Teatr stanowi dla Krystyny Jandy centrum wszechświata. Życie bez pracy i teatru zwyczajnie ją męczy i nudzi. Najbardziej lubi próby i reżyserowanie, a kiedy gra, zapomina o całym świecie. Aktorka zdaje sobie sprawę z tego, że występuje dla ludzi i to właśnie na scenie czuje się najbardziej naturalnie i bezpiecznie.
To jest wspaniały świat. Wbrew pozorom, teatr daje o wiele więcej przestrzeni do wyobraźni, do kreacji, niż film. Film, paradoksalnie, jest sztuką dość realistyczną, prymitywną. Ja kocham teatr. Kocham wszystko, zapach teatru. Wszystko to takie niby banały, ale to jest takie miejsce, gdzie łatwiej jest grać, niż żyć. Bezpieczniej się czuję w teatrze. Znam reguły gry. Nauczyłam się rozmawiać z publicznością. Traktuję całą publiczność, jak przyjaciół, jak prawdziwych partnerów do rozmowy, z szacunkiem – wyznała Krystyna Janda.
W opinii aktorki teatr nieustannie balansuje, daje radość i zapomnienie. To publiczność decyduje, co chce oglądać. Zapytana o to, skąd czerpie siłę do działania odpowiedziała, że z miłości. Źródłem jej energii jest entuzjazm oraz przekonanie, że teatr jest ludziom potrzebny i wszystko, co robi ma sens.
Każdy aktor to jest kosmos. Każdy aktor przychodzi do nas ze swoim pomysłem na wszystko – na życie, na dzieci i z tym wszystkim się zderzamy – zauważyła aktorka.
10 lat – Och Teatru
Teatr Polonia powstał w 2005 roku. Ogromy sukces, nieustannie wzbogacany repertuar i rosnąca liczba widzów sprawiły, że 2009 Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury zdecydowała się otworzyć w dawnym Kinie Ochota kolejną scenę . Na początku 2010 roku, Och-Teatr doczekał się swojej pierwszej premiery – przedstawienia „Wassa Żeleznowa” autorstwa Maksyma Gorkiego. W kolejnych latach na scenach teatru odbyły się 54 premiery, zagrano ponad 2000 spektakli z udziałem ponad 200 znakomitych aktorów. W przeciągu 10 lat swojego istnienia Och-Teatr odwiedziło ponad pół miliona widzów.
W obu teatrach kierowanych przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury odbywa się 10 premier rocznie. Repertuar, co roku, przyciąga na widownię do 250 tysięcy osób.
Mieliśmy 12 edycji teatru ulicznego. Obejrzało nas 150 tysięcy ludzi, których nie stać na teatr, którzy są w jakimś sensie wykluczeni, czy mają utrudniony dostęp do teatru. To jest dla nas ważne – wyjaśniła aktorka.
Na przestrzeni lat, na deskach Och-Teatru odbyło się 150 premier i 100 debiutów. Rocznie wystawianych jest aż 900 spektakli.
My tam jesteśmy od rana, do nocy. Wszyscy systematycznie pracujemy i publiczność nam się odwdzięcza – zauważyła Krystyna Janda.
Z okazji swojego 10-lecia, Och-Teatr przygotowuje szereg atrakcji, w tym wiele interesujących premier. Wśród nich znalazły się takie tytuły, jak: „Lily” (Jack Popplewell), „Wspólnota mieszkaniowa”(Jiří Havelka), czy „Oszuści” (Michael Jacobs).
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
„Róże Gali 2019”: Tłumy gwiazd na czerwonym dywanie
"Ścięła grzywkę i założyła moje okulary" Borcuch zdradza kulisy pracy nad "Słodki koniec dnia"
Janda i Krukówna o swoim "pierwszym razie"
Autor: Agata Polak