kuchnia orientalna - przepisy. Kurczak
Dania z kurczaka można spotkać w wielu krajach azjatyckich. Kurczaka można przyrządzać na wiele sposobów. Poniżej przedstawiony jest przepis kuchni chińskiej na kurczaka z imbirem. Składniki potrzebne do przygotowania dania to:
· 30 dag filetów z kurczaka,
· 1 torebka makaronu chińskiego,
· 20 g grzybków mun,
· 2 ząbki czosnku,
· 1 cebula,
· 1 marchewka,
· 1 łyżka sosu sojowego,
· 1 łyżka sosu z ostrygi,
· 1 łyżka oleju ryżowego,
· 1 łyżka miodu,
· mały kawałek imbiru,
· 1 łyżka sezamu.
Przygotowanie:
1. Grzybki mun zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na około 15 minut, odcedzamy.
2. Filety kroimy na cienkie plasterki i nacieramy je sosem ostrygowym.
3. Makaron chiński przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy.
4. Na patelni rozgrzewamy olej ryżowy i smażymy na wolnym ogniu zamarynowanego kurczaka.
5. Na drugiej, głębokiej patelni smażymy cebulę. Dodajemy pokrojoną na drobne kawałki marchewkę, przeciśnięty przez praskę czosnek i poszatkowany imbir. Całość smażymy przez około 7 minut, od czasu do czasu mieszając.
6. Do usmażonych warzyw dodajemy filety z kurczaka i grzybki mun, mieszamy całość.
7. Dodajemy sos sojowy, ostrygowy i odcedzony makaron. Całość mieszamy i smażymy razem przez około 5 minut. Na koniec danie posypujemy sezamem, doprawiamy miodem i przekładamy porcje na talerze. Smacznego!
Kuchnia orientalna oparta na warzywach, owocach morza i chudym mięsie jest bardzo zdrowa. Azjaci nie jadają zazwyczaj tłustych mięs ani dużej ilości nabiału. Włączenie do naszej diety potraw kuchni Orientu to z pewnością dobry pomysł i sposób na piękną sylwetkę. Przepisy na dania kuchni orientalnej możemy znaleźć na portalach i blogach poświęconych kulturze Orientu.
Wiele osób zniechęca się do przygotowania dań kuchni orientalnej, ponieważ często w przepisach są wykorzystywane egzotyczne, trudno dostępne składniki. Na szczęście w większych miastach powstają sklepy spożywcze ze składnikami prosto z Azji. Coraz częściej w większych supermarketach pojawiają się też specjalne, stałe działy z produktami kuchni orientalnej. Zdarzają się również tematyczne tygodnie, podczas których można kupić orientalne składniki w promocyjnej cenie. Dzięki temu przepisy kuchni orientalnej wykorzystujemy coraz chętniej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN