Krupnik
Składniki:
- 100 g kaszy jęczmiennej
- 100 g słoniny
- 1 marchewka
- 1 por
- 1 selera naciowego
- 1 ziemniak
- 1 mała cebula
- 1,5 l wody (lub bulionu)
- szczypiorek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Potnij słoninę na małe kostki i włóż do dużego garnka. Włącz palnik, a gdy tłuszcz stanie się przezroczysty, dodaj dobrze umyty jęczmień. Mieszaj, wlej wodę i gotuj na małym ogniu przez około godzinę i mieszaj od czasu do czasu. Dodaj marchewkę, łodygę selera i ziemniaki pokrój na małe kawałki, dodaj pokrojonego pora, cebulę, sól i gotuj przez około 30 minut. Zgaś płomień, przenieś zupę do pojedynczych misek lub do miski i podawaj na gorąco, dodając do smaku posiekany szczypiorek.
Włoskie knedle
Składniki:
- 600 g czerstwego chleba
- 1 l mleka
- 120 g wędzonej słoniny
- 2 jajka
- 50 g salami
- 50 g mąki
- 1 cebula
- pietruszka
- olej
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Wlej mleko do miski, zanurz bułkę tartą i pozwól jej wchłonąć i się zmiękczyć. Na patelni rozgrzej dwie łyżki oleju, dodaj smalec pokrojony na małe kostki i pozwól im lekko rozpuścić. W innym garnku podgrzej jeszcze dwie łyżki oleju i dodaj posiekaną cebulę, aż stanie się bladozłota. Zgnieć bułkę tartą, włóż do miski, dodaj cebulę, smalec, pokrojone w kostkę salami, gałązkę posiekanej natki pietruszki, mąkę i jajka, sól i pieprz, dobrze wymieszaj. Zrób kilka kulek na kształt klopsików. Zrobione kluski można podawać w bulionie lub na sucho. Jeśli serwujesz je na sucho, gotuj je we wrzącej wodzie przez około 5-10 minut i osusz je, gdy wyjdą na powierzchnię, a następnie wrzuć je z roztopionym masłem lub sosem pomidorowym i obliczyć od trzech do czterech na osobę.
Strudel
Składniki:
Ciasto:
- 300 g mąki
- 120 ml ciepłej wody
- 1 jajko
- 1 łyżeczka octu
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- sól
Nadzienie:
- 1 kg jabłek (szara reneta)
- 50 g cukru
- 50 g chleba
- 60 g rodzynek
- 60 g orzeszków piniowych
- 10 ml rumu
- 1 żółtko
- 1 cytryna
- cynamon
- cukru pudru
- 1 łyżka mleka
- 1 łyżka masła
Wymieszaj mąkę z letnią wodą, jajkiem, oliwą, solą i białym octem winnym. Musisz uzyskać bardzo gładkie i nieprzylepne ciasto. Uformuj kulę ciasta, posmaruj odrobiną oleju z nasion i pozostaw w misce w temperaturze pokojowej przez 30 minut, przykrywając pokrywką.
Przygotuj wypełnienie:
Obierz jabłka, pokrój w plastry, posyp cukrem, posyp cynamonem i dodaj rodzynki zmiękczone w rumie, a następnie wyciśnięte. Dodaj bułki tartej, którą będziesz pozłacać na patelni non-stick za pomocą gałki masła. Dodaj tartą skórkę cytryny i orzeszki piniowe. Mieszaj. Rozwałkować ciasto na 1 cm bez użycia innej mąki i umieścić na ręczniku kuchennym. Czubkami palców, rozrzedź je, wyciągnij na zewnątrz i uważaj, aby ich nie złamać. Będziesz musiał uzyskać bardzo cienki arkusz.
Ułóż na wierzchu wypełnienia. Przykryj nadzienie dwoma klapami ciasta, wykonując niewielki nacisk w celu uszczelnienia. Zamknij oba końce w górę, aby zapobiec wysypaniu się farszu. Wyłóż blachę do pieczenia kartką papieru do pieczenia i bardzo delikatnie połóż strudel, nadając mu regularny kształt. Posmaruj strudel jabłkowy żółtkiem wymieszanym razem
z mlekiem i piecz w gorącym piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut.
Wyciągaj, ostudź i posyp cukrem pudrem. Podawaj w plasterkach, nawet ciepłych, z kremem cynamonowym lub niesłodzoną bitą śmietaną.
Zobacz także:
Włoskie specjały Cristiny Catese.
Smaki Toskanii według Cristiny.
Rozgrzewające smaki Beaty Kartowicz.
Zimowe kakao z bakaliami i cynamonem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN