W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Początkowo mówiło się o budowie jednego bloku, teraz rząd rozważa budowę aż sześciu. Gdzie miałyby powstać i kiedy rozpocznie się ich budowa?
Elektrownia atomowa w Polsce
W połowie stycznia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w rozmowie z RMF FM informował, że rząd rozważa budowę jednej elektrowni atomowej na Pomorzu. Budowa pierwszego bloku miałaby się zakończyć w 2033 roku.
Z dokumentu "Polityka Energetyczna Polski 2040" wynika, że polski rząd zamierza wybudować nie jeden, a sześć bloków. Gdzie? Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji - Pomorze w okolicach polskiej linii brzegowej (Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec), okolice Konina (Wielkopolska) w pobliżu elektrowni Pątnów oraz okolice elektrowni Bełchatów w województwie łódzkim.
Kiedy rozpocznie się budowa elektrowni?
Zgodnie z planami rządu budowa pierwszego bloku atomowego miałaby się rozpocząć nie później niż w 2026 roku. Uruchomienie bloku (o mocy 1–1,6 GW) pierwszej elektrowni atomowej zaplanowano na 2033 r. W kolejnych latach (w dwu-, trzyletnich odstępach) rząd chce uruchomić jeszcze pięć takich bloków.
W ocenie rządu budowa elektrowni i poszukiwanie nowych źródeł energii jest konieczne. Polska do 2043 roku może znacząco wyeksploatować posiadane surowce, zwłaszcza węgiel. Jednocześnie pozwoli to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.
Elektrownia atomowa - jakie korzyści płyną z budowy?
Zgodnie z założeniami rządu, na budowie elektrowni jądrowej możemy tylko skorzystać. Rządzący zakładają, że w ich budowę w ogromnej większości będą mogły zaangażować się polskie przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze.
Dodatkowo do 2040 r. energetyka jądrowa będzie generować ok. 25–38 tys. nowych bezpośrednich miejsc pracy, w zależności od liczby bloków i ich mocy.
- Rozwój tej branży da impuls koniunkturalny regionom oraz przemysłom związanym z energetyką jądrową. Oznacza to nowe miejsca pracy i nowe specjalizacje oraz rozwój technologii w całym łańcuchu dostaw komponentów i produktów. Ponadto, wykorzystanie energii jądrowej wpłynie na znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń pyłowo-gazowych z sektora energetyki w Polsce. Dzięki temu, energetyka jądrowa w znaczącym stopniu przyczyni się do urzeczywistnienia zeroemisyjnego systemu energetycznego - czytamy w dokumencie.
Skutki pożaru w Czarnobylu. Ogień nie przeniósł się na magazyn odpadów nuklearnych ani sarkofag nad dawną elektrownią atomową
Zobacz także:
SpaceX jeszcze w tym roku zabierze na orbitę cztery osoby. Kto kupił bilety?
Właściciele hoteli i restauracji wyprzedają dorobek życia. Apelują: "Dajcie nam żyć!"
Wpływ pandemii na dzieci. "Winny jest nie tylko lockdown, ale też system szkolnictwa w Polsce"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP/businessinsider.com.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF