Chipsy z ziemniaka
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- sól morska
- 1 łyżka papryki
- 2 l oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Ziemniaki dokładnie umyj i wyszoruj, aby skórka była czysta. Następnie pokrój za pomocną mandoliny lub tarki do warzyw. Tak przygotowane ziemniaki przełóż do miski i płucz pod bieżącą wodą do chwili, aż woda będzie krystalicznie czysta.
Przełóż na ręcznik papierowy i osusz. W garnku rozgrzej olej do 180 St. C. Następnie smaż ziemniaki do chwili, aż będą chrupkie. Przygotowane chipsy przełóż do miski i dodaj paprykę oraz sól. Dokładnie wymieszaj.
Chipsy z batatów
Składniki:
- 1 kg batatów
- sól morska
- 1 łyżka oregano
- 2 l oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Bataty dokładnie umyj i wyszoruj, aby skórka była czysta. Następnie pokrój za pomocną mandoliny lub tarki do warzyw. Tak przygotowane bataty przełóż do miski i płucz pod bieżącą wodą do chwili, aż woda będzie krystalicznie czysta.
Przełóż na ręcznik papierowy i osusz. W garnku rozgrzej olej do 180 St. C. Następnie smaż bataty do chwili, aż będą chrupkie. Przygotowane chipsy przełóż do miski i dodaj oregano oraz sól. Dokładnie wymieszaj.
Chipsy z pietruszki
Składniki:
- 1 kg korzenia z pietruszki
- sól morska
- 1 łyżka oregano
- pęczek natki pietruszki
- 2 l oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Pietruszkę dokładnie umyj u wyszoruj, aby skórka była czysta. Następnie pokrój za pomocną mandoliny lub tarki do warzyw. Tak przygotowaną pietruszkę przełóż do miski i płucz pod bieżącą wodą.
Przełóż na ręcznik papierowy i osusz. W garnku rozgrzej olej do 180 St. C. Następnie smaż pietruszkę do chwili, aż będzie chrupkie. Przygotowane chipsy przełóż do miski i dodaj oregano oraz sól oraz poszatkowaną natkę pietruszki. Dokładnie wymieszaj.
Chipsy z buraka
Składniki:
- 5 buraków
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
- suszona bazylia
Przygotowanie:
Buraki dokładnie umyj i wyszoruj, aby skórka była czysta. Następnie pokrój za pomocną mandoliny lub tarki do warzyw. Tak przygotowane buraki przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Polej oliwą, oprósz solą, pieprzem oraz bazylią.
Pieczemy w 180 stopniach przez 15-20 minut, aż do chrupkości. W połowie czasu przewracamy na drugą stronę. Buraki powinny zmienić kolor z nasyconego buraczanego na buraczano-brązowy, lekko przygaszony.
Chipsy z jarmużu
Składniki:
- 200 g świeżego jarmużu
- 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- szczypta papryki chili
- szczypta oregano
- sól morska
Przepis:
Rozgrzej piekarnik do 150 stopni C. Liście jarmużu należy dokładnie umyć i osuszyć. Używam do tej czynności ręczników papierowych. Należy ciąć grube włókna. Liście niedbale porwać na małe 3 – 4 cm płatki. Porwane płatki liści jarmużu wkładamy do dużej miski, mieszamy ręką z oliwa, oraz przyprawami. Przyprawy, które dodacie do chipsów, zależą tylko i wyłącznie od Was. Przyprawione liście układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ważne jest, aby liście były ułożone jeden obok drugiego, ale żeby na siebie nie nachodziły. Wkładamy blachę do piekarnika. Czas pieczenia zależny jest od piekarnika. Wyjęte chipsy z piekarnika powinny być chrupkie i lekko brązowe, ale nie spalone.
>>>Zobacz też: Wegańskie chipsy to jedna z przekąsek na imprezę
Ceviche z łososia & nachosy
Składniki:
- 500 g świeżego łososia
- 150 ml soku z cytrusów
- 1 awokado dojrzałe
- 2 łyżki kukurydzy
- 3 papryki – czerwona, zielona i żółta
- 1 cebula czerwona
- 1/4 papryki ostrej
- pęczek kolendry
- pęczek mięty
- świeżo mielony pieprz i sól
- oliwa
Przygotowanie:
Rybę kroimy w kostkę następnie zalewamy sokiem z cytrusów (pomarańcza, limonka, cytryna) i zostawiamy na około 15 – 20 minut. Czas „gotowania na zimno” zależy od grubości produktów. Zależy nam, aby białko w rybie się ścięło. Wówczas Łosoś zmieni kolor na lekko biały.
Awokado, papryki, cebulę kroimy w równą i ładną kostkę. Skrapiamy sokiem z limonki i dodajemy ostrą paprykę – ilość zależy od Twoich upodobań.
Mięso po upłynięciu 20 minut łączymy razem z warzywami. Dodajemy posiekaną kolendrę, miętę i doprawiamy do smaku solą i pieprze. Skrapiamy danie oliwą.
Na płaski talerz wykładamy Ceviche z łososia.
Koreczki caprese
Składniki:
- 1 opakowanie chleba tostowego
- 1 pudełeczko pomidorków koktajlowych
- 300 g opakowanie mini kuleczek mozzarelli
- świeża bazylia
- zagęszczony ocet balsamiczny
- patyczki do szaszłyków
Przygotowanie:
Pieczywo tostowe opiecz na suchej patelni. Następnie pokrój je na cztery części. Pomidorki przekrój na pół. Ułóż koreczki.
Pieczywo, połówka pomidorka, liść bazylii, mozzarella, pomidor. Całość zepnij wykałaczką. Polej octem balsamicznym.
Koreczki salami
Składniki:
- 10 plastrów salami
- 10 małych korniszonów
- 10 oliwek czarnych
- 2 papryki czerwone
Przygotowanie:
Z papryki wycinamy foremką małe gwiazdki. Korniszony zawijamy w plasterki salami. Na wykałaczki nabijamy gwiazdki papryki, oliwkę i ruloniki zawijamy salami.
Koreczki winogrono
Składniki:
- 200 g ser z niebieską pleśnią
- 2 kiści białe winogrona (najlepiej bezpestkowe)
- 200 g połówki orzechów włoskich
- wykałaczki
Przygotowanie:
Ser pleśniowy kroimy w kostkę Na kawałku sera układamy połówkę orzecha, na nim umyte winogrono i spinamy całość wykałaczką.
Zobacz też:
- Jesienne dania jednogarnkowe wg przepisów Piotra Kucharskiego
- Rozgrzewająca szarlotka i domowy jabłecznik - przepisy Beaty Kartowicz
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN