Świat

Kuba – atrakcje, plaże, zwiedzanie i ciekawostki

Kuba - atrakcje turystyczne

Fot. Getty Images/Ratstuben

Świat

Kuba – atrakcje, plaże, zwiedzanie i ciekawostki

Kuba - atrakcje turystyczne

Fot. Getty Images/Ratstuben

Kuba znajduje się w jednych z najpiękniejszych rejonów świata, czyli na Morzu Karaibskim, a dokładniej w archipelagu Wielkich Antyli. Jest wyspiarskim państwem unitarnym – składa się z głównej wyspy, czyli Kuby i szeregu mniejszych otaczających ją wysepek. Największa spośród nich nosi nazwę Isla de la Juventud.

Zobacz też: Krokodyl różańcowy – największy opryszek na świecie >>>

Stolicą Kuby jest Hawana, inne znane i duże miasta to m.in. Santiago de Cuba, Camaguey, Holguin, Guantanamo i Santa Clara. Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim . Językiem urzędowym jest tam hiszpański, a walutą peso kubańskie. Przed wyjazdem należy koniecznie pamiętać, że panującym tam ustrojem politycznym jest republika socjalistyczna i niezmiennie trwa dyktatura monopartyjna. Należy być przygotowanym na to, że sposób funkcjonowania wyspy będzie znacząco odbiegał od znanych nam dobrze realiów państw demokratycznych. Wyspa jest w większości zamieszkiwana przez rodowitych Kubańczyków.

Zwiedzanie Kuby – podstawowe informacje

Jak przed każdą daleką podróżą, także przed wyjazdem na Kubę warto jest dobrze się przygotować, by uniknąć późniejszego pośpiechu czy rozczarowania. Pierwszą i podstawową sprawą jest konieczność posiadania wizy , którą można zakupić w ambasadzie, w agencjach internetowych lub w części spośród licznych biur podróży.

Jeśli zależy wam na poznaniu prawdziwej kultury Kuby, to warto wziąć pod uwagę nocleg zwany casa particulares , co oznacza spanie w pokoju u Kubańczyków (często z posiłkami w cenie). Nie należy spodziewać się tam luksusów, ale w zamian możemy otrzymać niesamowite przeżycie. Zanim wybierzesz się w podróż po Kubie musisz także pamiętać, że podstawowe dla nas produkty są tam często bardzo trudno dostępne , a półki w sklepach łudząco mogą przypominać te, które niektórzy pamiętają z czasów PRL-u. Najlepiej więc zabrać ze sobą wszystko, czego będziesz potrzebował. Trzeba też być świadomym, że wyjeżdżając na Kubę zgadzasz się na czasowe odcięcie od Internetu.

Zobacz też: Zugspitze, czyli góra pełna majestatu >>> 

Można stwierdzić, że decydując się na podróż na Kubę, decydujesz się także na podróż w czasie. Wyspa może bowiem łudząco przypominać czasy kolonialne i Stany Zjednoczone w XIX wieku. Co warto zwiedzać na Kubie ?

Kuba – plaże

Państwo to posiada setki kilometrów pięknego piaszczystego wybrzeża , które miejscami jest dzikie i nieodkryte. Nie ma co ukrywać, kubańskie plaże należą do najpiękniejszych na świecie, są długie, piaszczyste i jasne, mogą ciągnąć się kilometrami. Dodatkowo rajskość miejsca jest wzbogacona o piękne rafy koralowe i niezwykłą widoczność. Wśród tych wyróżniających się i najpiękniejszych plaż zwykle wymienia się m.in.: Rancho Luna, Playa Santa Lucia, Playa Larga, Playa Giron, Playas de Este i Varadero.

Najpiękniejsze miejsca na Kubie, które koniecznie musisz zobaczyć!

  • Hawana – największe miasto na wyspie, stolica tego kraju i równocześnie główny okręg przemysłowy. Szczególnie atrakcyjne turystycznie są liczne zabytki architektury kolonialnej , które możemy tam podziwiać. Przede wszystkim ze względu na ten fakt stare miasto, czyli La Habana Vieja, zostało w roku 1982 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najatrakcyjniejszych zabytków należą: Malecón (nadmorska promenada), zamek i fort Morro pochodzące z XVI wieku, Museo de la Revolución (jest to Muzeum Rewolucji Kubańskiej, znajduje się w dawnym pałacu prezydenckim dyktatora Batisty), klasztor Santa Clara (powstał w 1644 roku), zamek de la Real Fuerza (powstał w drugiej połowie XVI wieku i jest dawną rezydencją hiszpańskiego gubernatora), ratusz miejski z 1792 roku.
  • Trynidad – jest miastem wyjątkowym: praktycznie nie zmieniło się od połowy XIX wieku. Jest to trzecia co do wielkości osada na Kubie, znajduje się w środkowej części kraju. Najważniejsze zabytki znajdziecie w centralnie położonym Plaza Mayor.
  • Zatoka Świń – to miejsce wyjątkowe przede wszystkim ze względu na swoją dramatyczną historię. To tutaj w latach 60. Stany Zjednoczone przeprowadziły próbę obalenia rządów Fidela Castro. Zatoka bardzo często pojawia się w amerykańskich filmach wojennych.
  • Viñales – znajdujące się w prowincji Pinar del Rio niewielkie miasto posiada jeden z najciekawszych krajobrazów świata. Położone jest w centrum historycznego regionu uprawy tytoniu, który w 1999 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to bajkowa dolina, która dodatkowo znajduje się na górami, za lasami – dosłownie!

Ciekawostki o Kubie

  • Długość granic Kuby wynosi dokładnie zero km ponieważ Kuba nie graniczy z żadnym państwem, choć baza Guantanamo jest dzierżawiona przez Stany Zjednoczone.
  • Kuba zajmuje siedemnaste miejsce na liście największych wysp świata.
  • Państwo jest otoczone przez aż 1600 mniejszych wysp!
  • Kuba ze względu na swój kształt bywa nazywana zieloną jaszczurką.

Zobacz też: Olbia i bajkowe plaże Szmaragdowego Wybrzeża >>>

Co sądzisz o tym artykule?
46
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0