Technologia

Kiedy powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce? Podano datę

elektrownia atomowa

John Harper/Getty Images

Technologia

Kiedy powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce? Podano datę

elektrownia atomowa

John Harper/Getty Images

W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Początkowo mówiło się o budowie jednego bloku, teraz rząd rozważa budowę aż sześciu. Gdzie miałyby powstać i kiedy rozpocznie się ich budowa?

Elektrownia atomowa w Polsce

W połowie stycznia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w rozmowie z RMF FM informował, że rząd rozważa budowę jednej elektrowni atomowej na Pomorzu. Budowa pierwszego bloku miałaby się zakończyć w 2033 roku.

Z dokumentu "Polityka Energetyczna Polski 2040" wynika, że polski rząd zamierza wybudować nie jeden, a sześć bloków. Gdzie? Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji - Pomorze w okolicach polskiej linii brzegowej (Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec), okolice Konina (Wielkopolska) w pobliżu elektrowni Pątnów oraz okolice elektrowni Bełchatów w województwie łódzkim.

Kiedy rozpocznie się budowa elektrowni?

Zgodnie z planami rządu budowa pierwszego bloku atomowego miałaby się rozpocząć nie później niż w 2026 roku. Uruchomienie bloku (o mocy 1–1,6 GW) pierwszej elektrowni atomowej zaplanowano na 2033 r. W kolejnych latach (w dwu-, trzyletnich odstępach) rząd chce uruchomić jeszcze pięć takich bloków. 

W ocenie rządu budowa elektrowni i poszukiwanie nowych źródeł energii jest konieczne. Polska do 2043 roku może znacząco wyeksploatować posiadane surowce, zwłaszcza węgiel. Jednocześnie pozwoli to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.

Elektrownia atomowa - jakie korzyści płyną z budowy?

Zgodnie z założeniami rządu, na budowie elektrowni jądrowej możemy tylko skorzystać. Rządzący zakładają, że w ich budowę w ogromnej większości będą mogły zaangażować się polskie przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze. 

Dodatkowo do 2040 r. energetyka jądrowa będzie generować ok. 25–38 tys. nowych bezpośrednich miejsc pracy, w zależności od liczby bloków i ich mocy.

- Rozwój tej branży da impuls koniunkturalny regionom oraz przemysłom związanym z energetyką jądrową. Oznacza to nowe miejsca pracy i nowe specjalizacje oraz rozwój technologii w całym łańcuchu dostaw komponentów i produktów. Ponadto, wykorzystanie energii jądrowej wpłynie na znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń pyłowo-gazowych z sektora energetyki w Polsce. Dzięki temu, energetyka jądrowa w znaczącym stopniu przyczyni się do urzeczywistnienia zeroemisyjnego systemu energetycznego - czytamy w dokumencie.

Skutki pożaru w Czarnobylu. Ogień nie przeniósł się na magazyn odpadów nuklearnych ani sarkofag nad dawną elektrownią atomową

Zobacz także:

SpaceX jeszcze w tym roku zabierze na orbitę cztery osoby. Kto kupił bilety?

Właściciele hoteli i restauracji wyprzedają dorobek życia. Apelują: "Dajcie nam żyć!"

Wpływ pandemii na dzieci. "Winny jest nie tylko lockdown, ale też system szkolnictwa w Polsce"

Źródło: PAP/businessinsider.com.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0