Książeczki sensoryczne to doskonała alternatywna dla zabawek najnowszej generacji. Dzięki jednoczesnemu oddziaływaniu nie tylko na zmysł wzroku, lecz także dotyku i słuchu wspomagają prawidłowy rozwój dziecka.
- Zabawki sensoryczne a prawidłowy rozwój motoryczny dziecka
- Książeczki sensoryczne – sposób na biznes
- Jak ścieżka sensoryczna wspomaga edukację?
- Tablica manipulacyjna – jak zrobić ją samemu?
Zabawki sensoryczne a prawidłowy rozwój motoryczny dziecka
Jak zwracają uwagę psychologowie dziecięcy i pedagodzy, żyjemy w czasach kultury obrazkowej. Oznacza to, że coraz więcej zabawek trafiających w ręce naszych dzieci zaadresowanych jest wyłącznie lub przede wszystkim do ich zmysłu wzroku. Tymczasem dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są równoległy rozwój wszystkich zmysłów i ich integracja, co podkreśliła w rozmowie z nami dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy:
Żeby nasz mózg w pełni się rozwinął i wykorzystał wszystkie swoje możliwości, żeby nie było potem kłopotów z uczeniem się geografii czy literek w pierwszej klasie, różne okolice naszego mózgu muszą nauczyć się ze sobą współdziałać. Do 5. – 6. roku życia ten proces integracji i współdziałania powinien zajść. A jak ma zajść, kiedy posługujemy się jedynie wzrokiem?
Książeczki sensoryczne – sposób na biznes
Z tą trudnością zetknęła się również Ewelina Jochym – z wykształcenia pedagog przedszkolna i wczesnoszkolna, prywatnie mama pięcioletniej Oliwii oraz dwuletniej Neli. Gdy na świat przyszła jej pierwsza córka, zaczęła zastanawiać się nad stworzeniem dla niej wyjątkowej zabawki wspomagającej rozwój tzw. małej motoryki. Na zagranicznych blogach znalazła inspirację: ręcznie szyte książeczki sensoryczne, z elementami o różnych fakturach i kształtach, wydającymi dźwięki czy przypinanymi na rzepy. Wykonała swoją pierwszą książeczkę, której zdjęcie zrobiło furorę w mediach społecznościowych w ciągu jednej nocy. I tak właśnie rozpoczęła się przygoda pani Eweliny z książeczkami sensorycznymi, których wykonywanie jest obecnie jej pracą.
Pani Ewelina nie dałaby jednak rady bez pomocnika. Jej mąż, Damian Jochym, który z zawodu jest funkcjonariuszem wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy powiatowej policji w Radomsku, po intensywnym dniu pracy szyje książeczki sensoryczne razem z żoną. Jak mówi, jest to dla niego rodzaj odpoczynku:
Działa to bardzo uspokajająco. Wbrew pozorom szycie guzików jest rewelacyjne, żeby się uspokoić po jednak ciężkim dniu pracy w policji.
Jak ścieżka sensoryczna wspomaga edukację?
Państwo Jochymowie wykonują nie tylko książeczki cieszące się powodzeniem wśród rodziców na całym świecie. Ostatnio udało im się także zrealizować większy projekt – sensoryczną ścieżkę edukacyjną dla przedszkola w Radomsku. Jak podkreślają pracujący w przedszkolu pedagodzy, jest to dla nich duże ułatwienie w nauczaniu i zabawie z dziećmi. Ścieżka stanowi pomoc edukacyjną we wszystkich przedmiotach – dzieci uczą się przy jej pomocy czytania, liczenia i języków obcych. A oprócz tego stanowi ona przyjemny dla oka element wystroju i uwielbianą przez przedszkolaków zabawkę.
Tablica manipulacyjna – jak zrobić ją samemu?
Duża atrakcyjność dla dzieci i wspomaganie ich rozwoju motorycznego – to właśnie temu zabawki sensoryczne zawdzięczają swoją rosnącą popularność. Przykładem takiej zabawki, którą możemy wykonać sami z łatwo dostępnych elementów, jest tablica manipulacyjna. Stanowi ona doskonały sposób na umożliwienie dziecku zabawy przedmiotami codziennego użytku, do których często ze względu na bezpieczeństwo nie dajemy mu dostępu. Jak bowiem odkrywa każdy debiutujący rodzic, to właśnie takie przedmioty najbardziej fascynują małe dzieci i są w stanie zatrzymać ich uwagę najdłużej. Przy pomocy kilku prostych sprzętów ze sklepu budowlanego, z wykorzystaniem starych, nieużywanych już przez nas przedmiotów (takich jak telefon lub słuchawka prysznicowa), możemy stworzyć dla naszego dziecka zabawkę idealną.
Zobacz także:
- Zabawki dla niemowląt 6-miesięcznych
- Drewniane zabawki dla niemowląt
- Ozdoby świąteczne z papieru, zabawki dla dzieci DIY
- Z Chin do Polski. Te zabawki zagrażają zdrowiu Twojego dziecka!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN